تیتر مهمترین اخبار

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
مطالبات مردم البرز از دولت
06 آوریل 2022 - 17:10
شناسه : 185603
1
رئیس جمهور فردا پنجشنبه در حالی به استان البرز سفر می‌کند که مردم این استان مطالبات زیادی به ویژه در حوزه بهداشت و درمان و حمل و نقل عمومی از وی دارند.
ارسال توسط :
پ
پ
5/5 - (1 امتیاز)


رئیس جمهور فردا پنجشنبه در حالی به استان البرز سفر می‌کند که مردم این استان مطالبات زیادی به ویژه در حوزه بهداشت و درمان و حمل و نقل عمومی از وی دارند.

رئیس جمهور فردا پنجشنبه در حالی به استان البرز سفر می‌کند که مردم ایران کوچک چشم به راه سفر وی هستند تا شاید گره‌ای از مشکلات کوچک و درشت این استان بردارد مشکلاتی که گریبانگیر کوچک‌ترین استان کشور شده است.
بیشترین مشکلات این استان در زمینه بهداشت و درمان، حمل و نقل عمومی و راه‌های مواصلاتی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، پروژه‌های انتقال آب، مهاجرت بالا و… است.
مشکلاتی که بسیاری از آنها با اختصاص بودجه و وجود مدیریت و همت قابل حل است.

پروژه ۱۱ ساله بیمارستان فردیس
اولین کلنگ ساخت این بیمارستان در سال ۸۹ و دولت نهم به زمین زده شد، در ابتدا قرار بود این بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی ساخته شود که با آغاز کار دولت دهم و نیمه‌تمام ماندن پروژه در سال ۹۴ مقرر شد با یک بازتعریف بیمارستان به ۲۶۰ تختخوابی ارتقا یابد اما این امر هم به علت نبود بودجه متوقف ماند تا اینکه در سفر رئیس جمهور به البرز ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت بیمارستان فردیس در نظر گرفته شد که بخشی نقدی و بخش دیگر به صورت اوراق بهادار بود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور دولت تدبیر و امید در آذر ماه سال ۹۵ به استان البرز سفر کرد، در این سفر پرحاشیه که اعتراضات بسیاری را به دلیل هزینه‌کرد مبالغ بالا برای تشریفات در بر داشت، اجرای ۶۰ پروژه با اعتباری بیش از ۹۹۵ میلیارد تومان به تصویب رسید و قرار شد تمام این پروژه‌ها از جمله بیمارستان فردیس ظرف حداکثر سه سال یعنی تا پایان سال ۹۸ به اتمام برسد، امری که محقق نشد، شهبازی در سفری که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری به شهرستان فردیس داشت، قول افتتاح این بیمارستان را تا پایان دولت وقت داد و این کار را اقدامی جهادی و انقلابی خواند.
اما افتتاح بیمارستان فردیس باز هم محقق نشد و این پروژه مهم همچنان بلاتکلیف مانده است.

افتتاح ورزشگاه انقلاب کرج می‌دود اما به افتتاح نمی‌رسد
ورزشگاه ۶ هزار نفری انقلاب کرج که قرار بود تا پایان دولت روحانی افتتاح شود و همچنان در انتظار بهره‌برداری است، حالا آخرین وعده نیز سالن ۶ هزار نفری کرج با اما و اگر تا ۲۲ بهمن افتتاح می‌شود.
عملیات ساخت‌وساز سالن ۶ هزار نفری انقلاب کرج از سال ۹۰ آغاز شده اما به‌رغم تلاش‌های زیاد، زمان بهره‌برداری از آن به‌عنوان یک داستان دنباله‌دار از سوی مسئولان مختلف استانی و کشوری همچنان در حال تمدید شدن است.
این پروژه که مقرر بود ظرف سه سال به بهره‌برداری برسد با گذشت سال‌ها هنوز به ایستگاه پایانی نرسیده و تاریخ‌های زیادی برای بهره‌برداری از آن اعلام شده است.
عزیزالله شهبازی ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری در نشست برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه‌کاره که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در البرز آغاز شده است، این پروژه را جزو ۶ پروژه محوری در البرز خواند و گفت: «بیمارستان فردیس باید تا پایان کار دولت مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
» امری که مانند بسیاری وعده‌های او محقق نشد.
سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان روز جمعه ۱۹ شهریور ماه سال جاری در سفری که به استان البرز داشت، با اشاره به تعیین تکلیف پروژه ورزشگاه ۶ هزار نفری کرج اظهار کرد: این ورزشگاه یکی از بهترین پروژه‌ها در کشور است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ادامه آن نیازمند حمایت و کمک مالی است.
به همین منظور مقرر شده که در هفته آینده جلسات کارشناسی برگزار شود.
وی با اشاره به صحبت‌های پیمانکار این پروژه مبنی بر اینکه افتتاح این ورزشگاه در صورت تزریق منابع مالی تا ۲۲ بهمن محقق خواهد شد، گفت: به طور قطع جلسات کارشناسی در هفته پیش روی برگزار تا با فراهم شدن شرایط آن را در دستور کار قرار داده و بتوانیم زودتر از موعد این پروژه بزرگ را تحویل دهیم.
وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: پروژه ورزشگاه ۶ هزار نفری انقلاب کرج یکی از مجموعه‌های فاخر کشور است و با توجه به خاطرات و آشنایی که با این استان دارم امیدواریم اتفاقات خوبی در ورزش البرز شاهد باشیم.
سجادی گفت: در این بین اداره کل ورزش و جوانان نیز باید بیشتر از گذشته رسالت و وظایف خود را در پیش گرفته و ما نیز در هر جایی که نیاز باشد بر حسب وظیفه کمک خواهیم کرد.

متروی کرج روی ریل بی‌تدبیری
کلنگ پروژه قطار شهری کرج از سال ۱۳۸۵ آن به زمین زده شده اما تاکنون با دلایل مختلف به بهره‌برداری نرسیده و برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است؛ طی ۱۴ سال اخیر اجرای این پروژه ناکام مانده و مردم رنگ قطار شهری را به چشم ندیده‌اند.
مترو در رفاه حال شهروندان و کاهش نگرانی آن‌ها از ترافیک تأثیر بسزایی دارد اما تاکنون این حق مسلم شهروندی و شهرنشینی به آرزویی برای شهروندان تبدیل شده است.
استاندار البرز دوم شهریور ماه سال ۱۳۹۹ در حاشیه افتتاح پروژه‌های شهرستان فردیس در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت پروژه متروی کرج گفت: روند تکمیل پروژه به خوبی در مسیر حرکت قرار گرفته و تا پایان سال بخشی از آن به نتیجه خواهد رسید.
وی اظهار کرد: یکی از دلایل روند کندی در پروژه مترو کمبود اعتبارات بود که طی سفر آخر رئیس جمهور به استان البرز مبلغی برای این پروژه در نظر گرفته شد و تا کنون ۸۰ درصد آن مبلغ تخصیص یافته است، همچنین دولت در سال جاری ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل مترو در نظر گرفته است.

مترو در رفاه حال شهروندان و کاهش نگرانی آن‌ها از ترافیک تأثیر بسزایی دارد اما تاکنون این حق مسلم شهروندی و شهرنشینی به آرزویی برای شهروندان تبدیل شده است.

بی‌مهری ادامه‌دار به پروژه کمربندی شمالی کرج
پروژه کمربندی شمالی کرج نیز به عنوان یک پروژه مهم ملی قرار بود تا پایان سال ۹۹ افتتاح شود، این پروژه بزرگ و مهم برای حل معضل ترافیک کلان‌شهر کرج در سال ۹۵ کلنگ‌زنی شد و قرار بود چهارساله به بهره‌برداری برسد اما با وجود پیشرفت فیزیکی هنوز خبری از افتتاح آن و تحقق وعده استاندار نیست.
این پروژه با هدف کاهش حجم ترافیک در آزادراه تهران تا غرب کرج، کاهش حجم تردد در جاده مخصوص کرج، کاهش تردد در مسیر اندیشه، شهریار، ساماندهی ترافیک وسایل نقلیه و هدایت آنها به محور مورد اجرا و کاهش زمان سفر در آن محدوده اجرایی شده است که به همت مسئولان دولت تدبیر و امید هنوز اجرایی نشده است.
شهبازی در تاریخ ۸ اردیبهشت سال ۹۹ در بازدید از روند پیشرفت پروژه کمربند شمالی کرج اظهار کرد: برنامه‌ریزی شد که دولت هم در این پروژه مشارکت داشته باشد، از این رو با همراهی شهردار کرج دیداری با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتیم و نوبخت دستور دادند از طریق فروش اوراق مشارکت ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه تخصیص یابد و با قول‌های داده شده این پروژه بزرگ و مهم تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

کابوس مرگ در کمین رودخانه کرج
پروژه انتقال آب سد امیرکبیر به تهران از طریق تونل در حالی مراحل نهایی خود را طی می‌کند که نگرانی‌هایی بسیاری درباره پیامدهای اجرایی‌شدن آن وجود دارد، سکوت وزارت نیرو درباره سرنوشت رودخانه کرج به عنوان قلب محیط زیست البرز بعد از این اقدام نیز به دغدغه‌های مردم استان و فعالان زیست محیطی دامن زده است و آنها خواهان پاسخگویی جدی این وزارتخانه هستند.

از ۱۵ سال قبل که ساخت تونلی به طول ۳۰ کیلومتر در دل رشته‌کوه‌های البرز برای رفع کمبود آب شرب پایتخت مطرح شد همواره انتقادهای زیادی به ویژه در حوزه زیست محیطی بر آن وارد بود، انتقاداتی مستند که البته همه آنها تاکنون بی‌تأثیر بودند و راه به جایی نبردند.
در این طرح قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب با توان حجمی ۱۶ مترمکعب در ثانیه از سد امیرکبیر برداشت شود تا از طریق تونل به سمت تصفیه‌خانه‌های تهران برسد اما دو نکته در بین بسیار حائز اهمیت است اول اینکه گنجایش حداکثری این سد ۲۰۰ میلیون مترمکعب بوده و دوم اینکه دبی پایه رودخانه کرج تنها ۵ مترمکعب در ثانیه است، بر این مبنا علاوه بر اینکه سد امیرکبیر در طول سال کمترین ظرفیت خود را خواهد دید، رودخانه کرج نیز با مرگی حتمی روبرو خواهد شد.
بنا بر اذعان کارشناسان محیط زیست اگر این طرح با رویه فعلی اجرا شود دیگر اثری از رودخانه پرخروش کرج به عنوان یکی از چهار رودخانه حفاظت‌شده کشور نخواهد ماند و حیات از مسیر زیبای چالوس رخت خواهد بست.

در حال حاضر نیز از این رودخانه که باغ‌های کرج و شهریار را به عنوان نگین سبز غرب تهران آبیاری و رزق حاشیه‌نشینان خود را تأمین می‌کند بعد از منطقه بیلقان تنها آب‌باریکه‌ای باقی مانده است با این حال وزارت نیرو به جای احیای آن به نوعی قصد تعبیرکردن کابوس مرگ رودخانه کرج و دشت کرج و منطقه البرز جنوبی را دارد.

بوی نامطبوع سوءمدیریت از حلقه‌دره به مشام می‌رسد
«حلقه‌دره» که زمانی می‌توانست به محلی برای رشد و پیشرفت استان البرز به‌ویژه شهر کرج تبدیل شود به خاطر تصمیمی غیر کارشناسی و غلط به معضلی فراگیر تبدیل‌شده است که نه‌تنها ساکنان مناطق اطراف خود را می‌آزارد بلکه محیط‌زیست دشت کرج را نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.
حلقه‌دره با مساحتی در حدود ۱۵۳ هکتار در منطقه ۳ شهرداری کرج و در مجاورت فرودگاه پیام واقع‌شده است، این منطقه سال‌هاست به‌عنوان مرکز دفن زباله‌های استان البرز و به‌زعم برخی منابع، استان‌های هم‌جوار مورداستفاده قرار می‌گیرد.
مرکز دفن زباله حلقه‌دره بار زباله ۳ میلیون جمعیت استان البرز را به دوش می‌کشد و روش‌های سنتی در آنکه بیشتر شامل دفن زباله می‌شود، وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است و بوی بد و شیرابه‌های حاصل از آن فضای و محیط‌زیست مناطق اطراف را پر کرده است.
ورود روزانه بیش از یک هزار و ۵۰۰ تن زباله به این مرکز، دریایی از شیرابه را ایجاد کرده است که منابع زیرزمینی آب و خاک دشت کرج را به بدترین شکل ممکن آلوده می‌کند.

مردم مناطق کیانمهر و کمالشهر بیشترین ضربه را از این مرکز خورده‌اند و هر روز با مشکلاتی ریز و درشت دست و پنجه نرم می‌کنند.
بوی همیشگی نامطبوع که برآمده از سوءمدیریت در مرکز حلقه‌دره است از اصلی‌ترین دغدغه‌های این مناطق به شمار می‌رود که سلامت جسمی و آسایش روانی آنها را برهم زده است.
اگرچه اعتراض ساکنان منطقه، هشدارهای فعالان زیست‌محیطی باعث شده است تا مسئولان نسبت به این معضل حساس شوند و هر از گاهی رفت و آمدی به این مرکز داشته باشند اما در نهایت مردم مانده‌اند و مشکلات حلقه‌دره.

تغییر کاربری و نابودی محیط زیست البرز
استان البرز با مساحت ۵ هزار و ۸۳۳ کیلومتر مربع سی و یکمین استان کشور و همسایه پایتخت است.
این استان شش شهرستان دارد و نامش را از رشته کوه‌های البرز گرفته است.
وجود آب و هوای خوش و مناطقی با چشم اندازهای بی نظیر باعث شده که بسیاری طالب ساخت ویلا در مناطق خوش نشین آن از جمله کُردان، جاده چالوس و شهر چهارباغ باشند.
مسئله مهم تغییر کاربری و دست‌درازی سودجویان به اراضی ملی واقع در این استان منجر به رشد پدیده زمین‌خواری شده، پدیده‌ای که طی چند دهه اخیر به یکی از معضلات اجتماعی نگران‌کننده در کشور و به‌تبع استان البرز به‌ویژه شهرستان ساوجبلاغ و شهر چهارباغ تبدیل‌شده است.

اخترآبادی که سامان نمی‌گیرد
یکی از نقاط شهری کرج که در توسعه بافت شهری مهرشهر شکل گرفته، شهرک اخترآباد است، در این شهرک مسکونی زندگی شهری با فعالیت‌های کارگاهی، صنعتی و کشاورزی در هم آمیخته است و در نتیجه این معضلات ساکنان اخترآباد از کمترین ملزومات زندگی روزمره عقب مانده‌اند، برنامه ساخت بیمارستان در آنجا عملیاتی نشده و رهاسازی نخاله‌های ساختمانی در زمین‌های خالی، نقص در سیستم آبرسانی و گازرسانی و یا خاکی بدون برخی از معابر شهری از دیگر مشکلات شهرک است.
و اما در شرایطی که درد این کاستی‌ها بر دل ساکنان اخترآباد سنگینی می‌کند و به گفته آنها گوشی برای شنیدن دردهایشان نیست، همچنان برای جامه عمل پوشاندن به خواسته‌هایشان هنوز چشم انتظار همراهی و اقدام مسئولان شهری و استانی هستند.

دولت باری از دوش ایران کوچک بردارد
حالا که قرعه سفره‌های استانی رئیس جمهور به نام البرز افتاده است، خوب است که وعده‌های مهمی که تاکنون بر زمین مانده و مردم استان را از نعمت آن بی‌بهره کرده است به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد تا بخشی از مشکلات ایران کوچک حل شود.
منبع مهر

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.