خانه / مصاحبه اختصاصی / هر ۵۰ دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شود/ کمپین مبارزه با سونامی سرطان سینه در البرز فعال شود
هر 50 دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شود
هر 50 دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شود

هر ۵۰ دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شود/ کمپین مبارزه با سونامی سرطان سینه در البرز فعال شود

سرطان این روزها به عنوان یک بیماری قابل درمان شناخته شده است و این در حالی است که طی سالهای ۹۴ و ۹۵ در ایران ۵۵۰ هزار مبتلا به سرطان سینه در زنان شناسایی شدند. هزینه های بالای درمان این بیماری و اقتصاد ضعیف خانواده های مبتلا تاثیرات روحی و روانی بدی را در خانواده از خود بجا می گذارد و این جاست که شعار پیشگیری بهتر از درمان این روزها بیش از پیش به مفهوم واقعی خود نزدیک می شود.

در این خصوص گفتگوی اختصاصی داریم با افسانه اقبال نیا موسس کمپین مبارزه با سونامی سرطان سینه .

هر ۵۰ دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان پستان مبتلا می شود

به گزارش سمن البرز، افسانه اقبال نیا بنیانگذار کمپین کشوری مبارزه با سونامی سرطان سینه در راستای راه های پیشگیری و مقابله با این بیماری گفت : سالانه حدود ۱۰ هزار خانم ایرانی بین حدود سنین ۱۷ تا ۸۰ به این بیماری مبتلا می شوند یعنی در ایران هر ۵۰ دقیقه یک نفر به سرطان پستان مبتلا می شود و پیشگیری از این بیماری می تواند بسیاری از مشکلات و تبعات اجتماعی آن را از برطرف کند.

سرطان سینه یکی از اساسی ترین مشکلات و بیماری های زنان می باشد که بروز آن باعث مشکلات حاد شخصی ، شغلی ، خانوادگی و اجتماعی را برای مبتلایان به دنبال دارد که  این هدف باعث شکل گیری کمپن شد. تشخیص به موقع و زودرس شاه کلید درمان این سرطان است. از نظر طول عمر ، نوع درمان، هزینه های درمان، آموزش و آگاهی دادن به زنان باعث تشخیص زودرس بیماری و آگاهی بیشتر دادن خانم ها  از عوامل خطر  می شود.

وجود استرس ، عدم استفاده از مواد غذایی ارگانیک، چاقی و عدم تحرک و ژنتیک ، استفاده از لوازم آرایشیبه صورت مداوم، اشعه های زیان آور و آلودگی هوا از جمله فاکتورهای ابتلا به این نوع سرطان می باشد.

خانم ها باید از سن ۲۰ سالگی چندهفته یکبار با آموزش های لازم توسط خود معاینه شوند و از ۴۰ سالگی سالی  یا دو سال یکبار به پزشک متخصص مراجعه کنند و بعد از ۵۰ سالگی ماموگرافی نمایند.

سرطان پایان راه نیست

کمپین در خرداد ۱۳۹۴ با حضور ۸ نفر از بانوان مبتلا به این سرطان تاسیس و شروع به کار کرد. این بانوان همگی اذعان داشتند که به علت عدم آگاهی و عدم شناخت علایم و نشانه های بیماری درمان خود را خیلی دیر شروع کردند و در نتیجه درمان سخت تر و پرهزینه تری داشتند.

اعضای کمپین مبارزه با سونامی سرطان سینه اغلب افراد بهبود یافته و یا درحال درمانی هستند که می توانند با ارائه آموزش های لازم به مردم ، در پیشگیری از بیماری پیشقدم باشند و در کنار ما پزشکان و اساتید مجربی حضور دارند و ما توانستیم شعار سرطان پایان راه نیست را به واقع محقق کنیم.
لازمه مقابله با این بیماری ، ارائه آموزش هایی برای پیشگیری از ابتلای مردان و زنان به سرطان سینه است چرا که مردان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

خدمات کمپین به بانوان

کمپین با کمک و یاری پزشکان حاذق و انسان دوست به بانوانی که به علت کم رویی ، عدم تمکن مالی و حامی از درمان باز مانده اند ، به درمان این بانوان به صورت صدردرصد رایگان و یا با کمترین هزینه پرداخته است. همچنین بانوان از لحاط آموزشی و روانشناسی مورد توجه قرار می گیرند تا بتوانند به خانواده و جامعه برگردند.

در طول درمان در تهیه دارو نیز کمک برای این عزیزان خواهیم بود . برگزاری دوره های آموزشی و مهارتی و حرفه ای در شاخه های مختلف ، کلاسهای آوا درمانیبه صورت صدردرصد رایگان و حضور در جشنواره ها و نمایشگاه ها  باعث اعتماد به نفس و ایجاد اشتغال و ایجاد دوره های ورزشی باعث سلامت جسمی و روحی  در این بانوان شده است. این کمپین تا کنون هیچ کمک مالی از دولت دریافت نکرده است و همه هزینه ها به صورت خودجوش تامین گردیده است.

نذر  آموزش ۱۰ نفر توسط هر فرد آموزش دیده در کمپین

در حال حاضر در حدود ۲۰۰۰ نفر از استان های مختلف عضو این کمپین هستند.

یکی از اهداف کمپین نذر  آموزش ۱۰ نفر توسط هر فرد آموزش دیده است.

از برنامه های آتی کمپین استفاده و بهره مندی بیشتر از پزشکان مجرب و مشاوره روان شناسان  و به روز کردن اطلاعات و آگاهی ها و بالابردن سطح کیفی و کمی آموزش ها خواهد بود که به تمام اعضای کمپین منتقل شود و ما سعی داریم این کمپین به صورت بین المللی مطرح شود.

وی با اشاره به فعالیت های این کمپین گفت: اعضای کمپین مبارزه با سونامی سرطان سینه با سفر به استان ها و شهرهای مختلف کشور از جمله خوزستان ، البرز، فارس ، گیلان با برگزاری سمینارهای آموزشی تلاش دارند تا آگاهی های لازم را به مردم ارائه دهند چرا که جامعه سالم به افراد سالم نیاز دارد و با توجه به این که زنان ، ستون اصلی خانواده می باشند ، بروز مشکل برای آنان می تواند اساس خانواده را با چالش مواجه سازد وعدم نشاط و سلامتی خانواده کم کم به جامعه سرایت پیدا می کند و به صورت اپیدمی درخواهد آمد.

در استان البرز در سال ۹۵ سمیناری در دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه آزاد توسط کمپین با حضور خانم های مبتلا با بیان تجربیات برگزار شد.

سرطان پستان اگر به موقع کشف شود، خوشخیم ترین و نجیب ترین بیماری است و به راحتی می توان آن را درمان کرد .
این کمپین تلاش دارد که تا هیچ زنی در خانواده ایرانی به سرطان سینه مبتلا نشود .

برخود لازم دیدم تا این اطلاعات را در اختیار زنان مهین عزیزم قرار دهم تا بتوانم بر سلامتی طول عمر و کیفیت زندگی بانوان اثرگذار باشم.

من از همه بانوان سرزمین می خواهم تا با عضویت در این کمپین و استفاده از دوره های آموزشی به کمک این عزیزان بیایند و آنان را حمایت کنند. ما در کنار بانوان تا پایان راه هستیم .

Summary
Review Date
Reviewed Item
هر ۵۰ دقیقه یک خانم ایرانی به سرطان پستان مبتلا می شود
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی معصومه مویدی

معصومه مویدی هستم یک فعال اجتماعی که در حوزه زنان و خانواده و حقوق شهروندی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان البرز فعالیت میکنم. با اشتراک گذاری یک مقاله یا تهیه یک گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و NGO ها در سمن البرز به عنوان مدیرمسئول و خبرنگار فعالیت دارم.

همچنین ببینید

بزنی بیرانوند

فریده بزنی بیرانوندی: تمرکز بر شفاف سازی چالش‌های پیش روی مدیریت شهری در دستور کار شورای پنجم

به گزارش سمن البرز فریده بزنی بیرانوندی عضوشورای شهرکرج در بازدید از غرفه سمن البرز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *