تیتر مهمترین اخبار

شمار بستری های روزانه کرونا در البرزبه مرز صفر رسید اجرای پویش کشوری “صحن حرم، مدرسه‌ام” تا ماه محرم تمدید شد نشست مشترک انجمن بتن استان های البرز و تهران دیدار علی حدادی نماینده مردم با مهندس فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور دیدار مدیریت شهری هشتگرد با رئیس دادگستری ساوجبلاغ دیدار مدیریت شهری هشتگرد با دادستان شهرستان ساوجبلاغ استفاده بهینه از منابع آبی نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط و مشارکت شهروندان خواهد بود مجوز فروش عرصه و عیان زندان های ملی قزلحصار و رجایی شهر صادر شد بارگذاری اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری در نقشه هوشمند شهر کرج فعلاً امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد ضرورت ساماندهی اصناف و مشاغل مزاحم بیش از گذشته احساس می‌شود قرار نیست قیمت کالاها به قبل برگردد تلاش برای توسعه متوازن شهری در کرج حذف و استعفای ۳ نفر از کاندیدای کرسی شهرداری فردیس ساختمان جدید پذیرش متوفیات بهشت سکینه (س) احداث می‌شود

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
رهبر معظم انقلاب کشاورزی را به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند
01 ژوئن 2022 - 12:29
شناسه : 236801
1
رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به ایجاد دریچه ای جدید از سوی رهبر معظم انقلاب به موضوع کشاورزی، گفت: معظم له کشاورزی را در حد اقتدار ملی و برای امنیت کشور به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به ایجاد دریچه ای جدید از سوی رهبر معظم انقلاب به موضوع کشاورزی، گفت: معظم له کشاورزی را در حد اقتدار ملی و برای امنیت کشور به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند.

سید محمدعلی ابراهیم زاده موسوی در نشست مشترک دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و سازمان اتکای وزارت دفاع که در سالن شهدای این دانشکدگان واقع در کرج برگزار شد، افزود: این نشست مشترک در راستای شعار رهبر معظم انقلاب برای امنیت غذایی کشور انجام شده است.
وی با بیان اینکه کشاورزی در کشور ما متاسفانه در سال های اخیر بیشتر به عنوان یک شغل و نمایش بوده تا یک واقعیت، اظهار داشت: این فصلی را که رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال باز کرده اند دریچه جدیدی است که با نگاه مسوولان به این حوزه در تمام ادوار گذشته از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون متفاوت است.
معظم له وضعیت کشاورزی را در حد اقتدار ملی و امنیت کشور به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند که اولین بار است که در سطح عالی کشور به کشاورزی اینگونه پرداخته می شود که جای تفکر و تعمق دارد.
ابراهیم زاده موسوی مخاطب فرمایش رهبر معظم انقلاب را هم دانشگاه ها و هم مسوولان دفاعی کشور دانست و افزود: زمانی که امنیت غذایی را در تراز امنیت دفاعی قرار داده اند یعنی باید به این دو مولفه خیلی دقیق نگاه شود.
وی با اشاره به اینکه این دو بخش ماموریت ها و مسوولیت های متفاوتی دارند، اظهار داشت: ولی در موضوع امنیت غذایی ماموریتی مشترک دارند که به نوعی لباس عمل باید به آن پوشانده شود.
رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه در نشست امروز ۲ طرف پتانسیل های خود را به هم معرفی کنند، اظهار امیدواری کرد که حاصل اینکار منجر به پروتکل هایی برای اقداماتی مشترک شود.
وی خطاب به سازمان اتکا خاطرنشان کرد که ما آزمایشگاه تحقیقاتی شما هستیم و شما باید کار را ارجاع دهید؛ اجداد ما ۱۲۲ سال پیش این مجموعه را با نگاه بلندی که به امر کشاورزی داشتند طراحی و ایجاد کردند و اکنون این دانشکدگان به عنوان دانشگاه مادر کشور در حوزه کشاورزی نوین است.
ابراهیم زاده موسوی به فراز و نشیب های موجود در حوزه کشاورزی به خصوص در ۵۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت کشاورزی مظلوم واقع شده و بیشتر پوسته ای از واقعیت از آن مانده بود.
وی افزود: از دهه ۵۰ به بعد نیاز به تامین غذای مردم از طریق واردات مورد توجه قرار گرفت که موضوع واردات علیرغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر تولید هنوز ادامه دارد.

کشاورزی دانش بنیان تنها رسیدن به امنیت غذایی است
رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تصریح کرد: در حوزه تامین غذای مردم بیشتر موضوع تنظیم بازار از طریق تولید است که در کشور توجهی به آن نشده در حالیکه بنا بر منویات مقام معظم رهبری برای رسیدن به امنیت غذایی، کشاورزی دانش بنیان است.
وی گفت: مخاطب این دانشگاه میلیون ها کشاورز هستند که ۹۵ درصد تولیدات کشاورزی را بر عهده دارند که این کشاورزی نیز کاری مردمی است که رفتن به این حوزه و ورود دانش به این عرصه ها یک راه ارتباطی می خواهد که این راه، مشارکت با دستگاه های حاکمیتی است که به سادگی می توانند این ماموریت را عملیاتی کرده و این مدل را ارایه دهند.
ابراهیم زاده موسوی افزود: اگر این مدل ارایه شود بقیه اجزا و شاکله های کشور به خصوص مردم آن را دنبال می کنند و اگر مردم بخواهند به حوزه تولید علم مرتبط شوند بستر آن شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری است که هزار شرکت دانش بنیان هدفگذاری شده که بخشی از آن در البرز با کمک پارک های علم و فناوری محقق خواهد شد.
وی به موضوع بحران غذا به خصوص پس از جنگ اوکراین اشاره کرد و اظهار داشت: این بحران، اکنون اختیاری که در تولید و امنیت غذایی بوده را به اجبار تبدیل کرده است.

وی بیان داشت: خودکفایی و تولید بایستی در حوزه های مختلف کشاورزی از جمله نهاده ها و بذر و همچنین کشاورزی و دامپروری محقق شود و این در حالی است که گفته می شود درصد بالایی از خودکفایی در این حوزه ها داریم که اینگونه نیست و در عنصرهای اصلی این بخش وابستگی داریم.

بیش از هشت هزار هکتار از جنگل های کشور زیر پوشش تحقیقات قرار دارد
معاون پژوهش و فناوری دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز در این نشست با بیان اینکه این مجموعه در بخش های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی همچون آب، خاک، دام، شیلات، جنگل و مرتع فعالیت وتحقیقات دارد، گفت: بیش از هشت هزار هکتار از جنگل های کشور زیر پوشش تحقیقات این دانشکدگان قرار دارد.
کامبیر پورطهماسی بیش از ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی کشاورزی کشور را زیر پوشش تحقیقات این دانشکدگان دانست و افزود: همچنین وجود ۹۹ آزمایشگاه تشخیصی و ۲۷ کارگاه فنی و ۳۰ فضای پرورش و تکثیر گیاهی و جانوری از دیگر ظرفیت های تحقیقاتی این دانشکدگان می باشد علاوه بر اینکه این مجموعه دارای بانک ژن و موزه جانورشناسی شاخص در کشور می باشد.
وی اظهار داشت: امسال بیش از ۳۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و ۱۲۰ رساله دکترا در این دانشکدگان تدوین خواهد شد که بستر مناسبی برای کارهای تحقیقاتی خواهد بود که برای استفاده از این تحقیقات هم از بازوی دانشجویی و هم از بازوی هیات علمی و هم برای استفاده با بخش اجرایی استفاده خواهد شد.
وی اطمینان خاطر داد که بستر این دانشکدگان برای انجام هر گونه تحقیقاتی فراهم است ضمن اینکه در مجموعه کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران آمادگی داریم در هر مقیاسی همکاری های مشترکی انجام دهیم.
پورطهماسی با بیان اینکه آمادگی داریم تا برای مشکلات موجود راه حل پیدا کنیم، افزود: در این مجموعه امکانات لازم برای انجام تحقیقات جدید و تولید فناورانه وجود دارد علاوه بر اینکه بسیاری از ایده های نو و ایده های جدیدی که در سطح دنیا آفریده می شود بخشی ازآن از طریق دانشگاه ها است که و بخشی از آن نیز از این مجموعه است.
وی تصریح کرد: اینجا هم ایده های نو و جدیدی وجود دارد که این امکان را می دهد تحولی را در زمینه امنیت غذایی پدید بیاورید.
در این نشست مشترک دانشکده های مهندسی و فناوری کشاورزی، علوم و مهدسی کشاورزی، منابع طبیعی و دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی آخرین دستاوردهای نوین و فناورانه خود را ارایه کردند.
همچنین واحدهای شاخص صنعتی تولیدی سازمان اتکا همچون شرکت مزارع نوین ایرانیان، شرکت صنایع غذایی شادان، شرکت کشت و صنعت شهید بهشتی،شرکت مزرعه نمونه گرگان، شرکت قند پانیذ فام، شرکت ارغوان گوشت، شرکت شفارود و شرکت روغن کشی خرمشهر نیز گزارشی از عملکرد و فعالیت های خود ارایه کردند.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.