خانه / ویژه ها / سهم جوانان ۴۶ میلیارد از بودجه ۱۴۰۰ میلیاردی وزارتخانه
سهم جوانان ۴۶ میلیارد از بودجه ۱۴۰۰ میلیاردی وزارتخانه
سهم جوانان ۴۶ میلیارد از بودجه ۱۴۰۰ میلیاردی وزارتخانه

سهم جوانان ۴۶ میلیارد از بودجه ۱۴۰۰ میلیاردی وزارتخانه

 از میان مفاهیمی که برای پاسخ به سوالات انتخاب می‌کند، می‌شود دریافت که فاصله چندانی با حوزه‌ای که مدیریتش را به او سپرده‌اند ندارد و با جوانان و دنیای‌شان آشناست.

به گزارش سمن البرز، اعتماد نوشت: در میان حرف‌هایش می‌شود رد پایی از حرف دل جوانان را پیدا کرد؛ آنجا که می‌گوید: «در این سال‌ها با جوانان برخورد ابزاری شده است» و شاید در پس این حرف این رویای دیرین مستتر است که دیگر با جوانان برخورد ابزاری نشود. با دنیای مجازی ارتباط خوبی دارد و همین حسن رابطه به نوعی او را تا رد صلاحیتش در انتخابات شورای شهر هم برده؛ محمد مهدی تندگویان متولد سال ۵٣ است و تجربه یک دوره نمایندگی شورای شهر تهران را در کارنامه دارد. می‌گوید مهم‌ترین گلایه‌هایی که از سوی جوانان سراسر کشور با او مطرح می‌شود این است که می‌گویند مدیران ما را نادیده می‌گیرند. هر چند که معتقد است دولت در چند سال اخیر نشان داد که به جوانان اعتماد دارد، اما این را هم می‌گوید که این میزان اعتماد کافی نیست، می‌گوید اهل شعار نیست، شاید به همین دلیل هم هست که جلسات هفتگی با جوانان فعال در سمن‌های سراسر کشور با حضور او و سلطانی‌فر به طور منظم برگزار می‌شود. جلساتی که می‌شود گفت یکی از بهترین اتفاقات سال‌های اخیر این حوزه است.

جوانان بی‌واسطه، ساده و صمیمی می‌نشینند و از مشکلات‌شان با بالاترین مسوولان حوزه‌ای می‌گویند که به آنها تعلق دارد، حتی در مقابل معاونان استانی حاضر در جلسه از عملکردشان انتقاد می‌کنند و پیشنهادات‌شان را شجاعانه مطرح می‌کنند. تریبونی که در این جلسات به جوانان داده می‌شود تا بی‌واسطه با وزیر و معاون او سخن بگویند، لازم است اما کافی نیست، شاید در بازه‌های مختلف بد نباشد که جوانانی که از ایلام و سیستان و بلوچستان و شیراز و هرمزگان به پایتخت می‌آیند تا در سالن کوچک طبقه دوازدهم وزارت ورزش و جوانان صدای‌شان را به گوش مسوولان حوزه جوانان برسانند، گزارشی از نتایج این جلسات هم منتشر کنند و دستاورد انتقادات و طرح مشکلات‌شان در حضور وزیر را هم به گوش هم‌سالان‌شان برسانند. در حاشیه یکی از همین جلسات با بالاترین مقام مسوول در حوزه جوانان به گفت‌وگو نشستیم تا بعد از حدود دو ماه سکانداری این حوزه در کشور، از چالش‌ها و فرصت‌ها و تجاربش در معاونت ساماندهی امور جوانان بگوید.

یکی از مشکلاتی که در حوزه جوانان وجود دارد این است که برنامه‌هایی که ارایه می‌شود، انتزاعی است. شاید این موضوع بر می‌گردد به تعریفی که مسوولان این حوزه از جوانان دارند، تعریف شما به عنوان معاون ساماندهی جوانان از مفهوم «جوان» چیست؟

تعریف جوان همان تعریفی که شورای عالی از دوره سنی جوانی ارایه داده و ما هم پذیرفته‌ایم. مساله این است که در حوزه جوانان ما یک مدل سیاستگذاری مشخص با نام و محور جوان در کشور نداریم. همه شعار می‌دهند، در همه وزارتخانه‌ها یک بخش تحت عنوان اعتبارات مربوط به جوانان اختصاص پیدا کرده است. وزارتخانه‌های کار و رفاه و مسکن به طور مشخص و بر اساس مصوبات برنامه ششم و در راستای سرفصل‌های ابلاغی، اعتبارات بودجه و تعاریفی را در حوزه جوان دارند. اما تا به حال جایگاهی وجود نداشته تا یک سیاستگذاری جامع در حوزه جوانان انجام دهد و چشم‌انداز را تعریف کند و بر اساس این چشم‌انداز تصمیم‌گیری انجام شود. بنابراین با جوانان تا به امروز برخوردهای ابزاری و مقطعی و کوتاه‌مدت شده است. در همایش‌های مختلف از قشر خاصی از جوانان متناسب با فضای همایش استفاده می‌شود. در انتخابات به شکل دیگری با جوانان برخورد می‌شود. در فضاهای علمی و پژوهشی هم همین‌طور. این یک مشکل سراسری است که بخشی از آن به این معاونت بر می‌گردد اما بخشی از آن فراتر از این معاونت است. در این معاونت در ١۵ سال گذشته ساختار مدام تغییر کرده است. از طرفی موضوع تفکیک جوانان از حوزه ورزش که همواره مطرح بوده، باعث شده این معاونت هیچ‌وقت به یک ساختار مشخص و مستقل نرسد. اگر این حوزه ساختار داشت و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مشخصی در آن شکل می‌گرفت، ما امروز خیلی جلوتر بودیم و من راحت‌تر به شما می‌گفتم که در این حوزه چه کارهایی باید و می‌تواند انجام شود. اما از آنجا که اهل شعار نیستم، فکر می‌کنم یکی از نخستین کارهای ما به وجود آوردن زمینه‌ای برای سیاستگذاری درست در حوزه جوانان است. تا زمانی که این سیاستگذاری انجام می‌شود در حوزه عملکردی هم به فعالیت ادامه دهیم. نمی‌توانیم معاونت را تعطیل کنیم. همین است که شاید بعضی بگویند هنوز کارهای شعاری می‌شود و کارهای بی‌هدف انجام می‌شود، اما به اجبار کارهای روتین اجرایی حوزه جوانان را باید ادامه دهیم، البته ممکن است بعد از سیاستگذاری در این حوزه به این نتیجه برسیم که ادامه دادن یک سری از کارها اصلا درست نیست و متوقف‌شان کنیم.

در مورد تشکل‌ها چه حمایت‌هایی از فعالان در استان‌ها از جانب شما صورت می‌گیرد؟

در سفرهایی که داشتم متوجه شدم که تشکل‌های ما در استان‌ها از جوانان با استعداد با روحیه و با انگیزه و پرنشاط تشکیل شده‌اند. کار خوبی که در این دولت انجام شده است این بوده که در حوزه جوانان تعداد تشکل‌ها از صفر به ١۶٠٠ تشکل رسیده که وابسته به دولت هم نیستند. در بعضی از طرح‌هایی که داشتند از ما اعتبار گرفته‌اند و رقم این اعتبارات هم خیلی پایین است. سقف کمک ما به تشکل‌های جوانان ٧ میلیون تومان است. گسترش فعالیت جوانان در تشکل‌ها نشان می‌دهد که اگر دولت جوانان را جدی نگیرد خود جوانان اقداماتی انجام می‌دهند و دولت است که در این حوزه عقب می‌ماند. جوانان ما به رشد و بلوغ خوبی رسیده‌اند، اطلاعات و آگاهی جهانی پیدا کرده‌اند و خودشان شروع به اقدام کرده‌اند و فعالیت‌های خوبی را انجام می‌دهند. از اینجا به بعد وظیفه دولت این است که ساماندهی مناسبی در این حوزه انجام دهیم که این شبکه به خطا نرود.

به استان‌های مختلف سفر کرده‌اید، چقدر با جوانان خارج از چارچوب تشکل‌ها دیدار داشته اید؟ مثلا جوانان روستاها و حاشیه شهرها و جوانانی که مجال و فضای فعالیت در تشکل‌ها را ندارند؟

نتونسته‌ایم هنوز با این دسته از جوانان دیدار داشته باشیم، ما به دنبال این هستیم که فعلا تکلیف تشکل‌ها را روشن کنیم. این تشکل‌ها در آینده سفیران ما خواهند بود در روستاها، خودشان باید به توانمندی برسند و یک درک واقعی از حوزه رسالت‌های خود داشته باشند. تشکل‌ها شکل گرفته‌اند و در آینده باید این توانمندی را پیدا کنند که حوزه فعالیت‌شان را به حوزه‌های مختلف در شهرستان‌ها و روستاها توسعه دهند و پایگاه‌ها را محلی‌تر و بومی‌تر کنند. من از جوانان این را می‌خواهم و در دیدارهایی که با آنها دارم می‌گویم که من سال آینده این پایش را انجام می‌دهم که ببینم چقدر حوزه نفوذتان گسترش پیدا کرده و حوزه سمن‌ها در حوزه‌های محلی و بومی تا چه میزان افزایش پیدا کرده است.

مهم‌ترین گلایه‌ای که جوانان با شما مطرح می‌کنند چیست؟

بی توجهی به حضور جوانان در همه عرصه‌ها، از سوی مسوولان استانی و کشوری، نادیده گرفتن جوانان و بی‌توجهی به حضور آنها در همه حوزه‌ها، این موارد جزو بزرگ‌ترین مشکلاتی است که جوانان به من منتقل می‌کنند. موضوع اشتغال یا اعتبارات مالی در اولویت‌های بعدی است که مطرح می‌شود. همه جوانان درخواست‌شان این است که مسوولان ما را ببینند و ما را بپذیرند، ما خودمان بلدیم کارمان را انجام دهیم. چرا ما را نمی‌بینند و تشکیلات ما را جدی نمی‌گیرند.

این جوانان دولت‌یار هستند، من نه بحث مشاوران جوان را مطرح می‌کنم، نه بحث انتصابات در حوزه جوانان را، اینها بحث‌های دولتی است. اما بیشتر از آن می‌خواهم به این بپردازم که شبکه جوان کشور یک شبکه جدی است، سهم مشخصی از جمعیت کشور را دارد که یک چهارم از کل جمعیت کشور است. خودشان هم دغدغه‌ها را دارند و آن را کشف کرده‌اند و راه توسعه و پیشرفت را هم خودشان پیدا کرده‌اند. در استارت‌آپ‌های کل کشور اگر پایش کنید به جز جوانان کس دیگری وجود ندارد، شبکه استارت‌آپی کشور نخبگان جوان در حوزه‌های مختلف هستند.

اما خیلی از مسوولان دلخور هستند

حتما همین طور است، به دلیل اینکه درکی از آنها وجود ندارد. من اتفاقا می‌خواهم دولت به اینها به چشم رقیب نگاه کند. مسوولان باید به جوانان به چشم رقیب نگاه کنند و بدانند اگر رقابت با جوانان را جدی نگیرند، کسی که کنار می‌رود، دولت است نه جوانان. چون جوانان وارد این حوزه شده‌اند و ثابت کرده‌اند که می‌توانند از پس کارها بربیابند. نمونه مشخص آن را هم در تهران شاهد بودیم. ما تاکسیرانی داشتیم، من هم آن زمان عضو شورای شهر بودم، شهرداری هم تاکسیرانی و اتوبوسرانی و مترو هم داشت. چند استارت‌آپ جوان آمدند شبکه تاکسیرانی و آژانس‌ها و حمل و نقل عمومی تهران را زیر سوال بردند. حالا واقعا دولت است که باید این استارت‌آپ‌ها را جدی بگیرد یا این جوانان هستند که باید دولت را جدی بگیرند.

اما دیدیم که چه برخوردی با این استارت‌آپ‌ها شد

باید ببینیم مردم چه برخوردی می‌کنند. مردم جوانان را پذیرفته‌اند و به آنها اعتماد کرده‌اند و در همه حوزه‌ها هم کنارشان هستند. یک پایش انجام دهید و ببینید در انتخابات شورای شهر در کل کشور چند جوان وارد شوراها شدند.

مردم در انتخابات شوراها و مجلس به جوانان رای داده‌اند. فراکسیون جوانان در مجلس تشکیل شده است. اینها همه نشان‌دهنده این است که مردم به این قشر از جامعه اعتماد کرده‌اند. بنابراین درخواستم این است که همان اعتمادی که مردم به جوانان دارند دولت هم داشته باشد. دولت هم باید یک تغییر نگرش بدهد، البته با این روند شاهد این تغییر نگرش در بدنه دولت هستیم. رییس‌جمهور به جوانان اعتماد کرده، وزیر جوان انتخاب کرده، در حوزه‌های مختلف معاونان جوان انتخاب کرده است. در همین وزارت ورزش سن مدیریت در چند ماه اخیر ١٠ سال پایین آمده است. در وزارتخانه‌های دیگر هم همین اتفاق افتاده است. در حوزه استخدامی هم ابلاغ‌هایی در کل کشور شده است، در بسیاری از وزارتخانه‌ها کنار گذاشتن بازنشسته‌ها شروع شده، و نیروهای جوان جایگزین آنها می‌شوند. بنابراین می‌شود گفت که جوانان می‌توانند همفکر دولت باشند.

شما بیش از مدیران پیشین پیگیر موضوع تفکیک حوزه جوانان هستید، این طرح در حال حاضر در چه وضعیتی است؟ پیش‌بینی‌تان این است که کی این اتفاق بیفتد؟‌

یک مشکلی که ما داریم این است که لایحه‌ای که دولت به مجلس ارایه کرده است، یک لایحه کلی است که بخشی از آن برمی‌گردد به سازمان ملی جوانان، چون دو موضوع دیگر هم در این لایحه مطرح شده، که تفکیک دو وزارتخانه وتبدیل‌شان به چهار وزارتخانه است. فکر می‌کنم زمان می‌برد تا کلیات لایحه به نتیجه برسد و یکی از نگرانی‌هایم این است که ما قربانی بقیه موضوعات شویم؛ به این معنی که اگر مجلس باقی موضوعات را نپذیرد، موضوع جوانان قربانی موضوعات دیگر می‌شود. درخواستم این است که اگر مجلس با موضوع سازمان ملی جوانان موافق است، به عنوان یک اصلاحیه روی لایحه‌ای که دولت ارایه داده است، حداقل این موضوع را تفکیک کند و به دولت ارایه کند. ما در حال حاضر زیرمجموعه یک لایحه کلی هستیم و اگر زیر مجموعه این لایحه نبودیم شاید خیلی زودتر از اینها به نتیجه می‌رسیدیم. انتظار ما این است که وقتی لایحه تفکیک حوزه جوانان از ورزش در مجلس مطرح است، با همین دیدگاه مجلس هم کمک‌مان کند و بپذیرد که یک چهارم جمعیت این کشور نیاز به یک نماینده در دولت دارند. علاوه بر اینکه مشکلات دیگری هم در حوزه اجرا داریم که تا زمانی که معاونت جوانان تبدیل به سازمان نشود، مشکلات را نمی‌توانیم مرتفع کنیم.

بعضی از مخالفان تفکیک موضوع بزرگ شدن ساختار دولت را مطرح می‌کنند، چقدر با این انتقاد موافقید؟

به نظر من با تفکیک این دو حوزه ساختار دولت تغییر چندانی نمی‌کند. در مورد ردیف بودجه هم همین حالا هم اعتبارات بخش جوانان کاملا از حوزه ورزش و موضوعات دیگر دولت جداست. همه حرف این است که همان اعتبار در زیرمجموعه سازمان تعریف شود. اعتبار مضاعف نمی‌خواهیم. همه اینها در معاونت رییس‌جمهور و سازمان ملی جوانان تجمیع شود که ما بتوانیم در همان حوزه فعالیت کنیم. مشکلی که ما داریم این است که اعتبارات ما زیرمجموعه یک وزارتخانه است و مستقل نیستیم. بنابراین ما با تفکیک حوزه جوانان هزینه‌ای را به دولت اضافه نمی‌کنیم. بودجه همان بودجه قبل است، اعتبار هم به همان میزان است، تشکیلات هم همان تشکیلات است. نیرو و بدنه انسانی ما اگر از ورزش تفکیک شویم، همین نیروهایی که در حال حاضر در این حوزه فعالیت می‌کنند. موضع اعتباری و بزرگسازی در دولت نداریم.

نظرتان در مورد بودجه‌ای که برای سال ٩٧ در لایحه به معاونت ساماندهی امور جوانان اختصاص پیدا کرده است، چیست؟

در ردیف و اعتباراتی که این حوزه داشته نسبت به سال گذشته افزایش ١٠ میلیاردی داشتیم. اما حرف ما این است که کل این مبلغ ناچیز است. از ۴۶ میلیاردی که برای حوزه جوانان در کل کشور در نظر گرفته شده است، حدود ١٩ میلیارد حقوق و دستمزدی است که باید به کارکنان پرداخت شود. مابقی هم با توجه به طرح‌های ملی و اقتصادی تقسیم می‌شود و مبلغی حدود ۵٠٠ میلیون تومان به استان‌ها تعلق می‌گیرد که در این صورت ما در بحث اجرایی دچار مشکل می‌شویم. خانه‌های جوان در اکثر شهرها استیجاری است و یک رقمی از بودجه استان‌ها به اجاره‌بها و نگهداری و خدمات خانه‌های جوان اختصاص پیدا می‌کند. با مبلغ باقیمانده مدیرکل استان چطور می‌تواند در حوزه جوانان سرمایه‌گذاری کلان کند؟

برای استان‌ها این رقم با تمام هزینه‌هایی که دارند رقم بسیار پایینی است. از یک‌هزار و ۴٠٠ میلیاردی که برای وزارت ورزش و جوانان در نظر گرفته شده است، ٩٠٠ میلیارد اعتبار حوزه ورزش است، یک رقمی حدود ٢٧ صدم درصد هم به طور مشترک بین ورزش و جوانان هزینه می‌شود. البته این رقم اعتباری نیست که مستقیما در اختیار معاونت ساماندهی قرار گیرد، بلکه از محل مالیات بر ارزش افزوده و دخانیات در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد تا به صورت وام در اختیار جوانان قرار گیرد. وام ازدواج و وام به سمن‌ها از این محل تامین می‌شود. این بخش در واقع بودجه برنامه‌ای نیست که دخل و تصرفی بتوانیم در آن داشته باشیم. سهم معاونت ساماندهی امور جوانان ۴۶ میلیارد از مجموع اعتباری است که دولت برای وزارت ورزش و جوانان در نظر گرفته است. این میزان در تقسیم‌بندی بودجه در سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود و متاسفانه تناسب در این تقسیم‌بندی رعایت نشده است. دلیل هم این است که از ابتدای شکل‌گیری این معاونت میزان کمی را به حوزه جوانان اختصاص داده‌اند هر چند این میزان با ضریب رشد پایینی افزایش پیدا می‌کند. سال گذشته مبلغ بودجه معاونت ٣۶ میلیارد بود که امسال به ۴۶ میلیارد افزایش پیدا کرده است، اما حرف ما این است که کل این مبلغ باید یک رقم معقول باشد و با ٩٠٠ میلیاردی که به حوزه ورزش اختصاص پیدا می‌کند تناسب داشته باشد که ما به جوانان بگوییم چه میزان از بودجه این وزارتخانه به شما اختصاص پیدا کرده است.

اگر تفکیک اتفاق بیفتد در وضعیت بودجه حوزه جوانان چه تغییری اتفاق می‌افتد؟‌

در ٢٧ صدم درصدی که به طور مشترک به حوزه جوانان و ورزش اختصاص دارد، این میزان مستقیم به سازمان ملی جوانان اختصاص پیدا خواهد کرد. در نتیجه بودجه حوزه جوانان افزایش پیدا خواهد کرد. بخشی از اعتباراتی که به صورت مشترک بین ورزش و جوانان تعیین شده است، تحت‌عنوان ساخت خانه‌های جوان برای پروژه‌های عمرانی در نظر گرفته می‌شود و سرفصل‌های آن تغییر کرده است. در صورت تفکیک این دو حوزه، تمام این مبالغ تجمیع می‌شود و به سازمان ملی جوانان اختصاص پیدا خواهد کرد.

در صورت تفکیک این دو حوزه اعتبار حوزه جوانان در حدود ۴٠٠ تا ۵٠٠ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند یعنی ١٠ برابر مبلغ فعلی. موضوع دیگری که وجود دارد، این است که ممکن است دولت در مورد این مبالغی که به آنها اشاره شد، بگوید اعتبارات حوزه جوانان در کل کشور به طور مثال هزار میلیارد تومان است و استناد کند به مبالغی که در وزارتخانه‌ها برای این منظور در‌نظر گرفته شده است. اما باید به این نکته توجه کنید که درست است که در کل کشور و در وزارتخانه‌های دیگر، اعتباری که به حوزه جوانان اختصاص پیدا می‌کند، بیشتر از میزان بودجه معاونت جوانان است، اما مساله این است که در مورد اعتباری که به وزارت کار و مسکن برای حوزه جوانان اختصاص پیدا می‌کند، ما به عنوان معاونت جوانان هیچ گونه اعمال نظری نمی‌توانیم درزمینه سرفصل هزینه‌کرد این اعتبار داشته باشیم به این معنی که اگر وزارتخانه‌ای سرفصل مربوط به حوزه جوانان را در این بخش هزینه نکند، ما هیچ جایگاه حقوقی نداریم که بخواهیم این اعتبار را اخذ کنیم یا مانع هزینه کردن آن در بخش‌های دیگر شویم.

در مورد نظارت بر این سازمان چه تدبیری شده است، در حال حاضر بعضی نمایندگان به بهانه همین نبود نظارت می‌خواهند محیط‌زیست و میراث فرهنگی را تبدیل به وزارتخانه کنند، چون معتقدند معاون رییس‌جمهور به مجلس پاسخگو نیست.

ما تابع مجلس هستیم و مجلس تشخیص می‌دهد. اما من این انتقاد را اصالتا قبول ندارم و فکر می‌کنم مجلس هر کجا که بخواهد از طریق کمیسیون‌هایی که دارد و تحقیق و تفحص می‌تواند به موضوع ورود کند. مگر شهرداری زیرمجموعه دولت است که مجلس طرح تحقیق و تفحص از آن را ارایه داده است. مجلس می‌تواند یک نماینده رسمی در سازمان ملی جوانان معرفی کند. این بحث به نظر من منطقی نیست.

بحث پارلمان جوانان هم اخیرا بعد از سال‌ها دوباره مطرح شده است، زمینه تشکیل پارلمان جوانان تا چه حد آماده است؟

تشکیل مجلس جوانان جزو مصوبات شورای عالی جوانان است. سال‌هاست بحث شکل‌گیری آن وجود دارد، اما ساختارش هنوز شکل نگرفته است. ما در حال حاضر چون موضوع مجمع ملی تشکل‌های مردم‌نهاد به ثمربخشی خوبی رسیده است، از این مجمع به عنوان یکی از مواردی که می‌تواند زمینه‌ساز تشکیل مجلس جوانان باشد، یاد می‌کنیم. تشکل‌های مردم نهاد ما در کل کشور به صورت استانی انتخابات را برگزار کرده‌اند، مجامع استانی تشکیل شده است. تمام استان‌ها در حال حاضر یک مجمع استانی دارند، این مجمع یک دبیر مشخص دارد و خودشان یک هیات هشت نفره را از کل کشور انتخاب کرده‌اند که اساسنامه مجمع ملی را تدوین کنند. کارشناسان حقوقی از ابعاد حقوقی و جایگاه‌های نظارتی نظرات‌شان را ارایه کنند و دی ماه یک همایشی برگزار می‌شود همه مجامع کشوری دعوت می‌شوند و اساسنامه را بند به بند بررسی کنند و به یک جمع‌بندی برسند و از این اساسنامه رونمایی می‌شود.

این اتفاق به تنهایی یکی از موضوعاتی است که نشان می‌دهد جوانان پایگاه رسمی را در کشور دارند که می‌توانند به سمت تشکیل مجلس جوانان گام بردارند. بخشی از ساختار مجلس جوانان را همین تشکل‌های مردم نهاد شکل می‌دهند. سعی مان بر این است که کارگروه مشترکی از نهادهایی که در حوزه جوانان صاحب تشکیلات رسمی هستند تشکیل دهیم و به یک جمع‌بندی در مدل تشکیل مجلس جوانان برسیم. این کار زمان می‌برد، همسو کردن نهادها با هم کار ساده‌ای نیست، پیش‌بینی من این است که خوشبینانه باید یک سالی را وقت بگذاریم که شاکله را بین نهادها هماهنگ کنیم.

Summary
Review Date
Reviewed Item
سهم جوانان ۴۶ میلیارد از بودجه ۱۴۰۰ میلیاردی وزارتخانه
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی مهدیه عظیم لو

همچنین ببینید

فیلم یاران موعود به کارگردانی محمد باقر زنگنه و تهیه کنندگی مقداد امیری

“یاران موعود” اثری ماندگار با موضوع شهدای مدافع حرم

فیلم تلویزیونی یاران موعود با موضوع شجاعت‌های شهادت‌طلبانه مدافعان حرم پس از فرمان آتش به …

یک دیدگاه

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *