خانه / مصاحبه اختصاصی / با تحکیم بنیان خانواده می توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد
با تحکیم بنیان خانواده می توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد
با تحکیم بنیان خانواده می توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد

با تحکیم بنیان خانواده می توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد

 سمن البرز: مدیرعامل گروه ورزش خانواده گفت: سلامت جامعه با محوریت زنان قابل‌دسترس است و تغییر نگاه و رویکرد ذهنی جامعه از طریق خانواده امکان‌پذیر است.


مهدی امیدی جعفری مدیرعامل گروه ورزش خانواده  در گفتگو با خبرنگار سمن البرز گفت:  گروه ورزش و خانواده از سال ۷۹ با شرکت دانشجویان تربیت‌بدنی شکل‌گرفته است که به دنبال انجام فعالیت جدید برای خدمت به مردم بوده‌اند که این خدمت علاوه بر مردم شامل، مربیان، داوران، ورزشکاران بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۷۹ مجوز اولین کانون دانش‌آموختگان تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دریافت شد که با این مجوز فعالیت‌های اجتماعی اعضا آغاز شد که در اقدام بعدی پژوهشکده تربیت‌بدنی و  انجمن فارغ‌التحصیلان تربیت‌بدنی تشکیل شد که کانون با پژوهشکده و انجمن قابل‌مقایسه در حوزه علمی و خدمات نبود.

جعفری افزود: از سال ۱۳۸۳ با همفکری اعضا تصمیم گرفته شد تا جنس کار عوض شود  و گروه ورزش و خانواده راه‌اندازی شد و با توجه به حضور در تیم‌های رزمی کشور و تحقیقات گسترده در حوزه خانواده و همچنین تحصیلات در حوزه ورزش و علایق خانوادگی تلفیق بین ورزش و خانواده موردتوجه قرار گرفت و درنهایت با تغییرات نهایی گروه ورزش خانواده در سال ۸۵ با مجوز استانداری و وزارت کشور در سطح ملی شروع به کارکرده است که در حال حاضر در ۲۲ مرکز استان فعالیت می‌کند.

مدیرعامل گروه ورزش خانواده تأکید کرد: هدف از تشکیل گروه ورزش خانواده ورود در حیطه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و ورزشی جامعه است که در کشور موضوعیت دارد و با توجه به جایگاه خانواده در کشور و آینده نشآت گرفته جامعه، از خانواده، تلاش براین است تا آموزه‌ها و ارزش‌های سلامت‌محوری در خانواده مورد تأکید قرار گیرد تا برآیند مثبتی در روند رو به رشد جامعه به وجود آید.

این فعال مدنی تشریح کرد: سه سال اول فعالیت مجموعه رویکرد آموزشی داشته است و به همین خاطر اولین مجوز فعالیت از وزارت ارشاد در حوزه نشر برای ارائه مباحث و پکیج‌های آموزشی به خانواده‌ها دریافت شد که برای کاهش فاصله بین الگوی ورزش و خانواده آغاز به کار کرد و باگذشت زمان  و فعالیت گسترده ارتباط بین ورزش و خانواده بازسازی و تقویت شد.

وی ضمن اشاره به آموزه‌های دینی در حوزه زنان تصریح کرد: بین محدودیت و ممنوعیت فرق وجود دارد و دین اسلام به زنان و مردان یک برابری جنسیتی داده است تا بتواند در جامعه مشارکت داشته باشند که با توجه به این مسئله طی سالیان اخیر مشارکت‌های اجتماعی در عرصه جامعه افزایش پیداکرده است که فعالیت مدنی زنان نسبت به مردان بیشتر بوده است و گروه ورزش خانواده با توجه به نقش و جایگاه زن در نهاد خانواده زنان را مورد تأکید قرار می‌دهد و شعار اصلی گروه ” خانواده کانون سلامت جامعه است” هست.

جعفری اشاره کرد: اگر خانواده به‌صورت یک کلوپ در نظر گرفته شود و آموزش‌های مبنی بر سلامت  در آن محور قرار گیرد قطعاً جامعه رو به آینده سالم  قدم بر خواهد داشت و هر چه این میسر با سرعت و دقت بیشتری به‌سوی آینده به‌پیش برود ضریب اطمینان و امنیت جامعه در مقابل مشکلات و معضلات اجتماعی افزایش خواهد یافت و بالعکس.

مدیرعامل گروه ورزش خانواده گفت: در شعار”خانواده کانون سلامت جامعه است” زن محور خانواده قرار می‌گیرد و مدیریت این باشگاه را بر عهده دارد و پدر به‌عنوان تسیهل گر این مسئله را هدایت می‌کند و در تأمین خواسته‌های ورزشی در کنار خانواده قرار می‌گیرد و مادر و یا زن به دلیل نقش محوری در خانواده روند رشد و تغییر نگاه و آینده خانواده را برنامه‌ریزی خواهد کرد که درروند کلی معضلات اجتماعی با رویکرد ورزشی و سلامت‌محوری کاهش پیدا می‌کند.

جعفری تأکید کرد: گروه ورزش خانواده به دنبال الگوی همگانی ورزش برای افراد جامعه است و ورزش خانواده عبارت است از هرگونه فعالیت بدنی که فرد بتواند بدون نیاز به ابزارهای خاص و یا زمان و مکان خاص و بدون رویکرد سنی و جنسی آن را در راستای افزایش سلامت جسمی  و روحی انجام دهد.

وی تشریح کرد: رویکرد اجتماعی به ورزش رویکرد سلامت‌محور و نشاط‌آور است که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست که جدای از نوع، جنس و سن، نشاط اجتماعی در جامعه و کشور با توجه به آموزش‌ها و فعالیت‌ها ایجاد شود.

این فعال اجتماعی اظهار کرد: در ورزش خانواده زمان و مکان مطرح نیست که با تقسیم‌بندی زمانی در باشگاه‌ها زنان با محدودیت روبرو شوند بلکه کلوپ‌های ورزشی خانواده به داخل خانه انتقال پیدا می‌کند و خانواده‌ها در ساعت‌های مختلف و مکان‌های متفاوت برای افزایش سلامتی و نشاط فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند که در همین راستا ورزش مشاغل هم موردتوجه گروه قرارگرفته است و تنها فعالیت‌های ورزشی در خانه و با محوریت زنان توسط ورزش خانواده پی گیری نمی‌شود.

جعفری بیان کرد: گروه ورزش خانواده بنیان‌گذار کار تیمی در کشور است و اساساً ورزش خانواده به‌صورت تیمی اجرا نشود نتیجه هدف‌گذاری شده به دست نمی‌آید که در همین راستا فستیوال‌های مختلفی در سطح کشور در بین نسل‌های مختلف سنی با الگوهای مشارکتی متنوع توسط گروه برگزار می‌شود تا ارتباط بین خانواده‌ها تقویت شود.

مدیرعامل گروه ورزش خانواده گفت: اولین فستیوال بین‌المللی خانوادگی با رقابت سه نسل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، والدین و فرزندان در مناطق آزاد در سال آینده برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: به همت گروه ورزش خانواده بنیاد بین‌المللی ورزش خانواده با مجوز از سازمان ملل متحد در حال شکل‌گیری است که در حال حاضر با همکاری ۴۳ کشور در حال پایه‌گذاری است که در آن همکاری بین‌المللی در راستای افزایش سلامت جامعه با مشارکت مربیان و ورزشکاران جوامع گوناگون در پروژه‌های بنیاد پی گیری خواهد شد و در بنیاد تمام سرویس‌ها به خانواده‌ها ارائه خواهد شد و افراد در پوشش خانواده از امکانات و خدمات این موسسه می‌توانند استفاده کنند.

فعال اجتماعی اظهار کرد: گردشگری سلامت‌محور در کشور تحت عنوان کمپین‌های خانوادگی توسط گروه راه‌اندازی شده است و از سال آینده کمپ‌های ورزشی و تفریحی خانوادگی توسط ورزش خانواده در ۶ نقطه از کشور به‌صورت پایلوت برگزار خواهد شد که در این ورزش‌های گروهی آموزش‌های محیط زیستی، فرهنگی و اجتماعی ارائه خواهد شد که این مسئله در تمام دنیا در حال احیاست.

وی تشریح کرد: کلینیک‌های تندرستی در سطح استان تهران توسط گروه  در سال ۸۶  با مجوز وزارت بهداشت راه‌اندازی شد که در مناطق ۲۲ دوگانه تهران پایه‌گذاری شد ولی به دلیل عدم استقبال در سطح استان شیوع پیدا نکرد و تعطیل شد و در حال حاضر با مجوز وزارت ورزش و جوانان برنامه‌های ویژه‌ای برای جوانان مدنظر قرارگرفته است تا آسیب‌پذیری این قشر از جامعه را در مقابل آسیب‌ها و معضلات اجتماعی کاهش دهد.

استاد ورزش‌های رزمی گفت: دانشجویان، مربیان، اساتید دانشگاهی، ورزشکاران جزئی از زیرمجموعه گروه ورزش و خانواده هستند که برنامه‌های مجزایی برای این طیف از افراد در نظر گرفته‌شده است و در حال حاضر گروه ورزش خانواده با ۱۲ فدراسیون ورزشی و دفاتر امور اجتماعی ارگان‌های دولتی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است و در برنامه‌ای آن‌ها به‌صورت جدی شرکت می‌کند.

مدیرعامل گروه ورزش خانواده افزود: درزمینهٔ اوقات فراغت جوانان گروه ورزش و خانواده ورود پیداکرده است و تلاش دارد با ارائه تفریحات سالم، سلامت را در بین کودکان و جوانان گسترش دهد و برنامه‌های متعددی با همکاری ارگان‌های مربوطه توسط گروه اجرا خواهد شد.

امیدی جعفری تأکید کرد: ورزش می‌تواند در خدمت صلح در جهان باشد که در آن تغییر فکر کودکان جنگ، تغییر رویکرد جوامع نسبت به یکدیگر و شاد کردن جوامع جنگ‌زده در اولویت قراردادند  که اثربخشی و تغییر شیوه‌ای زندگی را در بر خواهد داشت هرچند که با گارد دولتی‌های متفاوت این مسئله روبرو است.

وی تصریح کرد: از صلح درون است که افراد به صلح بیرون می‌رسند و اگر کسی در درون خانواده صلح داشته باشد به دنبال جنگ و خونریزی نخواهد رفت و در تمام اردوگاه‌های ناشی از جنگ می‌توان با اجرای برنامه‌های متنوع و متفاوت افراد را از جنگ و تفکر به آن دور  کرد تا خشونت کاهش پیدا کند.

این فعال اجتماعی بیان کرد: سمن‌ها برای پوشش خلأهای موجود در جامعه شکل می‌گیرند تا شرایط بحرانی را باکار داوطلبی ارتقا دهند و ورزش خانواده قرار است تازندگی‌ها را بهبود ببخشد و قرار نیست ایده آل را تغییر دهد.

مربی ورزش‌های رزمی کشور ابراز کرد: از سال ۹۴ در قسمت ورزش  و خانواده در گروه ورزش خانواده تفکیک صورت گرفته است و تلاش شده است تا در کنار فعالیت‌های اجتماعی در عرصه خانواده فعالیت‌های حرفه‌ای نیز موردتوجه قرار گیرد و آموزش جداگانه در این دو موضوع موردتوجه قرار گیرد.

مدیرعامل گروه ورزش خانواده با تأکید بر نقش رهبران محلی در نهادینه‌سازی آموزه‌های سلامت‌محور گفت: از توان و پتانسیل رهبران محلی در راستای توانمندسازی خانواده‌ها توسط گروه بهره‌برداری شده است و اگر در محلات خانواده‌ها توانمند نباشند شما نمی‌توانید یک شهر سالم و جامعه توانا داشته باشید.

وی ضمن اشاره به برنامه‌های مختلف گروه ورزش خانواده اشاره کرد:  کمیته جوانان، صلح و برنامه، آموزش و توانمندسازی ازجمله ارگان‌های فعال گروه در حوزه خانواده‌هاست که کلوپ خنده، کمپین اینترنت خاموش و پویش ملی مبارزه با دخانیات توسط ورزشکاران، ازدواج موفق را راه‌اندازی کرده است و تلاش دارد با اجرای برنامه‌های گوناگون افزایش سلامت جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی را مورد توجه قرار دهد.

مدیر عامل گروه ورزش خانواده ضمن اشاره به محدودیت‌های فعالیت‌های اجتماعی و نگاه‌های متغیر به سازمان‌های مردم‌نهاد در سطح کشور گفت: انجمن‌هایی که زایش نداشته باشند و این زایش در حال رویش نباشد و چرخه فعالیت آنها تکمیل نشود نمی‌تواند قدم‌های جدی در زمینه پوشش خلأهای موجود در جامعه قدم بردارند و در حال حاضر جایگاه و نقش نهادهای مدنی در کشور گنگ است و وظایف به درستی قابل تشخیص نیست.

وی با اشاره به جلسات تدوین قانون سازمان‌های مردم‌نهاد افزود: لایحه قانون سازمان‌های مردم‌نهاد با حمایت دولت و میزبانی استانداری و وزارت کشور و با همکاری معاون امور اجتماعی وزیر کشور بهمن مشکینی و با مشارکت ۱۲۰ انجمن تهیه شده است که در آن نظرات موافقان و مخالفان از سراسر کشور به‌صورت برابر مورد توجه قرار گرفته است که امید است با توجه مجلس فعلی به تصویب برسد.

جعفری تأکید کرد: روندهای اجتماعی با وجود قانون و حضور سازمان‌های غیر دولتی و همکاری ارگان‌های دولتی به سرانجام می‌رسد و نبود یکی از سه ضلع مثلث دیگری را تحت تأثیر قرار خواهد داد که آینده کشور را با نگرانی‌های جدی و تأمل برانگیز مواجعه خواهد کرد و چشم انداز آینده کشور با حضور و همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد در چهارچوب قانون قابل پیش بینی و دسترس است.

آسیب‌های اجتماعی امروزه در سطح عمومی جامعه از کنترل خارج شده است و برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی باستی بنیان خانواده در سطح گسترده تحکیم شود و گروه ورزش خانواده با اجرای برنامه‌های متنوع تفریحی و فرهنگی در چهارچوب خانواده تلاش دارد تا نشاط و سلامتی را در جامعه افزایش دهد.

این فعال اجتماعی تشریح کرد: دولت جدید نگاه مثبت و سازنده‌ای به مشارکت‌های مردمی دارد و دفاتر امور اجتماعی در تمامی استانداری‌ها دایر شده است که در راستای آموزش، توانمندسازی و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد فعالیت می‌کند که هنوز برنامه مدونی برای همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد ندارند و همچنین خانه سمن‌ها در حال احیاست که امیدواری به آینده را دوچندان می‌کند هرچند که در مسئله آموزش و توانمندسازی تعریف معینی ارائه نشده است.

جواد احمدی

Summary
Photo ofمهدی
Name
مهدی
Nickname
( امیدی جعفری)
Website
Job Title
مدیرعامل گروه ورزش خانواده

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

سلیم نژاد

سلیم نژاد: شورای شهر تلاش می کند تا تبعیضی بین رسانه‌ها نباشد

سمن البرز: رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و عضو شورای شهر کرج گفت : رسانه های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *