تیتر مهمترین اخبار

کتابخانه سیار کانون البرز در کاروان «نشاط و امید» مهمترین راهکار رفع ترافیک، اصلاح شبکه معابر شهری است پیشرفت سریع پروژه بیمارستان طالقان «فرزند کمتر زندگی بهتر» شعار انحرافی و نقشه دشمنان بود برخورد جدی با محتکران و گران‌فروشان صورت گیرد مدال برنز جهانی تنیس روی میز نصیب جوان البرزی شد همایش دوچرخه سواری بیماران «ام اس» در البرز تاریخ دفاع مقدس گنجینه ای عبرت آموز برای تمام نسل‌ها تور فناوری پارک علم و فناوری البرز به‌منظور هم‌افزایی برای توسعه علمی و فناوری برگزار شد مصالح ساختمانی غیراستاندارد و فاقد کیفیت در البرز جمع آوری می شود بازدید شهردار کرج از اجرای طرحِ «جهاد امیدآفرینی» در خط ۴ حصار اتصالِ درگاه خدمات الکترونیک شهرداری کرج به «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» خطِ ۴ حصار صاحب نخستین پاتوق محله ای شد بهرمندی از فرامین امام جمعه،موجبات دلگرمی و ایجاد انگیزه مضاعف جهت خدمت به مردم است تفاهم‌نامه همکاری بین کمیته امداد و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
بحران آب در کشور نیازمند چاره اندیشی است
16 ژانویه 2022 - 14:26
شناسه : 109945
2
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت که بحران آب موضوع بسیار مهمی در کشور است و اگر نتوانیم برای آن چاره اندیشی کنیم آسیب خواهیم داد.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت که بحران آب موضوع بسیار مهمی در کشور است و اگر نتوانیم برای آن چاره اندیشی کنیم آسیب خواهیم داد.

محمدجواد عسکری در بازدیدی از این پارک افزود: امروزه یک میلیون و پانصد هزار هکتار اراضی و اشکوب بندی به بیابان تبدیل می‌شود و اکوسیستم کره زمین به دلیل گلخانه‌ای شدن کره زمین و سوراخ شدن لایه ازون تغییر کرده است، بر این اساس معتقدم که با توجه به اتفاقات ایجاد شده ما باید مشخص کنیم که کشاورز چگونه مراحل هوشمندسازی را دنبال کند تا بیش از پیش بحران‌ها تشدید نشوند.
وی با بیان اینکه پارک‌ها همچنین باید در مبارزات بیولوژیک فعالیت کنند خاطرنشان کرد: چراکه دنیا به دنبال تولید محصولات ارگانیک است و امروزه ۱۵۰ نوع سرطان ناشی از رعایت نکردن دورۀ کارنس محصولات به وجود آمده است.
عسکری با اشاره به اهمیت دورۀ کارنس محصولات کشاورزی گفت: خوشبختانه در کمیسیون مجلس طرح‌های خوبی در زمینه امنیت غذایی، شورای قیمت‌گذاری و خرید تضمینی محصولات کشاورزی صورت گرفته که مسیر را هموارتر کرده است و باید بیش از پیش به آن توجه نمود.
وی ادامه داد: به همین منظور باید سامانه‌ای طراحی و در آن نیاز کشور به هر محصول، میزان لازم برای صادرات، نگه‌داری محصول و میزان تولید مشخص شود چرا که تا زمانی که این سامانه طراحی نشود و ارتباط لازم میان بخش کشاورزی و پارک‌های علم و فناوری شکل نگیرد، هیچ پیشرفت چشمگیری حاصل نخواهد شد.
عسکری گفت: همچنین لازم است تا پارک‌های علم و فناوری از نخبگان و نیروهای دانشگاهی در بخش‌های مختلف کشاورزی و گیاه پزشکی استفاده کنند، ماموریت پارک‌های علم و فناوری بسیار ارزشمند است به شرطی که در قالب برنامه و نقشه راه حرکت کنند.

کم توجهی به سند چشم انداز ۲۰ ساله
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توسعه همه جانبه کشور تصریح کرد: در بحث توسعه همه جانبه کشور، توجه خوبی به سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام نکرده‌ایم این در حالی است که براساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور باید در افق ۱۴۰۴ توسعه پیدا کرده و در بین کشورهای منطقه به طور خاص پیشرفت کرده باشد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: بحران آب در کشور نیازمند چاره اندیشی است
عسکری افزود: مباحثی از جمله صنعت، کشاورزی، تکنولوژی، گردشگری و معدن در سند ذکر شده اما متاسفانه توجه جدی به موضوعات مطروحه نشده و این در حالی است که تنها چهار سال برای رسیدن به اهداف باقی مانده است.
وی ادامه داد: کشورهای مختلفی مانند مالزی، ترکیه، چین و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس براساس چنین سندی پیش رفته و به نتایج خوبی دست یافتند.
اما نتوانستیم ظرفیت‌های بالقوه کشور را هنرمندانه و خلاقانه شکوفا کنیم که نتیجه آن، خروج نخبگان از کشور است.

امنیت غذایی چالش کشور
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت های خوب که در صنعت موشک، قدرت نظامی، تجهیزات نظامی و مسائل امنیتی حاصل شده است و همگان به آن توجه می‌کنند افزود: اما مساله امنیت غذایی مهم تر است چرا که امنیت غذایی به امنیت ملی وابسته است.
عسکری با بیان اینکه امروزه کشور در حوزه امنیت غذایی دچار چالش جدی شده گفت: حداقل ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت پیرامونی در منطقه علاقه‌مند به محصولات بخش کشاورزی ایران هستند، این در حالی است که کشور برزیل در ۱۵ سال گذشته غذا را وارد می‌کرد اما امروز برای یک میلیارد و پانصد میلیون نفر غذا صادر می‌کند و چنین پیشرفتی نتیجه توجه جدی به حوزه کشاورزی است.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: بحران آب در کشور نیازمند چاره اندیشی است
وی با اشاره به اهمیت کشت‌های فراسرزمینی یادآور شد: ۲ عاملِ آب و خاک در بخش کشاورزی بسیار محدود است، برای ایجاد یک سانتی متر خاک حاصلخیز ۱.
۵ تا ۲ قرن زمان لازم است، قرن‌هاست که سفره های آب زیرزمینی پر شده و امروز تبدیل به تهدید شده است، چراکه بافت اسفنجی سفره‌های آب زیر زمینی در حال نابود شدن است.
عسکری با بیان اینکه از صادرات و تلفیق صنعت و کشاورزی غافل مانده‌ایم و باید به کشت های فراسرزمینی توجه کنیم گفت: کشور از ظرفیت‌های داخلی و فضاهای پیرامون به خوبی استفاده نکرده است و به همین دلیل، نخبگان به مهاجرت تمایل پیدا می‌کنند این در حالی است که باید فراموش نکنیم که نیروی انسانی سرمایه عظیمی برای کشور است.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروزه دنیا در حوزه علمی بسیار سریع حرکت می‌کند گفت: به همین منظور باید زیرساخت‌ها را محکم و بسترهای لازم را فراهم کنیم تا پیشرفت های لازم صورت بگیرد در این بین در صورتی که به اگر به بخش کشاورزی توجه شود، می‌توان شیرهای نفت کشور را بست و از حوزه کشاورزی درآمد کسب کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: بحران آب در کشور نیازمند چاره اندیشی است
عسکری در ادامه به ظرفیت های پارک فاوا اشاره کرد و افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس آمادگی خود را در برای توسعه پارک فاوا به خصوص در بخش کشاورزی، به خصوص پروژه‌های فناورانه و پیشران، اعلام کرده و برای سهل الوصول شدن مسیر تلاش می‌کند تا کشور به خروجی تولید و اشتغال دست یابد.
وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که ما در مقابل مردم مسوول هستم و آنچه باقی می‌ماند، قضاوت مردم در راستای عملکرد مسوولان خواهد بود.
رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این بازدید با اشاره به کاربردهای IOT در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی گفت: یکی از مسائلی که امروز در دنیا به آن توجه می‌شود، کاربردهای IOT در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی است.
در واقع کشاورزی در آینده از حرفه زراعت خارج شده و به کارخانه‌های تولید مواد غذایی تبدیل خواهد شد.
یکی از مسائل مهمی که باید به آن توجه کرد، این نکته است که هر چه در ایران به سمت کشت گلخانه‌ای حرکت کنیم، در مصرف آب برنده و موفق خواهیم بود.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: بحران آب در کشور نیازمند چاره اندیشی است
محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده پارک فاوا را به استناد اساسنامه موجود، پارک ملی و بین‌المللی عنوان کرد و گفت: پارک فاوا یکی از قطب‌های اصلی توسعه علم و فناوری استان البرز که شعار خود را استان علم و فناوری می‌داند، است.
پارک فاوا علاوه بر اینکه در ۲۲ استان کشور به فعالیت نرم‌افزاری مشغول است؛ یعنی فعالیت‌های پژوهشی که در پارک‌های استانی هستند را حمایت می‌کند، در استان‌های البرز، سمنان، مشهد و ساری(در دست احداث) شعبه دارد.
دکتر صدیق دامغانی‌زاده در ادامه ضمن اشاره و معرفی پارک‌های جهان، رسالت کلان پارک فاوا را توسعه اقتصادی و تعمیق تکنولوژی شرکت‌ها با هدف افزایش توان رقابت‌‏پذیری دانست و گفت: مهم‌ترین وجه تمایز پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با دیگر پارک‌های فناوری در «کارکرد پارک فاوا» است و به عبارتی پارک فاوا یک پارک استارتاپی نیست، بلکه پارکی است که میزبان شرکت‌های توسعه یافته و دارای محصول است.
رئیس پارک فناوری ارتباطات و اطلاعات مأموریت پارک فاوا را «کمک به رشد شرکت‌های جوان حوزه ICT و تبدیل آن‌ها به شرکت‌های توسعه‌یافته»، «توسعه تعاملات بین‌المللی صنایع ICT ایرانی»، «جذب نخبگان و معکوس‌سازی روند مهاجرت نخبگان» و «شبکه‌سازی مراکز رشد کشور و اتصال شرکت‌های رشد یافته در مراکز رشد به بازار» عنوان کرد.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.