تیتر مهمترین اخبار

مسیر راه اندازی درمانگاه شبانه روزی گرمدره بر روی ریل های پیگیری شتاب گرفت افتتاح سی و ششمین پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کووید ۱۹ در استان البرز دیدار و آشنایی سرپرست دانشگاه با کارکنان ستاد دانشگاه رنگ آمیزی سرعتکاه‌های آسفالتی معابر در منطقه دو از برگزیده اولین جشنواره ملی شعر امید تقدیر شد کسب رتبه اول در اجرای برنامه‌های فرهنگی و اوقات فراغت توسط سازمان فرهنگی شهرداری کرج طرح مناسب‌سازی قطعات اهل قبور بهشت سکینه(س) آغاز شد بازدید مدیر عامل وهیئت مدیره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ازمنطقه البرز دو اکیپ لکه گیری آسفالت در منطقه ۸ فعال است روزانه حدود ۱۰۰ البرزی با علائم کرونا بستری می‌شوند آغاز برنامه های هفته تربیت بدنی در بستر شاد البرز طرح خط انتقال گاز ۱۲ اینچی به روستاهای بالادست سد کرج بررسی شد وضعیت ورزش سوار کاری در البرز مناسب نیست فراخوان پرسش مهر۲۲ ریاست جمهوری در البرز ارتقای خدمات‌رسانی با دایر کردن میز خدمت در شهرداری

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
اجرای پنج طرح پیشگیری از سرقت در استان البرز
29 سپتامبر 2021 - 13:33
شناسه : 442
1
رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز رئیس کل دادگستری استان البرز از برنامه های عملیاتی و اثربخش دادگستری استان با هدف کاهش و کنترل جرم سرقت خبر داد.
ارسال توسط :
پ
پ


رئیس کل دادگستری استان البرز از برنامه های عملیاتی و اثربخش دادگستری استان با هدف کاهش و کنترل جرم سرقت خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به آغاز به کار «کمیته تخصصی پیشگیری و مقابله با سرقت در استان البرز» گفت: با عنایت به فرمایشات رئیس قوه قضائیه در خصوص لزوم بررسی علل وقوع سرقت و اتخاذ تدابیر مناسب در این زمینه و با توجه به شرایط خاص استان البرز، کمیته تخصصی پیشگیری و مقابله با سرقت در استان تشکیل و آغاز به کار کرد.

رئیس شورای قضایی استان البرز با تبیین برخی از چالش های استان گفت: افزایش نرخ رشد جمعیت، قرار گرفتن در مبادی ورودی و خروجی چندین استان، وجود چهار زندان بزرگ، مهاجرپذیری و حاشیه نشینی، تعدد اقوام، فراوانی اتباع خارجی و فراوانی بنگاه های اقتصادی در استان از جمله این چالش های پیش رو است که قطعا در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی در استان، نیاز به برنامه ریزی ویژه و نظام مند داریم.

 

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز افزود: طبق بند «ت» ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، یکی از اقداماتی که قوه قضائیه باید انجام دهد، تقسیم وظایف دستگاه ها در حوزه پیشگیری از جرایم است که در ماده ۳ قانون پیشگیری از وقوع جرم نیز به اصل مشارکت، همکاری و هم افزایی همه دستگاه ها برای کاهش و کنترل جرایم تأکید شده است.

وی از جمله اقدامات انجام شده در راستای اجرای قوانین مذکور در استان را برگزاری جلسات شورای پیشگیری از وقوع جرم و تدوین برنامه های عملیاتی و نظارت و پیگیری اجرای آن ها برشمرد و تاکید کرد: برای برنامه ریزی اثربخش، نیاز به آمار و اطلاعات دقیق است که با رصد و پایش آمار جرایم در استان براساس فراوانی، میزان حساسیت و تأثیر رفتار و عملکردهای بزهکارانه مجرمان احصاء شده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز در مورد آمار مربوط به جرم سرقت گفت: با توجه به آمار دریافتی از سامانه ثبت اطلاعات قوه قضائیه، بزه سرقت، جزو جرایم رده اول یا دوم در همه استان های کشور است و استان البرز نیز از این قاعده مستثنی نیست و از طرفی رصد و پایش آمار زندانیان استان، بیانگر رکورد داری زندانیان بزه سرقت در بین سایر جرایم است.

عالی ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز بیان کرد: با توجه به سیاست های قوه قضائیه و راهبردها و فرمایشات ریاست محترم قوه قضائیه، تهیه، تدوین و حُسن نظارت بر اجرای اثربخش برنامه کاهش و کنترل سرقت، در دستور کار اولویتی دادگستری کل استان قرار گرفت.

 

وی متذکر شد: در گام نخست، کمیته تخصصی پیشگیری و مقابله با سرقت در استان با مسؤولیت جعفر داراب خانی معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز تشکیل و آغاز به کار کرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: در گام دوم، پس از آسیب شناسی جرم سرقت، برنامه های عملیاتی پیشگیرانه در این زمینه تدوین و پس از تعیین وظایف و تکالیف کلیه دستگاه ها براساس بند «ت» ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، بخشنامه ای صادر و به کلیه مدیران ابلاغ شد.

اجرای پنج طرح پیشگیری از سرقت در استان البرز

رئیس کل دادگستری استان البرز با ابراز اینکه تاکنون دو طرح «پیشگیری از سرقت منزل» و «پیشگیری از سرقت خودرو و وسایل داخل آن» توسط کمیته مذکور تدوین و به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده؛ از تهیه و تنظیم سه طرح دیگر با موضوع پیشگیری و مقابله با «سرقت های خشن»، «سرقت تجهیزات شبکه مخابرات» و «سرقت تجهیزات شبکه توزیع برق» تا روزهای آتی خبر داد.

وی اظهار کرد: در این ۵ طرح، مجموعاً بیش از ۵۰ برنامه تهیه و تدارک دیده شده و برای افزایش اثربخشی برنامه ها، مقرر شده علاوه بر گام های اجرایی، مجری، نهاد همکار و فرآیند زمانی مشخص مطابق با مدل برنامه ریزی عملیاتی برای هر برنامه تدوین و سپس به مجریان مربوطه ابلاغ شود.

 

عالی ‌ترین مقام قضایی استان البرز درخصوص گام سوم اجرای این برنامه گفت: بعد از برگزاری نشست های متعدد کارشناسی با حضور جامعه شناسان، روانشناسان، کارشناسان علوم انتظامی، مددکاران زندان و صاحب نظران و قضات، پرسشنامه هایی با هدف شناسایی علل و انگیزه های ارتکاب سرقت در البرز تهیه و تنظیم و طرح جامع پیمایش سرقت منزل و خودرو در زندان های استان اجرا شد.

آسیب شناسی علل سرقت
وی خاطرنشان کرد: علل ذهنی، اجتماعی، اقتصادی، علل و انگیزه های روانی و عاطفی و تأثیر مجازات زندان بر سارقان؛ در این پرسشنامه ها در نظر گرفته شده و خروجی اجرای طرح مذکور، در بانک جامع اطلاعاتی گردآوری شده و راهکارهای حاصله، در اختیار تصمیم گیران و تصمیم سازان استانی قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز افزود: برنامه های تدارک دیده شده، جامع و مانع است و تمام اقدامات فرهنگی، اجتماعی، وضعی، انتظامی، امنیتی و قضایی و همچنین مشارکت همه دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد، در اجرای این طرح ها پیش بینی شده است.

 

فاضلی هریکندی یادآور شد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز، به عنوان مسؤول پیگیری و دبیرخانه کمیته مذکور، ضمن برگزاری جلسات متعدد و پیگیری برنامه های پیش بینی شده در طرح ها، بر حُسن اجرای بخشنامه نظارت نموده و گزارش ماهانه از اقدامات صورت گرفته توسط مجریان و موانع اجرای برنامه ها را پیگیری، دریافت و جمع بندی می کند.

اقدمات عملیاتی موثر در کاهش سرقت
رئیس کل دادگستری استان البرز در بخش دیگری از سخنانش، به سایر اقدامات در دست انجام برای کاهش و کنترل سرقت از جمله اجرای طرح نگهبان محله، گشت رضویون، نصب دوربین های پلاک خوان در کلیه ورودی و خروجی شهرها، نظارت بر قرارهای تأمین متهمان، نظارت بر زندانیان، اجرای دستورالعمل مجرمین حرفه ای بعد از فراغت از زندان، اعمال مجازات های مناسب و ارتقاء آگاهی های شهروندان اشاره کرد.

وی افزود: از دیگر اقدامات عملیاتی دادگستری استان برای پیشگیری از سرقت، ایجاد بانک اطلاعات مجرمان حرفه ای با احصاء مدل و ترفندهای وقوع سرقت، اجرای مقررات ملّی ساختمان در حوزه برنامه نظارت بر کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری مبتنی بر عدم حذف پارکینگ، بسط و توسعه پارکینگ های عمومی و شناسایی و برخورد قاطع با مال خرها می باشد که با جدّیت در حال پیگیری است.

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.