تیتر مهمترین اخبار

پیدا شدن کوهنوردان گم شده در ارتفاعات دیزین مدیریت بحران البرز نسبت به کاهش کیفیت هوا هشدار داد استحکام بیشتر زندگی مشترک و بنیان خانواده در ازدواج های آسان پیگیری درخواست صنعتگران در سفر معاون وزیر صمت در دستور کار قرار گرفت پیام مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی البرز به مناسبت روز ملی صنعت و معدن از جلسه شورای اداری باید برای رفع مشکلات کلان استان استفاده کرد مراسم تکریم و معارفه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ، برگزار شد بازدید استاندار البرز از پروژه بیمارستان به آفرین در فردیس موافقت با ایجاد رینگ تجاری در بوستان پامچال شهر چهارباغ البرز با همیت، اتحاد و تلاش شبانه روزی به سوی توسعه پایدار حرکت می کند نشست مسئولین بانک سپه با مدیریت شهری گلسار احمدی نژاد شهردار فردیس شد با تقویت تولید داخل هیچ نیازی به واردات محصولات اساسی نخواهیم داشت وضعیت استخدام یک هزار و ۲۴۰ فرزند شهید و ایثارگر البرز مشخص نیست برخی دستگاه‌ها به وظایف خود در اجرای سیاست‌های ابلاغی ازدواج عمل نمی‌کنند

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
احیای تالاب صالحیه البرز به ۷۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد
15 ژوئن 2022 - 16:07
شناسه : 250140
1
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: احیای تالاب فصلی صالحیه در شهرستان نظرآباد این نیازمند تزریق ۷۰ میلیون مترمکعب آب است.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: احیای تالاب فصلی صالحیه در شهرستان نظرآباد این نیازمند تزریق ۷۰ میلیون مترمکعب آب است.

مجید درگی در نشستی که با حضور خبرنگاران به مناسبت بزرگداشت هفته محیط زیست برگزار شد، افزود: برای زنده نگه داشتن حیات وحش مستقر در تالاب صالحیه در شمال آن زهکش ایجاد شده انتظار می رود سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین پنج میلیون مترمکعب آب به این تالاب انتقال دهد.
وی اظهار داشت: این زهکش توسط استان قزوین و بدون در نظر گرفتن پیوست زیست محیطی با هدف کاهش میزان شوری خاک ایجاد شد که از استان قزوین آغاز و به رودخانه شور استان البرز منتهی می شود.
ودرگی گفت: بیش از ۹۰ درصد حقابه این تالاب بایستی توسط استان قزوین تامین شود چرا در البرز آب مشرف به این تالاب وجود ندارد و مستلزم برگزاری جلساتی فراتر از استان البرز است.
درگی با اشاره به بروز پدیده گرد و خاک در تمام کشور و همچنین استان البرز، افزود: بخشی از بیابان های نظرآباد و تالاب صالحیه کانون ایجاد این پدیده در البرز است که تنها راه جلوگیری از آن احیای تالاب صالحیه می باشد.
سرپرست جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت: از سالیان دور با بارندگی های مناسب، سیلاب های آبیک، هشتگرد و نظرآباد به سمت این تالاب هدایت می شد و آبگیری خوبی را شاهد بودیم ولی ایجاد یک زهکش بدون ملاحظات زیست محیطی توسط جهاد کشاورزی قزوین منجر شد تا تین زهکش به سدی در مقابل هدایت آب ها به سمت پایین دست تبدیل شود.
وی گفت: از طرف دیگر چرای بی رویه گله های رها شده شتر به صورت غیرمجاز در دشت ها و بیابان های نظرآباد از سوی استان قزوین منجر به از بین رفتن پوشش گیاهی و سست شدن ساختمان خاک و ایجاد گرد و غبار شده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز افزود: علیرغم پیگیری ها ی متعدد که منجر به صدور رای از سوی مراجع قضایی مبنی بر ذبح شترها برای حذف آن ها از منطقه، به دلیل تبعات اجتماعی آن، مسوولان مربوطه به آن رسیدگی نکردند.
وی تصریح کرد: با پیگیری های ۲ ماه اخیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، محدوده ای برای چرای این شترها اختصاص داده شده تا در یک مکان مشخص محصور شوند ضمن اینکه آب منطقه ای نیز آب مورد نیاز برای آن ها را تامین می کند تا این مشکل اساسی برطرف شود.

۲۴۰ میلیون هکتار از بیابان های کشورهای همسایه منشاء گرد وخاک است
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان اینکه یکی از چالش های اساسی در سال جاری پدیده گرد و غبار ناشی از کشورهای همسایه به خصوص عربستان می باشد، افزود: ۲۴۰ میلیون هکتار از بیابان های کشورهای همسایه منشا گرد و خاک است به طوریکه ۹۰ میلیون هکتار از بیابان های عربستان، ۲۴ میلیون هکتار از بیابان های عراق و بخش زیادی از اراضی سوریه منبع این پدیده می باشد.
وی با اشاره به اینکه با دستور رییس جمهور اقدامات خوبی برای کنترل و مقابله با این پدیده انجام شده و تفاهمنامه های خوبی با کشورهای همسایه داشته ایم، گفت: پیش از این پدیده گرد و غبار و ریزگرد را فقط در استان های جنوبی شاهد بودیم ولی تغییرات اقلیمی به خصوص در منطقه خاورمیانه باعث شده که هم اکنون تمام کشور متاثر از این پدیده شوند.
درگی افزود: دلیل بروز این پدیده در کشورهایی همچون سوریه و عراق وقوع جنگ های تروریستی می باشد که انفجارها و تردد ماشین آلات جنگی نه تنها سبب از بین رفتن پوشش گیاهی این مناطق شده بلکه منجر به بروز پدیده ریزگرد و آلودگی هوای ناشی از گرد و خاک شده است.

سدسازی های ترکیه منجر به خشک شدن عرصه های پایین دست شده است
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: یکی دیگر از دلایل بروز از بین رفتن پوشش گیاهی و خشکسالی در کشورهای همسایه ساخت ۲۲ سد توسط کشور ترکیه بر روی رودهای دجله و فرات می باشد.
وی اضافه کرد: فقط حجم آب یکی از این سدها با حجم آب تمام سدهای ایران برابری می کند که نگه داشتن آب ها در ترکیه باعث ایجاد مشکل های عدیده ای در پایین دست به خصوص در کشور عراق شده است.

تصفیه خانه های شهرک های صنعتی خروجی استانداردی ندارد
درگی در ادامه به موضوع پساب خروجی از تصفیه خانه های شهرک های صنعتی استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه موضوع تصفیه خانه های شهرک های صنعتی واقعیت تلخی است که وجود دارد و خروجی های پساب آن استاندارد نیست.
وی با بیان اینکه پساب شهرک صنعتی اشتهارد جلوی چشم مسوولان این شهرک خارج می شود، افزود: فرایند استانداردسازی پساب از تصفیه خانه در شهرک انجام نمی شود و علیرغم انعکاس این موضوع به مسوولان این شهرک صنعتی هیچ اقدامی برای رفع آن نکرده و موضوع به دستگاه های نظارتی منعکس شده است.
وی اظهار داشت: متاسفانه این پساب اراضی کشاورزی فراوانی که در این منطقه وجود دارد را آلوده می کند که محیط زیست به مسوولان شهرک اخطاریه داده و در مراجع قضایی برای آن تشکیل پرونده انجام شده و در حال رسیدگی است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز از دستگاه قضایی خواست همانطور که تاکنون مدافع محیط زیست بوده این دفاع را دوچندان کرده تا با صدور احکام بازدارنده مسوولان را وادار به اجرای تکالیف قانونی شان کنیم.

۶۰ درصد ماشین های حمل زباله به صورت غیراستاندارد کار می کنند
درگی در ادامه به موضوع مدیریت پسماند در استان البرز اشاره کرد و گفت: در طول سه هفته گذشته بیش از ۴۰۰ دستگاه خودروی حمل زباله به صورت شبانه روزی رصد و پایش شده که ۱۸۰ دستگاه مربوط به حمل نخاله ساختمانی و ۲۲۰ دستگاه پسماندهای شهری را حمل می کرده اند.
وی افزود: حدود ۶۰ درصد این ماشین ها، زباله را به صورت غیراستاندارد حمل می کردند که یا پوشش نداشته اند و یا شیرابه آن ها مدیریت نشده بود که در حال پیگیری هستیم ضمن اینکه جریمه و اخطار نیز دریافت کرده اند و حتی تعدادی نیز توقیف و به پارکینگ منتقل شده اند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار داشت: سازمان مدیریت پسماند موظف است ماشین های استاندارد را برای حمل پسماند و زباله به کار گیرد.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.