خانه / اخبار استان / انتقاد از واگذاری زمین به تعاونی‌های خارج از استان البرز/ پیگیری واگذاری غیرقانونی زمین ۹۰۰ هکتاری در ساوجبلاغ
واگذاری غیرقانونی زمین 900 هکتاری
واگذاری غیرقانونی زمین 900 هکتاری

انتقاد از واگذاری زمین به تعاونی‌های خارج از استان البرز/ پیگیری واگذاری غیرقانونی زمین ۹۰۰ هکتاری در ساوجبلاغ

شست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان البرز با حضور تعدادی از مسئولان استانی و دادستان‌ها و روسای دادگستری شهرستان‌های استان در محل دادگستری کل استان البرز برگزار شد.

به گزارش سمن البرز، در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان البرز که با حضور تعدادی از مسئولان استانی و دادستان‌ها و روسای دادگستری شهرستان‌های استان در محل دادگستری کل استان البرز برگزار شد. احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: برخی از مشکلات از گذشته به استان تحمیل شده و قبل از اینکه استان البرز شکل بگیرد در نتیجه مراقبت‌ها و نظارت‌های ضعیف، امروز شاهد اوضاع نابسامان در استان هستیم.
وی افزود: در استان انواع زمین‌خواری‌ها را شاهد هستیم و به نوعی در نقطه غیرقابل بازگشت قرار گرفته‌ایم که باید با افزایش شدت و میزان نظارت‌ها، با واگذاری‌های غیرقانونی و واگذاری‌های انجام شده بدون نظارت مقابله کنیم.
عالی‌ترین مقام قضایی استان تصریح کرد: مسئولان در واگذاری اراضی دقت کنند و توجیهی برای کوتاهی در این باره پذیرفتنی نیست؛ نباید خبری برسد که واگذاری غیرقانونی در جایی انجام شده است حتی اگر یک مورد هم دیده شود با قدرت با مدیر متخلف برخورد خواهد شد.

مسئولان تسلیم فشارها نشوند
وی اضافه کرد: مدیران باید دقت کنند قانون اجرایی شود و نباید تسلیم فشارهای بیرونی شوند؛ مسئولان تنها خط قرمزی که باید برای خود در نظر داشته باشند اجرای قانون است. مسئول باید از حقوق مردم دفاع کند و در قبال منافع مردم مصلحت اندیشی نکند اگر قرار باشد مسئولیت به هر بهایی حفظ شود خیانت به امانت الهی است.
فاضلیان ابراز امیدواری کرد با پیگیری و جدیت مسئولان دستگاه‌های مختلف در استان، شرایط به جایی برسد که دستگاه‌های مختلف به موضوع زمین‌خواری و مصادیق آن ورود پیدا کنند و گزارش عملکرد خود را بدون اینکه در انتظار درخواست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی باشند ارائه دهند.
وی با تاکید بر پیگیری صدور سند برای اراضی ملی گفت: با توجه به اینکه سند مالکیت یک قدم اساسی برای تثبیت مالکیت دولت است باید سازمان ثبت اسناد و املاک و اداره منابع طبیعی این مسئله را با جدیت پیگیری کنند.

ستون پنجم متخلفان در ادارات
رئیس کل دادگستری استان البرز وجود پدیده‌هایی مانند کوه‌خواری، زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی را دارای عقبه‌ای دانست که آگاهی از آن می‌تواند از تخلفات پیشگیری کند و تصریح کرد: اگر دستگاه‌ها به مجموعه تحت مدیریت خود نظارت داشته باشند از بسیاری از تخلفات جلوگیری می‌شود؛ در بیشتر موارد شاهد هستیم که عناصری از درون دستگاه‌ها به عنوان ستون پنجم متخلفان عمل می‌کنند و رد پایشان در بسیاری از تخلف‌ها دیده می‌شود.
وی ادامه داد: برخی از افرادی که در ادارات استان البرز در تخلفات نقش داشتند اکنون بازداشت شده‌اند و پرونده مربوط به تخلف آن‌ها در حال پیگیری است که در صورت لزوم در این مورد اطلاع‌رسانی خواهد شد.

واگذاری زمین به تعاونی استان‌های دیگر
عالی‌ترین مقام قضایی استان، واگذاری زمین به تعاونی‌های خارج از استان را از پدیده‌های خاص استان البرز دانست و گفت: با وجود مشکلاتی از قبیل مهاجرت و رشد جمعیت که استان البرز با آن درگیر است توجیهی ندارد که زمین‌هایی در استان به تعاونی‌های مسکن استان‌های دیگر واگذار شود و واقعا مشخص نیست این واگذاری‌ها با چه هدفی انجام می‌شود؟
وی برداشت غیرمجاز شن و ماسه را یکی دیگر از معضلات جدی استان دانست و اظهار داشت: در ۹۹ درصد موارد، نظارتی وجود ندارد و صرفا مجوز از طرف دستگاه‌های متولی صادر شده که از دادستان‌های محترم می‌خواهم برداشت‌های غیرمجاز را رصد کنند و با مسئولان متخلف در هر رده‌ای برخورد کنند.

انتقاد از روند انسداد چاه‌های غیرمجاز و صدور سند
در ادامه این نشست حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با انتقاد از روند اجرای احکام انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان،گفت: متاسفانه اکنون فلسفه اجرای احکام در استان تعطیل شده و احکام زیادی در انتظار تایید قرار دارند.
وی همچنین پیگیری و صدور اسناد برای اراضی ملی در استان را بسیار کند ارزیابی کرد و گفت: هر ساله و هرماه بر روی تسریع در صدور اسناد تک برگی بحث می‌شود ولی امور  مربوط به آن بر اساس انتظارات پیش نمی‌رود.

واگذاری غیرقانونی زمین ۹۰۰ هکتاری
وی در ادامه با اشاره به واگذاری اراضی ۵۰ هکتاری در «کوشک زر» ساوجبلاغ به یک فرد، گفت: موضوع ابطال این واگذاری غیرقانونی اکنون در دست پیگیری است تا این اراضی ملی به بیت المال اعاده شود.
وی همچنین از پیگیری واگذاری غیرقانونی یک زمین ۹۰۰ هکتاری دیگر در ساوجبلاغ خبر داد و گفت: واگذاری‌های غیرقانونی متعددی در شهرستان‌های استان انجام شده است که عمدتا برای اجرای طرح، واگذار شده‌اند ولی شاهد هستیم که چندین سال است در این اراضی طرح و پروژه‌ای اجرایی نمی‌شود که باید این اراضی اعاده شوند تا به محلی برای ساخت و ساز تبدیل نشوند.

بهره‌گیری از پهپاد برای رصد حفاری‌های غیرمجاز
در ادامه این نشست نماینده شرکت آب و فاضلاب استان البرز با ارائه گزارشی به وضعیت انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال ۹۴ تا اول اسفند تعداد ۳۳۷ چاه غیرمجاز مسدود شده و ۱۱۴ دستگاه حفاری نیز توقیف شده است.
وی همچنین از به کارگیری پهپاد برای کنترل حفاری‌های غیرمجاز در استان البرز خبر داد و گفت: با کمک این پهپاد می‌توانیم حفاری‌های غیرمجاز را در لحظه شناسایی کنیم که تاکنون ۸ دستگاه در شهر ساوجبلاغ و چهارباغ با کمک پهپاد توقیف شده‌اند.
انتهای پیام/

Summary
Review Date
Reviewed Item
واگذاری غیرقانونی زمین ۹۰۰ هکتاری
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

درباره ی ahmadi

همچنین ببینید

نقش رسانه ها در عمومي سازي پژوهش موثر است

اکبر حیدری: نقش رسانه ها در عمومی سازی پژوهش موثر است

سمن البرز: مدیر خانه مطبوعات البرز در نمایشگاه هفته پژوهش البرز گفت :  رسانه های جمعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *