خانه / اخبار استان / جوهری : کاهش ۱۶ درصدی کشف کالای قاچاق ممنوعه در استان
کاهش 16 درصدی کشف کالای قاچاق ممنوعه در استان
کاهش 16 درصدی کشف کالای قاچاق ممنوعه در استان

جوهری : کاهش ۱۶ درصدی کشف کالای قاچاق ممنوعه در استان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز در نشست خبری از کاهش ۱۶ درصدی پرونده های کالاهای قاچاق ممنوعه که در دادگستری البرز مطرح می شود، خبرداد.

به گزارش سمن البرز ، در نشست خبری مشترک معاونت فرهنگی و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز که در سالن جلسات دادگستری با موضوع «راهبری ظرفیت‌های مردمی و تولید داخلی و کاهش مصرف کالای قاچاق» که با حضور اصحاب رسانه و سمن ها برگزار شد، مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز کفت: چرا مردم به خرید کالای خارجی تمایل دارند ؟ هر فرد در جامعه باید سهم خود را بشناسد و در این راستا گام موثری بردارد هرچند که این مهم باید در سطوح بالای مدیریتی اصلاح شود .

درواقع پیشگیری از تقاضای کالای قاچاق دستور این جلسه است . طبق قانون ورود و خروج هر کالای بدون تشریفات قاچاق محسوب می شود و این یک تخلف نیست بلکه جرم به شمار می رود.

وی در ادامه گفت : یکسری از کالاهای ایرانی از حیث برند و کیفیت کمتر از نمونه مشابه خارجی خود نیستند و با آن برابری می کنند . چرا مردم این کالاها را خریداری نمی کنند و سراغ نمونه خارجی آن می روند؟

اقتصاد مقاومتی با قاچاق کالا محقق نخواهد شد و تا زمانی که ما به این باور نرسیم که از کالای ایرانی و تولید داخلی استفاده نکنیم اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی خواهد ماند.

یکی از مشکلات جامعه ما جهل در تمام وجوه می باشد و تا زمانی که ما از تولیدات داخلی حمایت نکنیم بر افزایش نرخ بیکاری دامن می زنیم.

جوهری بیان کرد : کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز در سال ۹۳ در استانداری تشکیل شد. در البرز طرفه گمرکی از سایر استان پایین تر بوده که باعث شده اجناس به صورت قطعات وارد و سپس در ایران اسمبل شوند و به عنوان یک کالای خارجی به فروش برسند.

یکی از راههای برون رفت از این مشکل دقت در استاندارد سازی و افزایش کیفیت کالای ایرانی است.

این مقام مسئول با توجه به انواع کالاهای قاچاق اظهار داشت : کالاهای قاچاق به دو صورت می باشند :  کالاهای قاچاق ممنوعه و سلامت محور که پرونده آنها در دادگستری رسیدگی می شود مانند مشروبات الکی و داروها و کالاهای قاچاق مجاز مشروط که پرونده آنها در اداره کل تعزیرات مطرح می شود. با توجه به پرونده های کالاهای قاچاق ممنوعه در دادگستری در طی دوره ۸ماهه  نخست سال ۹۶ به سال ۹۵ یک کاهش ۱۶ درصدی روبرو بودیم.

فرید نجف نیا نیز در این نشست با تاکید بر استفاده از ظرفیت روحانیت برای فرهنگ سازی کاهش خرید کالای قاچاق در جامعه بیان کرد : تنها راه برون رفت حمایت از تولید ملی و داخلی است.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
کاهش ۱۶ درصدی کشف کالای قاچاق ممنوعه در استان
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

دعوت سرمایه گذاران برای احیای بافت های فرسوده کرج

اصغر نصیری: دعوت سرمایه گذاران برای احیای بافت های فرسوده کرج

سمن البرز: شهردار کرج با تاکید بر ضرورت از بین بردن بافت های فرسوده، ساخت شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *