خانه / جوانان / نشستهای تخصصی در حوزه جوانان منجر به برنامه ریزی اصولی و تبادل تجربه می شود
پنجمین گردهمایی مسئولان امور جوانان سراسر کشور در سنندج
پنجمین گردهمایی مسئولان امور جوانان سراسر کشور در سنندج

نشستهای تخصصی در حوزه جوانان منجر به برنامه ریزی اصولی و تبادل تجربه می شود

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان البرز در پنجمین گردهمایی مسئولان امور جوانان سراسر کشور در سنندج با تاکید بر لزوم پیگیری طرح تفکیک حوزه جوانان از ورزش، نشستهای تخصصی را منجر به برنامه ریزی اصولی و تبادل تجربه بیشتر دانست.

به گزارش سمن البرز به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان البرز؛ قدرت ‌اله شمیرانی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان البرز در پنجمین گردهمایی مسئولین امور جوانان سراسر کشور را یک کارگاه آموزشی و بازآموزی دانست و گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی حوزه امور جوانان که با حضور مسئولین ملی و استانی برگزار می‌شود، منجر به برنامه‌ریزی صحیح و اصولی و درنهایت تبادل تجربیات در حوزه جوانان می‌ شود.
وی با بیان اینکه بزرگترین مشکلات حوزه امور جوانان مسئله بیکاری، اشتغال جوانان و کمبود مهارت‌های شغلی آنان است، افزود: از دیگر مسائل مهم در این حوزه «بحران سرمایه اجتماعی» و «اعتماد عمومی» است که کاهش مشارکت‌های اجتماعی جوانان را به دنبال خواهد داشت.
شمیرانی ادامه داد: کمبود امکانات در کنار اقدام عملی و حرفه‌ای بلندمدت در دستگاه‌های متولی امور جوانان و در واقع نبود انسجام و یکپارچگی مناسب در حوزه جوانان، خلاء نهاد مقبول و مقتدر در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در حوزه جوانان باعث گردیده حوزه جوانان فاقد یک نهاد نظارتی که دارای نقش هماهنگی و ساماندهی امور جوانان را در جامعه و به خصوص در ارزیابی دستگاه‌های اجرایی و تکالیف ذاتی آنها به عنوان یک مشکل اساسی ملموس و مشهود باشد.
وی مسئله شکاف بین نسلی، بحران هویت جوانان، چالش جانشین‌پروری جوانان و کمبود مداخله و حضور جوانان در مصادر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را از عمده مشکلات بزرگ حوزه جوانان دانست.
معاون امور جوانان استان البرز در ادامه با بیان اینکه امروزه نگاه به وزارت ورزش و جوانان به‌گونه‌ای است که وظیفه حل مسئله اشتغال به‌عنوان اصلی‌ترین مشکلات جوانان را عهده دارد، است، گفت: این امر در حالی است که نه تنها اعتبار لازم تأمین نشده بلکه حتی اختیار ارزیابی و نظارت بر این مقوله نیر در این حوزه وجود ندارد.
شمیرانی با تأکید بر لزوم ایجاد یک نهاد مقتدر و نظارتی به نام سازمان ملی جوانان و تعریف هدفمند بودجه جوانان در دستگاه‌های اجرایی بر اساس وظایف ذاتی، تصریح کرد: تغییر نگرش به جوانان به عنوان «جوان باوری» و «جوان یاوری» به عنوان یک سرمایه اجتماعی، کاهش نگاه امنیتی به جوانان به ویژه نخبگان اجتماعی، افزایش مهارت جوانان به خصوص کیفی‌سازی دوران سربازی، توسعه مشارکت اجتماعی جوانان از طریق سازمان‌های مردم نهاد جوانان، اعتماد به جوانان در واگذاری مسئولیت‌ها، کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه جوانان، اعتماد به سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان برای حضور داوطلبانه و فعال در مسائل اجتماعی و انجام بخش عمده‌ای از وظایف دولت توسط سازمان‌های مردم نهاد، مواردی است که می‌توان در کالبد آنها مسیر رشد و تعالی جوانان را فراهم ساخت.
وی با تأکید بر اینکه اگر این برنامه‌ها در نهادی قدرتمند تعریف شود شاهد رشد و شکوفایی این حوزه خواهیم بود، افزود: نباید از خاطر دور داشت که می‌توان با توجه به این محدودیت‌ها، عملکرد دولت یازدهم در افزایش کمّی سازمان‌های مردم نهاد و آموزش و توانمندسازی آنها به صورت کیفی، راه‌اندازی خانه جوانان و فعال سازی ستادهای ساماندهی و هم‌چنین پرداختن به مسائل تحکیم بنیان خانواده را مثبت ارزیابی کرد.
معاون امور جوانان استان البرز، وجود ۱۵۰ سازمان مردم نهاد جوانان، باور مسئولین استان نسبت به جوانان در اجرای طرح‌های بزرگ مثل پاکداشت طبیعت، تدبیر زندگی و بلوغ سازمان‌های مردم نهاد جوانان این استان در راستای مهارت آموزی و مشارکت و ارتقاء سرمایه اجتماعی را ازجمله نکات برجسته و شاخص حوزه امور جوانان استان البرز دانست.
وی در پایان با اعلام اینکه به تعویق انداختن تفکیک حوزه جوانان تحت هر عنوان در جامعه جوان قابل قبول نیست تصریح کرد: این طرح باید به طور جدی پیگیری شود.
Summary
Review Date
Reviewed Item
نشستهای تخصصی در حوزه جوانان منجر به برنامه ریزی اصولی و تبادل تجربه می شود
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز

بازدید مدیرکل محترم و معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان البرز از غرفه خانه مطبوعات البرز

به گزارش سمن البرز در اولین ساعات سومین روز نمایشگاه مطبوعات و رسانه جناب آقای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *