بانک ایران زمین بانک دیجیتال
پاسخ معاون توسعه، مدیریت و منابع دانشگاه در پی انتشار خبر تعطیلی پروژه بیمارستان فردیس
21 نوامبر 2021 - 12:38
شناسه : 54779
1
در پی انتشار گزارش مصاحبه یکی از مسئولان شرکت پیمانکار پروژه احداث بیمارستان 260 تختخوابی فردیس در برخی از رسانه ها ، معاون توسعه ، مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی البرز توضیح داد در پی انتشار گزارش مصاحبه یکی از مسئولان شرکت پیمانکار پروژه احداث بیمارستان 260 تختخوابی فردیس در برخی از رسانه ها ، معاون توسعه ، مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت:پروژه بیمارستان 260 تختخوابی فردیس در زمینی به وسعت 27000 متر مربع از سال 1395 در 3 بلوک ساختمانی 5 طبقه و بنایی به مساحت حدود 21000 متر مربع به عنوان یک طرح عمرانی ملی از محل منابع ملی و عمرانی و بیت المال شروع به کار کرده و مراحل پیشرفت آن، در قالب 4 پیمان قرارداد با شرکت پیمانکار ارکان سازان مهر آریا صورت گرفته است.
ارسال توسط :
پ
پ

در پی انتشار گزارش مصاحبه یکی از مسئولان شرکت پیمانکار پروژه احداث بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس در برخی از رسانه ها ، معاون توسعه ، مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی البرز توضیح داد
در پی انتشار گزارش مصاحبه یکی از مسئولان شرکت پیمانکار پروژه احداث بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس در برخی از رسانه ها ، معاون توسعه ، مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت:پروژه بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس در زمینی به وسعت ۲۷۰۰۰ متر مربع از سال ۱۳۹۵ در ۳ بلوک ساختمانی ۵ طبقه و بنایی به مساحت حدود ۲۱۰۰۰ متر مربع به عنوان یک طرح عمرانی ملی از محل منابع ملی و عمرانی و بیت المال شروع به کار کرده و مراحل پیشرفت آن، در قالب ۴ پیمان قرارداد با شرکت پیمانکار ارکان سازان مهر آریا صورت گرفته است.
دکتر بهرام بنده یزدانی با تاکید بر ضرورت راه اندازی هر چه سریعتر بیمارستان فردیس اظهار داشت: نیاز جمعیت ۷۰۰ هزار نفری شهرستان فردیس سبب شد تا با طرح و درخواست ساخت این بیمارستان در سفر استانی رئیس جمهور وقت در سال ۹۵ و تأمین اعتبار مالی و دولتی موافقت شود.
وی ادامه داد: اخیراً یکی از اعضاء هیئت مدیره شرکت پیمانکار پروژه در گفتگو رسانه ای، تعطیلی پروژه را از سوی دانشگاه، آسیب و تخریب سازه های موجود پروژه به علت کم توجهی به پروژه و مسائل دیگری را مطرح کرده است که باید گفت متاسفانه پیمانکار در گفتگوهای خلاف واقع ادعاهای مختلفی داشته است که به تفکیک در این باره توضیح می دهم ۱- هدف از تحقق این پروژه، عمران و آبادانی در جامعه و میهن اسلامی عزیزمان است تا موجب افزایش آرامش و سلامت و رضایتمندی بخشی از هموطنان را فراهم آورد و اجرای هر چه سریعتر و البته با کیفیت مطلوب این پروژه به عوامل مهمی نظیر چگونگی عملکرد پیمانکار پروژه شرکت ارکان سازان مهر آریا و شرکت مشاور و نظارت کارفرمایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز وابسته می باشد و همچنین با عنایت به این موضوع که تمامی اعتبارات مالی این پروژه از منابع مالی دولتی و بیت‌المال و بودجه‌های عمومی کشور تخصیص پیدا کرده است، ضروری است که تمامی هزینه‌های پروژه بصورت دقیق کنترل شده و از اتلاف منابع مالی و دوباره کاری‌های احتمالی جلوگیری شود.

۲- با توجه به خبر کذب منتشر شده درخصوص رها شدن پروژه به حال خود و آسیب‌ها و خسارات وارد شده، قابل ذکر است مطابق ماده ۲۱ شرایط عمومی پیمان، پروژه بیمارستان فردیس شرکت ارکان سازان مهر آریا پیمانکار پروژه، تا روز تحویل موقت موضوع پیمان، مسئول حفظ و نگهداری کارهای انجام شده، مصالح و تجهیزات، ماشین‌آلات و ابزار، زمین‌ها، راه‌ها، تاسیسات و بناهایی می‌باشد که زیر نظر و مراقبت او قرار دارد و به همین منظور این شرکت موظف به اقدامات لازم برای نگهداری و حفاظت آن‌ها در داخل کارگاه در مقابل عوامل جوی، سرقت، حریق و مانند این‌ها می‌باشند.
لذا بر اساس این ماده قانونی پیمانکار پروژه مسئول کلیه خسارت‌ها و آسیب احتمالی وارده به شخص ثالث در محوطه کارگاه می باشد.

در حال حاضر به دلیل اهمیت و لزوم تصحیح صورت جلسات کارهای انجام شده در پروژه و کنترل آنها و همچنین مطابقت مجدد اسناد و مدارک با عملیات اجرایی و کنترل عملیات فنی انجام شده، پیمانکار علی‌رغم ابلاغ هیچ گونه دستور توقف و تعطیلی کار، به بهانه عدم پرداخت صورت وضعیت موقت خود، عملیات اجرایی پروژه را تعطیل اعلام نموده است که این موضوع مطابق ماده ۵۰ شرایط عمومی پیمان (خسارت تاخیر در کار) می تواند پیمانکار را مشمول پرداخت خسارات مالی نماید.

لازم به توضیح است در هیچ مقطعی از انجام کار، پیمانکار به بهانه بازبینی موارد فنی و کنترل صورت‌جلسات و مطابقت آن‌ها با هزینه‌های ادعا شده در صورت وضعیت خود نمی‌تواند نسبت به توقف عملیات اجرایی اقدام نماید و تعطیل اعلام شدن پروژه از سوی شرکت ارکان سازان مهر آریا کاملا غیر قانونی و مغایر با مفاد دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی بوده که در این خصوص نیز دانشگاه علوم پزشکی البرز اخطارهای لازم را به ایشان ابلاغ نموده است.

۳- با توجه به این موضوع که بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس، پروژه ملی بوده و بودجه‌های تخصیص یافته به آن از محل منابع دولتی می‌باشد و تا کنون از محل همین منابع مالی در حدود ۲۴۲۰ میلیارد ریال جهت پیشبرد عملیات اجرایی و احداث آن هزینه شده است، جهت تسریع در روند احداث و تکمیل بیمارستان و جلوگیری از بروز هر گونه اختلال، در حدود ۱۵۰ میلیارد ریال نیز از محل درآمد اختصاصی دانشگاه هزینه شده است و لذا مبالغ ادعا شده پیمانکار در خصوص هزینه‌های صرف شده در پروژه مذکور کذب محض می‌باشد.

۴- در بخشی از صحبت‌های نماینده شرکت پیمانکار ادعا شده است که پروژه با ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با صرف هزینه اندکی در حال اتمام و بهره برداری می‌باشد، این در حالیست که مطابق نظرات کارشناسان پروژه که با بررسی‌های میدانی نیز قابل رویت می‌باشد، حدود ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد و تکمیل صحیح پروژه منوط به همت دستگاه‌های نظارتی و کارفرما در جهت پیشبرد هر چه صحیح تر پروژه و کنترل عدم اتلاف منابع مالی و هزینه‌های دوباره کاری می‌باشد.

۵- در حال حاضر پیمانکار بدون اتمام تعهدات قراردادهای پیشین خود وارد قرارداد چهارم شده است و لذا به لحاظ لزوم بررسی مبالغ ادعا شده در صورت وضعیت موقت ایشان مطابق قرارداد منعقد شده، اقدام به توقف کار نموده است.
مشاور پروژه نیز مطابق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان در خصوص پرداخت‌ها، درخواست مستندات لازم از جمله دستورکارها و صورت‌جلسات جهت اندازه‌گیری مقدار مصالح و تجهیزات را جهت محاسبه هر چه دقیق تر صورت‌وضعیت نموده است و پیمانکار می‌بایست علاوه بر پیشرفت پروژه مطابق تعهدات قراردادی خود، نسبت به تکمیل و ارائه مستندات مطابق شرایط عمومی پیمان در چهارچوب طرح‌های عمرانی اقدام نماید تا با شفاف شدن هزینه‌های درخواست شده ایشان مطابق مستندات مورد تحویل، همچنین نسبت به کنترل فنی موارد اجرا شده جهت بهره برداری هر چه بهتر پروژه اقدام گردد.
زیرا بدیهی است که رقم ادعا شده هر پیمانکار در صورت وضعیت‌ها می‌بایست توسط دستگاه‌های نظارتی از جمله مشاور و نمایندگان کارفرما بررسی و با مستندات مطابقت یابد و الزاما هر مبلغ ادعایی پیمانکار دلیل بر محق بودن مبلغ بدهی نمی‌باشد.

۶- به هر تقدیر با توجه به اینکه این پروژه از اهمیت زیادی برای مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و مردم منطقه برخوردار است، تا کنون جلسات و مذاکرات متعددی با مسئولان و مدیران شهرستان و استان و با شرکت مشاور مهندسی پروژه و همین طور مدیران شرکت پیمانکار برگزار شده است تا انشاءالله با رفع ابهامات و موضوعات مطرح شده ، شاهد راه اندازی و افتتاح بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس در موعد مقرر باشیم و انشاءالله خدمت رسانی مناسب و درخور شأن مردم شریف منطقه انجام پذیرد.

امتیاز : ۰ | مجموع : ۰

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.