بانک ایران زمین بانک دیجیتال
ایجاد شهرک دانش بنیان رهاورد سفر رئیس جمهور به البرز
27 آوریل 2022 - 10:27
شناسه : 203746
1
استان البرز که با ۳۰۹ شرکت دانش بنیان در رتبه چهارم کشوری جای دارد، سالها در سایه بی توجهی به این ظرفیت بی نظیر در خواب رفته بود اما اینک با مصوبه سفر استانی دولت مبنی بر ایجاد شهرک های دانش بنیان، در مسیر ریل گذاری اشتغال دانش بنیان قرار گرفته است.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

استان البرز که با ۳۰۹ شرکت دانش بنیان در رتبه چهارم کشوری جای دارد، سالها در سایه بی توجهی به این ظرفیت بی نظیر در خواب رفته بود اما اینک با مصوبه سفر استانی دولت مبنی بر ایجاد شهرک های دانش بنیان، در مسیر ریل گذاری اشتغال دانش بنیان قرار گرفته است.

رئیس جمهور در قالب نوزدهمین سفر استانی هیات دولت و در سال "تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین" به منظور بررسی اولویت‌های توسعه بخشی و تصمیم گیری برای رفع مشکلات مردم روز پنجشنبه ۱۸ فروردین ماه امسال میهمان مردم استان البرز شد.
این سفر دستاوردهای متعددی را در حوزه های زیرساختی و سرمایه گذاری برای اهالی استان به همراه داشت که ایجاد اشتغال مبتنی بر شرکت های دانش بنیان یکی از مهمترین این تصمیمات بود.
اگرچه وجه تمایز دولت سیزدهم با دولت های قبل درسفرهای استانی عدم ایجاد تعهدات جدید است ولی توجه به این مهم دراستان البرز درسالی که به نام سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شده خبر از محصولات تولیدی دارد که هرچه بیشتر از علم درجهت تولید ثروت استفاده می شود.

بنابراین ایجاد شهرک دانش بنیان ظرفیت مغفول برجای مانده ازسال های گذشته استان البرز در سفر رئیس جمهور به این استان ازسوی دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت؛ تا بستری برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های دانش بنیان موجود دراین استان شود که در این شهرک قرار است شرکت های دانش بنیان مستقر شوند تا شاهد کاهش هزینه های تجاری سازی و توسعه اقتصادی استان باشیم.
یکی از مطالبات مهم رهبرمعظم انقلاب عبور از بحث شعار زدگی و زمینه سازی برای تحقق واقعی تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین بوده براین اساس شناسایی ظرفیت ها و احصا نیازها از جمله موارد مهمی است که باید دراین زمینه مورد توجه قرار گیرد.
استان البرز در کنار ظرفیت بالای دانش بنیان دارای سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی، ۵۵ مرکز آموزش عالی و هیات های علمی در واحدهای فناور است که همراه با آنها برخی از شهرستان ها از جمله اشتهارد به عنوان یک شهرستان صنعتی در حوزه دانش بنیان مورد توجه قرار گرفته است، برخی دیگر از شهرستان های البرز نیز پتانسیل های ویژه ای در بخش کشاورزی دارند که باید طرح های دانش بنیان را به سمت آنها سوق داد.

ایجاد شهرک دانش بنیان در سفر رئیس جمهور به البرز لحاظ شد
رئیس پارک علم و فناوری البرز با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به عنوان سال تولید ، دانش بنیان و اشتغالزایی از سوی رهبر معظم انقلاب بیان داشت: امروز توسعه شرکت های دانش بنیان با اشتغالزایی بالا برای استان البرز هدفگذاری شده است.
مهدی عباسی گفت: بنابر این به کارگیری جوانان فارغ التحصیل در این زمینه به جد مورد توجه قرار می گیرد و اکنون ۳۰۹ شرکت دانش بنیان داریم که ساختارهای فناورانه آنها با توجه به آمار بالای این شرکت ها کافی نیست .
وی اضافه کرد: یکی از پیشنهادات مهم دراین زمینه راه اندازی شهرک دانش بنیان است که در مصوبات سفر رئیس جمهور به البرز لحاظ شد.

اشتغال دانش بنیان رهاورد سفر رئیس جمهور به البرز
رئیس پارک علم و فناوری البرز ، راه اندازی حداقل پنج مرکز رشد در شهرهای اقماری و تکمیل فاز ۲ مرکز رشد شهید سلیمانی را از دیگر اقدامات موثری دانست که باید دراین زمینه مدنظر قرارگیرد.

عباسی بیان داشت: یکی از بهترین اتفاقات اخیر برای ما، تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان بود که با نیروهای خوب به عنوان یکی از ارکان زیست بوم فناوری شکل و در دل پارک قرار گرفت، ارتباط میان پارک و مسوولان استان در تکمیل زیست بوم تاثیر زیادی داشت.
وی ادامه داد: یکی از موانع برای توسعه دانش بنیان های البرز آن است که پارک علم و فناوری فقط در مرکز این استان است و سایر شهرستان ها از این ظرفیت بی بهره هستند.
عباسی اظهار امیدواری کرد که امسال با مساعدت استاندار البرز و سایر مسوولان بتوان پارک علم و فناوری را در گام اول در تمام شهرستان های البرز و در گام دوم در روستاهای آن برای شناسایی هرچه بیشتر نخبگان ایجاد کرد.
وی ادامه داد: این استان طی ۱۰ سال گذشته به لحاظ میزان بودجه آخرین استان کشور بوده اگر چه در سال جاری افزایش خوبی در این زمینه خواهیم داشت ولی جداول ابلاغ نشده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز گفت: ۱۵۴ شرکت دانش بنیان با تولید انبوه دراین استان فعالیت دارند که ظرفیت قابل توجهی در حوزه اقتصادی و اشتغالزایی به شمارمی رود.
جهانگیر شاهمرادی افزود: براساس گزارش ها ۱۶۹ شرکت دانش بنیان نیز جواز تاسیس دارند که می توان از این شرکت ها برای تحقق اهداف شعار سال تحت عنوان تولید،دانش بنیان و اشتغال آفرینی بهره برد و امروز طرح های دانش بنیان را باید هرچه بیشتر به سمت تجاری سازی پیش برد و دانشگاه ها طرح های تئوری خود را برای عملی شدن در همراهی با صنعت و تولید ارایه دهند.
وی بیان داشت: با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد و تولید توجه به این مقوله مورد تاکید همیشگی مقام معظم رهبری است و باید برای تحقق اهداف آن برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.
در سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان البرز ۱۷۲ طرح و برنامه توسعه ای با اعتباری حدود ۱۰ هزار و ۷۴۳ میلیارد تومان برای استان مورد تصویب قرار گرفت، همچنین پیشنهاد ارتقا سه شهر کمالشهر، محمدشهر و ماهدشت به شهرستان نیز مطرح شد که مورد استقبال رئیس جمهور قرار گرفت و دراین زمینه دستور ویژه صادر کردند.

موافقت با اختصاص ۲۳ هزار و ۲۴۴ میلیارد تومان تسهیلات و ۶۱ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و بانک ها برای پیشبرد پروژه ها از دیگر رهاوردهای سفر رئیس جمهوری به استان البرز بود که باید تصویب اعتبار برای ی ۵۴ طرح در بخش زیربنایی استان با ۶ هزار و ۶۰۱ میلیارد تومان اعتبار، ۱۰۵ میلیارد تومان تسهیلات و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و بانک ها را نیز اضافه کرد.
در سفر یک روزه رئیس جمهور به البرز در بخش صنعت و معدن نیز ۶ توافق با اعتباری حدود ۱۵۵ میلیارد تومان و ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات صورت گرفت.

در حوزه فرهنگی و آموزشی و ورزشی نیز ۳۹ توافق با اعتباری حدود یک هزار و ۷۶۸ میلیارد تومان و در بخش رفاهی و اجتماعی ۱۶ توافق با اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان و ۲۰۵ میلیارد تومان تسهیلات مصوب شد و در حوزه بهداشت و درمان نیز ۱۳ توافق با اعتباری بیش از ۷۵۵ میلیارد تومان و در حوزه آب، خاک و کشاورزی ۲۹ توافق با اعتباری حدود ۷۳۸ میلیارد تومان انجام شد.

براساس گزارش استاندار البرز در سفر رئیس جمهور به این استان در حوزه اشتغال چهار توافق با اعتباری حدود ۳۴۰ میلیارد تومان و تسهیلات به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان و در حوزه های امنیتی، انتظامی و قضایی نیز ۹ توافق با اعتبار ۲۵۱ میلیارد تومان صورت پذیرفت و در مجموع نیز سرمایه گذاری و مشارکت بانک ها طی ۲ توافق به ۲۲ هزار و ۸۹۴ میلیارد تومان مورد موافقت قرار گرفت.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.