بانک ایران زمین بانک دیجیتال
سومین جشنواره بزرگ همیاران کتاب و همراهان قلم کشور برگزار شد
17 نوامبر 2021 - 11:40
شناسه : 50936
0
همزمان با 24 آبان ماه روز کتاب و کتابخوانی ، سومین جشنواره هم اندیشی همیاران کتاب و همراهان قلم کشور با حضور نمایندگان استانی طرح ملی همیار کتاب و همراه قلم از سراسر کشور و با استقبال پرشور شهروندان استان البرز برگزار شد.
ارسال توسط :
پ
پ

همزمان با ۲۴ آبان ماه روز کتاب و کتابخوانی ، سومین جشنواره هم اندیشی همیاران کتاب و همراهان قلم کشور با حضور نمایندگان استانی طرح ملی همیار کتاب و همراه قلم از سراسر کشور و با استقبال پرشور شهروندان استان البرز برگزار شد.

در این جشن بزرگ کتاب‌؛ ابتدا آزاده آبتین مدیر مسئول انتشارات‌ آبتین رسانه هنر، مبتکر و مجری طرح ملی همیار کتاب همراه قلم در کشور ضمن اجرای سخنرانی افتتاحیه مراسم و خوش آمد گویی به مدعوین ؛ حضور و مشارکت حداکثری شهروندان را از مهمترین دلایل پیشرفت سریع طرح ملی همیار کتاب همراه قلم بر شمرد و اظهار داشت : همیاران کتاب و همراهان قلم امروز در سراسر کشور از روستاهای دورافتاده تا شهرهای بزرگ اسباب تحول فرهنگی شده اند و امیدواریم با اهتمام و مشارکت حداکثری آنها طی ده سال آینده شاهد تحقق آرمان ارتقاء دست کم ۵ دقیقه به سرانه مطالعه کشور باشیم.
وی در همین رابطه با بیان اینکه برای تشویق شهروندان و به ویژه کودکان و نوجوانان به فرهنگ مطالعه باید بستری شاد و جذاب فراهم شود ؛ از رونمایی از بزرگترین عروسک کتاب محور و قصه گوی کشور با عنوان پلیکان قصه گو به طول تقریبی ۴ متر سخن گفت و تصریح کرد: به زودی تورهای ترویجی طرح همیار کتاب همراه قلم با حضور پلیکان قصه گو و سایر عروسک هایی که تولیدشان از پیش برنامه ریزی شده با همراهی موسیقی و حضور و مشارکت حداکثری مردم به صورت کارناوال ها شاد و جذاب ارائه خواهد شد.
وی در همین راستا با اظهار اینکه به زودی از این المان های جذاب در راستای تولید برنامه تلوزیونی با عنوان "همیار شو" بهره گرفته خواهد شد افزود : کارگروه پژوهش و اتاق فکر همیاران کتاب و همراهان قلم کشور در حال برنامه ریزی جهت تولید یکی از بزرگترین برنامه های کتاب محور کشور و با بهره گیری از مشارکت جمعی همیاران است.
در ادامه این مراسم ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با استقبال از گسترش طرح ملی همیار کتاب همراه قلم در کشور؛ افزود :خدا را شاکریم که طرحی که خواستگاه و زادگاهش استان البرز است امروزه در سرتاسر کشور نمایندگانی دارد و اسباب گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سرتاسر ایران زمین فراهم آورده است.
وی با اشاره به افتتاح دبیرخانه مرکزی طرح ملی همیار کتاب همراه قلم در کشور در استان البرز تاکید کرد : در راستای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از طرح ملی همیار کتاب همراه قلم طی چند سال گذشته در استان البرز حمایت به عمل آمد و امروز این طرح ضمن کشف و پرورش استعدادهای ادبی و ترویج فرهنگ کتابخوانی نه تنها در استان البرز که در بسیاری از استان‌های کشور منشاء خیر و برکت فراوانی در توسعه فرهنگی _ادبی شده است که این مساله برای استان البرز یک افتخار است.
در بخش دیگری از این مراسم مهراب رجبی؛ رئیس بنیاد البرز شناسی، مشاور استاندار البرز و نویسنده بیش از ده عنوان کتاب ضمن تقدیر از مجریان طرح همیار کتاب همراه قلم ؛ افزود : راه سربلندی و پیشرفت کشور در افزایش مطالعه شهروندان و ترویج فرهنگ کتابخوانی است و باید از مجریان این طرح بزرگ که با عشقی وصف ناپذیر اسباب آشتی مردم با کتاب را فراهم آورده اند تقدیر به عمل آورد.
رجبی در همین راستا با اشاره به وجود چند زندان در استان البرز افزود : با انتقال زندان‌ها مخالفم بلکه باید بستری فراهم آوریم تا زندانی وجود نداشته باشد و بی تردید این مسیر از ایستگاه کتابخوانی و ارتقاء فرهنگ و آگاهی های عمومی می گذرد.

جشن بزرگ همیاران کشور در ادامه شاهد رونمایی از بزرگترین عروسک قصه گوی کشور با همراهی گروهی از تنبک نوازان کودک همیار کتاب بود که با استقبال شهروندان همراه شد و در این مراسم از کتاب یکی از همیاران کودک با عنوان مداد جادویی رونمایی شد.
در بخش دیگر این مراسم نادر بیننده مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز و مدرس دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع همیاران کتاب و همراهان قلم کشور؛ اظهار داشت : حضور در جمع اهالی فرهنگ، اندیشه و خرد همواره مسرت بخش است به ویژه آنکه این محفل ادبی؛ با حضور سفیران فرهنگ و ادب ایران زمین و مروجان کتابخوانی لطفی دو چندان دارد.
وی در همین راستا با اشاره به تمدن غنی و استوار ایران زمین افزود : ایران تنها سرزمینی است که علیرغم تهاجم بیگانگان هرگز هویت و اصالت خود را از دست نداده و امروز وظیفه ماست که با تکیه بر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اسباب بالندگی و توسعه روزافزون کشور را سبب ساز شویم.
در بخش دیگری از این مراسم عمار ایزدیار رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر اهتمام در جهت افزایش سرانه مطالعه در شهر کرج افزود :شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج از هیچ تلاشی در جهت توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی دریغ نخواهند کرد و در همین راستا ضمن استقبال از حضور و مشارکت فعالان ترویج فرهنگ مطالعه ؛ برنامه ریزی گسترده ای در جهت توسعه زیرساختهای فرهنگی در شهر کرج در جریان است که امیدواریم برآیند این تلاش ها به ارتقاء سرانه مطالعه شهر کرج بیانجامد.
ایزدیار در همین رابطه با استقبال از طرح ملی همیار کتاب همراه قلم ابراز امیدواری کرد این طرح اسباب روزافزون توسعه فرهنگی، ارتقاء آگاهی های عمومی و ترویج فرهنگ مطالعه را در شهر کرج و استان البرز سبب ساز شود.
افزون بر آنچه گفته شد در ادامه این مراسم از حامد سلمانی شهردار سابق شاهد شهر شهریار به عنوان شهردار برتر حامی فرهنگ و ادب (همیار مدیر برتر کشور) تقدیر شد و از ده استعداد ادبی این شهر که در دوران مدیریت او با حمایت او و از طریق طرح ملی همیار کتاب همراه قلم موفق به چاپ کتاب شده بودند دعوت به عمل آمد تا در کنار او و مجریان طرح ملی همیار کتاب همراه قلم روی صحنه حاضر شوند.

در همین رابطه سلمانی با اشاره به نقش موثر طرح همیار کتاب همراه قلم در نهادینه کردن فرهنگ و ادب و تحقق شهرهای دوستدار کتاب افزود :شهر تنها آهن و بتن و سیمان نیست و توسعه فرهنگی باید به عنوان یکی از ارگان توسعه شهری مد نظر مدیران شهری قرار گیرد.
در پایان این مراسم مردم و مسئولان به صورت نمادین پنجه دست خود را به نشان دعوت به دست کم ۵ دقیقه مطالعه بالا بردند و شعار ۵ دقیقه مطالعه برای سربلندی ایران زمین را فریاد زدند.
گفتنی است اجرای گروه موسیقی سنتی همایون، اجرای موسیقی پاپ توسط حسن قدمی و برپایی مسابقات متنوع کتاب محور و اهدای جایزه از دیگر بخش های متنوع این جشنواره ملی و معتبر کتابخوانی کشور بود.
همچنین این مراسم با اجرای صحنه ای مهدی اینانلو مجری برگزیده استان البرز برگزار شد.
شایان ذکر است سومین همایش هم اندیشی همیاران کتاب و همراهان قلم کشور با تهیه کنندگی موسسه و انتشارات‌ آبتین رسانه هنر (ایرانیان) اجرایی شد.

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.