خانه / اخبار استان / شهردار و سکاندار مدیریت شهری کرج چه کسی خواهد بود؟
شهردار و سکاندار مدیریت شهری کرج چه کسی خواهد بود؟
شهردار و سکاندار مدیریت شهری کرج چه کسی خواهد بود؟

شهردار و سکاندار مدیریت شهری کرج چه کسی خواهد بود؟

سمن البرز: آیا گزینه های شهردار آینده ایران کوچک شاخص های یک شهردار را داراست؟

به گزارش سمن البرز به نقل از توسکانیوز، در گزارش مهدی مرادی عضو کمیسیون مطالعات منطقه البرز اتحاد ملت، در بررسی شاخص های توان سنجی شهردار آینده کرج به حوزه های ساختار مدیریت شهری ، ساخت و ساز، مدیریت بحران ، حمل و نقل و اقتصاد و محیط زیست شهر اشاره شده است .

در این گزارش حوزه های فوق به تفصیل بررسی شده است.

کیفیت زندگی در ” کرج ۱۴۰۰” بر اساس چشم انداز هدف گذاری شده برای ۵۵ شاخص در ۷ حوزه مرتبط با شهر، به تصویر کشیده شد. یک مطالعه درباره اوضاع کنونی شاخص های کیفیت زندگی در شهر کرج و میزان انطباق آنها با استانداردهای موجود در اسناد بالادست نشان می دهد شهردار آینده برای بهبود متغیرهای کلیدی شهر همچون “خدمات و رفاه شهری، محیط زیست، بودجه شهرداری و همچنین ایمنی” باید برای هر کدام از شاخص های ۵۵ گانه ماموریت مشخص داشته باشد تا وضعیت طی ۴ سال به حداقل سطح قابل قبول بهبود یابد.

ساختار مدیریت شهری:

به منظور افزایش و ارتقای کیفیت رفاه شهری لازم است سرانه خدمات ۷ گانه اعم از آموزشی، درمانی، ورزشی، تفریحی، گردشگری، فرهنگی و مذهبی طی یک فرآیند ۴ ساله به بیش از ۱۰ متر افزایش یابد.

گزارشی از سطح رضایتمندی شهروندان از خدمات شهری و پایش رضایت از خدمات ارائه شده هر ۶ ماه یکبار تهیه و گزارش شود.

شهر کرج و شکاف های طبقاتی حول محور مناطق برخوردار، کم برخوردار و نابرخوردار قابل شناسایی است.

ساخت و ساز:

به منظور ساماندهی بلندمرتبه سازی نیازمند تعیین ضوابط برای خاتمه دادن به موافقت های موردی در محله های مشکوک به عرصه های غیرمجاز هستیم.
نیز برای جلوگیری از رشد محدوده فیزیکی شهر باید از تکرار توسعه افقی شهر پرهیز شود.

شاخص بعدی کنترل و هدایت مولفه های موثر بر هزینه های تامین مسکن در شهر و شناسایی عوامل موثر بر قیمت و اجاره بها از مواردی است که شهرداری کرج نسبت به آن کاملا غفلت کرده است.

اخذ عوارض مضاعف از تخریب ساختمان های بادوام و ممنوعیت تخریب زودهنگام ساختمان های مسکونی زیر ۲۵ سال ساخت و نیز حفظ و پایبندی به ظرفیت جمعیت پذیری شهر و رعایت سقف جمعیتی در صدور پروانه های ساختمانی از موارد مهمی است که لازم است به آن عطف توجه داشت.

مدیریت بحران

به منظور افزایش و ارتقای کیفیت ایمنی در شهر، نیازمند مدیریت بحران و افزایش تعداد پایگاه های پشتیبان مدیریت بحران به منظور ارتقای ضریب ایمنی در سطح شهر، نوسازی بافت های فرسوده ، تهیه نقشه تخلیه امن در مواقع اضطراری و سامانه ای برای اعلام به موقع وضعیت اضطراری هستیم.

حمل و نقل عمومی

سهم جابه جایی با حمل و نقل عمومی در کرج ۲۵ درصد است که سهم اتوبوسرانی ۹ درصد و سهم تاکسیرانی ۱۶ درصد برآورد و گزارش می شود و سهم استفاده از دوچرخه یک هزارم درصد و سهم موتورسیکلت یک درصد است و یا به دلیل عدم بهره برداری و تکمیل خطوط مترو سهم آن اکنون در حوزه حمل و نقل عمومی صفر می باشد.

که شایسته است طی ۴ سال آینده با تدابیر شهردار کرج سرمایه گذاری روی حمل و نقل کرج افزایش یابد  تا ۲۵ درصد سهم استفاده از حمل و نقل دورن شهری اضافه شود.

اقتصاد

به منظور ارتقای کیفیت مالی اداره شهر کرج لازم است تا سهم درآمدهای پایدار به کل درآمدهای شهرداری طی ۴ سال آینده به ۴۰ درصد افزایش یابد. اکنون این سهم ۲۰ درصد برآورد می شود. عددی کمتر از ۴۵۰ میلیارد تومان؛

تهیه برنامه جامع مبارزه با مفاسد مالی بسیار حائز اهمیت است. برای تهیه چنین نقشه راهی ، ضروری است به موضوع کمیسیون ماده ۵ و ماده ۱۰۰ توجه ویژه صورت پذیرد.

موضوع مهم دیگر بهره برداری پایدار از املاک و دارایی های شهر است. بدین منظور بازنگری در قراردادهای اجاره املاک و مستغلات به شکل تنظیم اجاره نامه حداکثر سه ساله و تعیین اجاره بها بر اساس بهای روز و لحاظ تورم سالیانه نسبت به آخرین قرارداد ضروری است.
از سوی دیگر اصلاح نظام قیمت گذاری ورود به طرح ترافیک و واقعی سازی عوارض ترافیکی مهم تلقی می شود.
همچنین ایجاد ضمانت اجرایی اسناد بالا دستی شهر و اجرای طرح تراز مالی طرح های جامع و تفصیلی شهر و یا طرح های موضوعی و موضعی دارای اهمیت است.

اکنون زمان بازنگری در طرح تفصیلی است و این طرح دارای اشکالات زیادی است.

از سوی دیگر سالم سازی منابع مالی به منظور اجرای طرح جامع درآمدهای پایدار و شفاف سازی دخل و خرج شهر به خصوص منابع غیرنقد و ایجاد خزانه متمرکز در شهرداری از ضروریات چنین طرحی است.

آخرین شاخص نیز مربوط به رعایت نسبت بودجه شهرداری به تولید ناخالص داخلی شهر است که این نسبت نباید بیش از ۱۵ درصد حجم تولید ناخالص داخلی شهر درنظر گرفته شود. در صورت رعایت چنین روندهای مشخص و مدون و اصولی به اداره گران شهر پایان داده خواهد شد.
برآوردها برای ۴ سال آتی حکایت از آن دارد که اداره شهر نیازمند ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی است که کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن درآمدهای پایدار است.

محیط زیست

به منظور ارتقای کیفیت سلامت شهر توجه به شاخص های ذیل دارای اهمیت است. در کرج روزانه ۱۷۰۰ تن زباله در مرکز حلقه دره جنب فرودگاه پیام به صورت غیربهداشتی دفن می شود. البته ۱۲۰۰ تن از زباله ها متعلق به شهر کرج و مابقی از سایر شهرهای استان البرز به این ایستگاه انتقال می یابد.

اکنون میزان پسماند بازیافت نسبت به کل پسماند تولیدی نزدیک به صفر است.

مسئله مهم دیگر بحث تفکیک زباله از مبدا می باشد که با روش های اصولی همراه با آموزش و فرهنگ سازی می توانیم طی ۴ سال حداقل ۲۰ درصد زباله های تولیدی را از مبدا جداسازی کنیم.

روش های جمع آوری پسماند به صورت مکانیزه و نه دستی که توسط چرخی ها انجام می شود که همین روش سنتی و غیربهداشتی موجب اضافه هزینه برای شهرداری جهت جمع آوری و تمیزی خیابان های سطح شهر می شود؛از دیگر راه های توجه به موضوع پسماند و زباله است.

سهم بودجه پسماند سالیانه از طریق بودجه عمومی شهرداری عددی در حدود ۱۵۰ میلیارد تومان گزارش می شود که می توان طی یک برنامه ریزی اصولی و از طریق توجه به طرح جامع و تفصیلی آن نسبت به سود ده کردن آن اقدام کرد که نه تنها طی ۴ سال آتی بودجه ای به آن اختصاص نیابد که موجبات تامین مالی بخشی از هزینه های عمومی شهر را نیز از طریق دریافت عوارض و مالیات تامین نمود. از سوی دیگر و به منظور استفاده از هوای پاک و افزایش تعداد روزهای سالم از ۲۵۰ روز طی سال به ۳۰۰ روز می توان به کاهش حداکثری روزهای ناسالم از طریق برنامه ریزی دست یافت.
شایان گفتن است که سرانه فضای سبز شهری اکنون  ۱۱ متر است که باید در توزیع و پراکنش فضای سبز شهری و رسیدن به عدد ۱۷ متر تلاش کرد.

 

حال به نظر شما شهردار آینده کرج چه کسی خواهد بود ؟ آیا شهردار آتی شاخص های فوق را داراست و توانایی اجرایی آن ها را دارد؟

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

نقش رسانه ها در عمومي سازي پژوهش موثر است

اکبر حیدری: نقش رسانه ها در عمومی سازی پژوهش موثر است

سمن البرز: مدیر خانه مطبوعات البرز در نمایشگاه هفته پژوهش البرز گفت :  رسانه های جمعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *