تیتر مهمترین اخبار

بیت المال را فدای تدابیر سیاسی نکنیم اهتمام جدی کلیه همکاران در تحقق اولویتهای ۱۲ گانه سازمان زندانها در راس امور قرار گیرد مدیریت شهری از برگزاری جشنواره تئاتر حمایت می‌کند امحای حدود ۵ تن مواد مخدر و روان‌گردان در کرج فروش و عرضه روغن موتور تنها به عاملان و خریداران دارای کدنقش مجاز است شایسته و زیبنده کلانشهر کرج نیست که در آن معابر خاکی وجود دارد انتخابات اتحادیه تعمیرکاران اتومبیل-مرحله دوم شهرستان ساوجبلاغ برگزار و نتایج اعلام شد اجرای عملیات آسفالت مکانیزه بلوار اسکندری در شهرک جهان نما اجرای طرح اهدای کتاب به مناطق عشایری احیاء بصری کالبدی «بن بست محبت» با مشارکت اهالی محله حسین آباد برگزاری آزمون کانون کارشناسان رسمی دادگستری در استان البرز زیبا سازی دیوارهای دانشگاه آزاد با تکنیک «سند بلاست» کرونا در البرز| ثبت ۴ فوتی و بستری ۹۱ بیمار بدحال خطر لخته‌ شدن خون در کمین بیماران قلبی مبتلا به کرونا پیش بینی افزایش آلاینده‌ها برای آسمان البرز

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
چهارمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی به میزبانی استان البرز برگزار شد
13 اکتبر 2021 - 16:05
شناسه : 19082
0
چهارمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی به میزبانی دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز برگزار شد.
ارسال توسط :
پ
پ

چهارمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی به میزبانی دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز، این مراسم با حضور دکتر «سلیمان عباسی» معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، دکتر «اسماعیل شهمیری» سرپرست دفتر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، دکتر «حامد باقری فراهانی» رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز، دکتر «حبیب کمری» معاون اجرائی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز و جمعی از داوران به صورت آنلاین برگزار شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز در ابتدای این مراسم، ضمن قدردانی از زحمات افرادی که در برگزاری مراحل استانی این مناظرات تقبل زحمت کردند، گفت: حاصل تلاش این عزیزان منجر شد تا نتایج مرتبط با ۲۴ تیم مناظره استانی که طی روزهای آتی در مرحله کشوری به رقابت خواهند پرداخت، به دست ما برسد.
دکتر «حامد باقری فراهانی» همچنین ضمن تبریک بیست و نهمین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، میزبانی این برنامه را در آستانه سی‌امین سالگرد تاسیس دانشگاه به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد: این مرحله کشوری با کیفیت هر چه تمام در استان البرز برگزار شود و ما شاهد یک رقابت با کیفیت و سالم بین برگزیدگان ۲۴ استان باشیم که به مرحله کشوری راه یافته‌اند.

در ادامه این مراسم، دکتر «سلیمان عباسی» – معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور- ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این جشنواره و حضور پررنگ دانشجویان در این مناظرات ابتدا به تعریف مناظره و هدف از برگزاری آن پرداخت و گفت: هدف از برگزاری مناظره شناخت آرای دیگری است و تلاش می‌شود در قالب بحث و گفتگوی منطقی و با استدلال درست نگرش افراد تغییر یابد.
وی در ادامه بیان کرد: نگاه دیگری نیز در تعریف مناظره وجود دارد که مبین آن است که نقاظ ضعف و قدرت را مد نظر قرارداده و به حقانیت نظریه‌های مطرح شده بپردازیم.

دکتر عباسی با بیان اینکه در قرآن کریم به «جدال احسن» توصیه شده است، اظهار کرد: اگر با هم به بحث و گفتگو می‌پردازیم، به بیان نیکوتر اکتفا کنیم چرا که شیطان در بین مناظره کنندگان کینه و جدال می‌آفریند.
وی با اشاره به آیه دیگری از قرآن مجید گفت: نیکی و بدی مساوی نیستند و لازم است به آنچه نیکوتر است، طرف مقابل را به حقانیت دعوت کنیم.
چرا که ممکن است اکنون در بین شما و دیگران جدال و دشمنی باشد ولی فردا که دوستی برقرار شد، شرمنده شوید.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه به بیان کارکردهای برگزاری این مناظرات پرداخت و تقویت نگرش و دوری از تک بعدی نگری را اولین کارکرد مهم مناظرات دانشجویی اعلام کرد.
وی همچنین تقویت قدرت استدلال صحیح و توجه به جزئیاتِ مبانیِ اولیه بحث را دومین کارکرد مناظرات عنوان کرد و افزود: در مناظره ما روش استدلال را بهتر یاد می‌گیریم؛ البته اینها همه خود دارای مبانی نیز هست که باید به آن توجه ویزه داشت.
به عنوان مثال، در مباحث دینی باید بر اساس ریز جزئیات اعتقادی و زاویه نگرش، مبانی از همان ابتدا مشخص و مناظره هدفمند انجام شود.
افزایش ظرفیت پذیرش حق، احترام متقابل، بیان مودبانه‌تر مطلب، تقویت فن بیان، انتقال دانش و .
.
از دیگر کارکردهای مناظره بود که وی به آنها اشاره کرد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در بخش دیگری از سخنانش با طرح این سوال که «آیا قرآن به مناظره باطل نیز اشاره کرده؟» گفت: بله.
اگر در مناظره فقط غلبه بر خصم ملاک باشد، چه حق چه ناحق؛ یعنی نگاه مناظره کنندگان فقط غلبه بر فرد مقابل باشد، ممکن است در مناظره به روش‌های نادرست هم چنگ بزنند که از نظر دینی درست نیست.
چرا که هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.
ما نمی‌توانیم مردم را به روش غلط هدایت کنیم.
گرچه معمولا افراد ستیزه‌جو بیشتر دنبال این نوع مناظرات هستند و متاسفانه بارها در صدا و سیما نیز شاهد این نوع رفتارها بوده‌ایم.
برخی اهل متلک انداختن و تمسخر در مناظرات هستند که در دیدگاه قرآنی جایگاهی برای این گونه مذاکرات و مناظرات تعریف نشده است.
دکتر عباسی در پایان به ذکر شرایط بهینه در مناظره پرداخت و گفت: حقیقت‌جویی مهمترین ویژگی مناظره‌ و مجادله‌ است که باید بر اساس علم و دانش و برهان و منطق باشد.
در مناظره باید از به کاربردن سخنان نارورا، زشت و تند پرهیز شود، از استهزا و تخریب افراد خودداری شود و همچنین با طرف مقابل به مدارا رفتار شود.
وی در پایان با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که می‌فرماید «با حکمت و موعظه به سوی پروردگارت دعوت کن» گفت: شما تصور نکنید که چون بحث شما علمی است دعوت به خداوند نیست.
اتفاقا در دل این مناظرات جلوه‌هایی از دعوت به خداوند موج می‌زند و اصلا هدف اصلی برگزاری این مناظرات دعوت به خداوند است که باید با بیان و کلام احسن این امر انجام شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه این دوره، دوره چهارم برگزاری مناظرات است، گفت: این مناظرات از سال ۹۶ آغاز شده و تاکنون ادامه یافته البته این دوره به دلیل شرایط کرونا کمی طولانی‌تر و سبب افزایش زحمات برگزار کنندگان نیز شده است.
وی در پایان با بیان اینکه ۲۴ تیم راه یافته به این مرحله از مناظرات از بین ۲۰۰ هزار دانشجو به مرحله چهارم راه یافته‌اند، این امر را بسیار ارزشمند و شایسته تقدیر دانست.

دکتر عبدالقاسم ترابی نماینده داوران نیز در این مراسم ضمن بیان سخنانی گفت: در بحث مناظره باید به ذکر چند مورد پرداخت.
آنچه برای داوران مهم است دو بخش است اول ارتباطات کلامی است که دانشجویان با استدلال‌های خود در حول موضوع مورد نظر مطرح می‌کنند و دوم موارد غیرکلامی است که البته طی دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا و برگزاری غیر حضوری، چندان نمی‌توان به ارزیابی دقیق آن پرداخت ولی باز هم مد نظر داوران قرار دارد.
وی همچنین استفاده از منابع و مراجعی که دانشجویان از آن استفاده می‌کنند را بسیار مهم دانست و گفت: در مناظرات دانشجویی اثبات موضوع مهم نیست بلکه رعایت شرایط و اخلاق مناظره است که برای داوران بسیار مهم است.
دکتر ترابی با بیان اینکه افراد راه یافته به چهارمین دوره مناظره دانشجویی از یک چامعه ۲۰۰ هزار نفری انتخاب و به این مرحله راه یافته‌اند، گفت: بنابراین باخت یا پیروی به آن شکل که به اذهان متادر می‌شود، ملاک عمل ما نیست.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد دانشجویان با شرکت در چنین مناظرات و جشنواره‌هایی روش‌های آموزش و یادگیری را فراگرفته و راه رشد و کمال برای آنان سال به سال ارتقاء یابد.

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.