خانه / اخبار استان / مجید کرمی: رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند
رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند
رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند

مجید کرمی: رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند

سمن البرز: مجید کرمی نشست اصحاب رسانه در هفته حمایت از بیماران کلیوی گفت: رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو بیماران مرگ مغزی و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند.

هریک از اعضای بدن نقش مهمی در حیات و سلامتی انسان دارند. اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است.

بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند. بیماری کلیه به عنوان یک بیماری خاموش شناخته شده و تا ۷۰ درصد کلیه از کار نیافتد علائم آن بروز نخواهد کرد.

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان البرز در هفته حمایت از بیماران کلیوی ، طبق روال هر ساله با اجرای برنامه های متنوع در راستای کمک به بیماران، التیام بخش قسمت کوچکی از مشکلات این بیماران است.

به گزارش سمن البرز، مجید کریمی مدیرانجمن در شانزدهمین نشست اصحاب رسانه و مطبوعات با انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی البرز گفت : یکی از با ارزش ترین کمکهای که تا کنون به انجمن شده از کانال اصحاب رسانه و مطبوعات در حوزه  فرهنگ سازی و تشویق اهدای عضو بیماران مرگ مغزی به بیماران نیازمند عضو بوده است.

وی در خصوص بیماران کلیوی گفت : هر فرد دچار نارسایی کلیه یک روز درمیان در طول یک مدت ۴ ساعته باید دیالیز شود و اگر این زمان به تعویق بیافتد تبعات سختی را برای بیمار و خانواده بیمار خواهد داشت. افراد دیالیزی به شدت دچار ضعف و کاهش قدرت بدنی شده و توانایی کار کردن را از دست می دهند و گاه به دلیل نیازمند بودن به عمل دیالیز توانایی سفر و ترک شهر خود را ندارند. تنها راه رهایی این بیماران پیوند کلیه است.

ولی گاه افراد اهدا کننده عضو در طول سالها خود دچار نارسایی کلیه می شوند. بهترین راه پیوند از طریق پیوند بیماران مرگ مغزی می باشد. فرهنگ سازی اهدایی عضو در جامعه از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی به خوبی انجام شده است ولی این برای تعداد بیماران کافی نیست و نیاز به اطلاع رسانی بیشتری دارد.

کرمی در ادامه اظهار داشت : بخش دیالیز در استان البرز به عنوان اولین استان و پایلوت کشوری به بخش خصوصی واگذار شده است هرچند که این اتفاق چندان خوشایند نیست و مشکلاتی را برای بیماران به همراه داشته است. بخش خصوصی به دنبال راهکارهای برای توجیه اقتصادی و منافع خود می باشد.

چندی پیش بیماری به نام خانم رمضانی به دلیل عدم هماهنگی بخش دیالیز در بخش های خصوصی و بیمارستان متاسفانه در بیمارستان رجایی فوت کردند و اکنون پرونده شکایتی را تشکیل دادند.

در حال حاضر نیز متاسفانه خیرین حمایتهای لازم و کافی را در حوزه خرید دستگاه های دیالیز در بخش های دیالیز واگذار شده به بخش خصوصی را ندارند. ما بیمارانی را داریم که به دلیل کمبود امکانات برای دیالیز به خارج از استان سفر می کنند و علاوه از هزینه های زمان باید در ماه مبلغی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان فقط صرف رفت و آمد علاوه بر هزینه های دارویی و درمانی هزینه نمایند.

اگر بخش دیالیز البرز توسط خیرین توسعه پیدا کند و مجهز شود بیماران دیگر مجبور به مراجعه به تهران را نخواهند بود.

بخش خصوصی چند مورد را در دیالیز تغییر داده و ایجاد مشکلات عمده ای برای بیماران کرده است . اولین مشکل قطع شدن سهمیه غذای بیمار ، دومین مشکل پایین آمدن کیفیت دیالیز و نبود یک پزشک متخصص ، معالج و نفرولوژ مقیم در بخشهای دیالیز و …. و نبود پرستاران متخصص است.

انجمن حمایت از بیماران کلیوی با وجود واگذاری این بخش به بخش خصوصی همچنان در کنار بیماران کلیوی در جهت کمک هزینه پیوند ، کمک هزینه دارویی و کمک هزینه های معیشتی بوده و خواهد بود.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی تصریح کرد : آموزشهای لازم جهت پیشگیری از این بیماری بسیار ضروری به نظر می رسد . آمار تعداد  اطفال دچار نارسایی روز به روز بیشتر شده است . مهاجرت بی رویه البرز نیز مزید بر علت شده و تعداد بیماران این استان را بالا برده است.

 رسانه ها در جهت پیشگیری این بیماری در انتفال صحیح مطالب و آموزش ها به مردم باید به خوبی ایفای نقش کنند .

هم اکنون بالغ بر ۶۰۰ نفر در استان نیازمند پیوند کلیه هستند ولی همه این افراد شرایط فیزیکی مناسب جهت پیوند عضو را ندارند.

در شش ماهه اول سال در البرز ۴۷ نفر عمل پیوند کلیه از سوی انجمن به صورت کمک هزینه و ۸ نفر به صورت پیوند از بیماران مرگ مغزی انجام شده است.

در حال حاضر در البرز بالای هزار بیمار دیالیزی وجود دارد و بیمارستانهای امام خمینی (ره) ، شهید رجایی ، شهید باهنر، شریعتی، زاهد ، بیمارستان امام حسن در نظرآباد و امام سجاد(ع) در هشتگرد و یک مرکز دیالیز در محمدشهر در مجموع به طور تقریبی بالغ بر  ۲۰۰ تخت و دستگاه دیالیز در استان به صورت رایگان به بیماران دیالیزی خدمات رسانی می کنند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
رسانه ها در فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزشهای پیشگیرانه نقش بسزایی دارند
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

نقش رسانه ها در عمومي سازي پژوهش موثر است

اکبر حیدری: نقش رسانه ها در عمومی سازی پژوهش موثر است

سمن البرز: مدیر خانه مطبوعات البرز در نمایشگاه هفته پژوهش البرز گفت :  رسانه های جمعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *