تیتر مهمترین اخبار

شمار بستری های روزانه کرونا در البرزبه مرز صفر رسید اجرای پویش کشوری “صحن حرم، مدرسه‌ام” تا ماه محرم تمدید شد نشست مشترک انجمن بتن استان های البرز و تهران دیدار علی حدادی نماینده مردم با مهندس فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور دیدار مدیریت شهری هشتگرد با رئیس دادگستری ساوجبلاغ دیدار مدیریت شهری هشتگرد با دادستان شهرستان ساوجبلاغ استفاده بهینه از منابع آبی نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط و مشارکت شهروندان خواهد بود مجوز فروش عرصه و عیان زندان های ملی قزلحصار و رجایی شهر صادر شد بارگذاری اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری در نقشه هوشمند شهر کرج فعلاً امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد ضرورت ساماندهی اصناف و مشاغل مزاحم بیش از گذشته احساس می‌شود قرار نیست قیمت کالاها به قبل برگردد تلاش برای توسعه متوازن شهری در کرج حذف و استعفای ۳ نفر از کاندیدای کرسی شهرداری فردیس ساختمان جدید پذیرش متوفیات بهشت سکینه (س) احداث می‌شود

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
زنگ خطر فاضلاب شهرک‌های صنعتی فردیس و ماهدشت برای محیط زیست
15 ژوئن 2022 - 14:57
شناسه : 250106
1
مدیرکل محیط زیست استان البرز با بیان اینکه ۱۱ شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی پیام در داریم، گفت: ۹ شهرک فعال هستند؛ ۷ شهرک دارای تصفیه خانه و ۶ شهرک به شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه مجهزند در این میان دو شهرک سیمین دشت و ماهدشت هیچکدام تصفیه خانه ندارند.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

مدیرکل محیط زیست استان البرز با بیان اینکه ۱۱ شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی پیام در داریم، گفت: ۹ شهرک فعال هستند؛ ۷ شهرک دارای تصفیه خانه و ۶ شهرک به شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه مجهزند در این میان دو شهرک سیمین دشت و ماهدشت هیچکدام تصفیه خانه ندارند.

مجید درگی، مدیر کل محیط زیست البرز، امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: یکی از مشکلات اساسی کشور گرد و غبار است و عمده این غبار از کشورهای همسایه که داری ۲۴۰ میلیون هکتار بیابان در غرب و شرق هستند، مخصوصا عربستان، عراق و سوریه می آید.
اقدامات خوبی انجام شد در این زمینه در سفر دکتر سلاجقه تفاهم نامه های خوبی انجام شد و عزم دولت بر حل معضل از طریق تعاملات بین المللی است.
درگی افزود: بخش عمده‌ای از ریزگردها به دلیل تبعات جنگ‌های تروریستی ویرانگر محیط زیست منطقه بوده که باعث تخریب بسیاری از پوشش گیاهی منطقه شد.
همچنین ۲۲ سد در ترکیه بر روی رود دجله و فرات ساخته شده که باعث خشک تر شدن عراق شده و حق آبه عراق باید تأمین شود.
سازمان محیط زیست و دستگاه دیپلماسی کار را در چند زمینه شروع کرده است.
وی با اشاره به استاندارد نبودن پساب تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد تصریح کرد: برخی شهرک های صنعتی ما تصفیه خانه ندارند و خروجی پساب شهرک صنعتی اشتهارد هم کاملا غیر استاندارد و آلوده است.
محیط زیست اخطارهای لازم را به شهرک صنعتی داده و خواهشی که از دستگاه قضا داریم، حمایت دو چندان از ماست.

وی با اشاره به اینکه درصد بسیار کمی از غبارها منشا داخلی دارند، گفت: در غرب البرز در بیابان‌های نظرآباد و حوزه آبریز تالاب صالحیه گرد و غبار را داریم و تنها راه حل، احیای تالاب صالحیه است.
صالحیه در گذشته تالاب فصلی بوده و سیلاب های ناشی از بارندگی در این منطقه جمع آوری می شده و هر سال که بارندگی کافی نبوده تالاب آبگیری نمی‌شده اما پوشش گیاهی باعت میشد ریزگرد نداشته باشیم.
مدیر کل محیط زیست البرز ادامه داد: در چند سال گذشته ایجاد زهکش در منطقه، ترکیب تالاب صالحیه را برهم زده است.
این زهکش مانعی شده که سیلاب های شمال استان به تالاب نرسند.
از طرفی چرای بی رویه شتر که به صورت گله‌های چند هزار تایی و به صورت غیرمجاز در این بیابان‌ها در حال چرا هستند پوشش گیاهی را از بین برده است، این درحالی است که حتی حکم تیر و ذبح این شترها گرفته شده اما به دلیل تبعات اجتماعی اقدامی صورت نگرفته است.
بنابراین منابع طبیعی زمینی را برای چرای شترها اختصاص داده و آب منطقه‌ای هم آب لازم را به آن‌ها اختصاص داده و امیدواریم با محصور شدن آن‌ها این مهم حاصل شود.
درگی در مورد حق‌آبه تالاب صالحیه گفت: امسال برای احیای تالاب به ۷۰ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم که اساسا این آب وجود ندارد.
حتی برای زنده نگه داشتن حیات وحش مستقر در تالاب در بخش شمالیِ زهکش ۵ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم که هنوز نتوانسته ایم آن را زنده کنیم.
به گفته وی بیش از ۹۰ درصد این حقابه باید توسط قزوین تامین شود و کمتر از ده درصد توسط البرز تامین می شود.
بنابراین اینکار مستلزم جلساتی با استان قزوین است که در حال انجام است.
در البرز ۱۱ ایستگاه سنجش داریم که ۱۲ همین ایستگاه در هفته محیط زیست افتتاح شد و اپلیکیشن هم برای استفاده عموم در دسترس است.
مدیر کل محیط زیست با اشاره به آلوده تر شدن هوا در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال های گذشته گفت: در سه ماه اول سال ۹۹، ۲۳ روز پاک و ۱۵ روز قابل قبول داشتیم.
در این مدت اصلا روز ناسالم نداشتیم.
در سه ماه اول سال ۱۴۰۰، روز پاک نداشتیم، ۵۸ روز قابل قبول و ۳۴ روز ناسالم برای گروه های سنی حساس داشتیم.
در سال ۱۴۰۱ تا به امروز روز پاک نداشتیم، ۵۴ روز قابل قبول و ۳۷ روز ناسالم برای گروه‌های سنی حساس و دو روز هم بسیار ناسالم بود.
این آمار نشان می‌دهد از سال گذشته که خشکسالی آغاز شده آلودگی هوا بیشتر شده و به دلیل عامل طبیعی، به راحتی قابل کنترل نیست.
وی افزود: ۱۱ شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی پیام در داریم.
دو شهرک از این ۱۱ شهرک هنوز به بهره برداری نرسیده است و از ۹ شهرک فعال ۷ شهرک دارای تصفیه خانه و ۶ شهرک به شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه مجهز هستند.
دو شهرک سیمین دشت و ماهدشت هیچکدام تصفیه خانه ندارند و در ابتدا جزو لکه های صنعتی بوده اند‌؛ نکته این است برنامه ای برای استفاده از پساب حاصل از تصفیه فاضلاب این شهرک ها وجود ندارد و حتی برای تعادل سفره های آب زیر زمینی استفاده نمی‌شود.
بنابراین لازم است برای پساب های تصفیه خانه‌ها کاربری و مصرف تعیین شود.
درگی عدم مدیریت پسماند را معضل اساسی کشور و البرز عنوان کرد و گفت: زباله که یک فرصت است را به بدترین شکل ممکن دفن می‌کنیم.
درحالی که می‌توان استفاده‌های بسیاری از این طلای کثیف به نام زباله کرد.
روزانه ۱۵۰۰ تن زباله شهری در البرز تولید و در حلقه دره دفن می‌شود که با وجود زیر ساخت‌های ایجاد شده در حلقه دره، تمام این زباله فقط دفن می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در مورد حلقه دره و نحوه عملکرد شهرداری انتقاد جدی داریم، ادامه داد: با وجود اینکه تاسیسات در منطقه جایگذاری شده اما بلا استفاده رها شده و به عنوان اداره کل محیط زیست نسبت به این موضوع معترضیم و اعتراضات را به مسؤولان انعکاس می‌دهیم.
در واقع ظاهرا دعوای حقوقی پیمانکار و شهرداری باعث این بلا استفاده ماندن است.
زباله اگر به نحو مطلوب مدیریت شود ۷۵ درصد به چرخه برمی‌گردد.
وی همچنین با انتقاد از انتقال غیر استاندارد زباله ها به حلقه دره تصریح کرد: این ۱۵۰۰ تن زباله به صورت غیر استاندارد منتقل می‌شود که بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو وظیفه انتقال را برعهده دارند.
۶۰ درصد این خودروها ها به صورت استاندارد زباله ها را حمل نمی‌کنند که تعدادی جریمه و اخطار دریافت کرده‌اند و از این مسئله کوتاه نمی‌آییم.
وی همچنین با اشاره به اهمیت فرهنگسازی عمومی در حوزه محیط زیست تصریح کرد: امکان ندارد دستگاه‌های اجرایی بتوانند مسئله محیط زیست را به تنهایی حل کنند بلکه حفظ محیط زیست وظیفه‌ای عمومی است.
این مقام مسؤول در پایان با ارائه آمارهایی به شکنندگی محیط زیست در البرز اشاره کرد و گفت: تراکم جمعیت در البرز ۵ نفر در هر هکتار و معادل ده برابر کشور است که این موضوع محیط زیست البرز را بسیار شکننده کرده است.
درگی ادامه داد: ۷ درصد واحد‌های صنعتی، تولیدی کشور در البرز هستند.
البرز شاهراه مواصلاتی شرق به غرب کشور و دارای ۲۰ درصد ترافیک برون شهری کشور است.
مهمترین منابع آبی را داریم ولی همیشه کشاورزانمان از بی آبی رنج می‌برند.
منبع فارس

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.