تصویر

تیتر مهمترین اخبار روز

آموزش مسئولانه و تربیت هوشمندانه پاسخ مثبتی به زحمات خیرین مدرسه ساز است پلمب واحد آرایشگاه متخلف در “نظرآباد “ برگزاری آئین افتتاحیه دبستان دخترانه سما ۵ استان البرز در نظرآباد تفاهم‌نامه خرید ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی امضا شد تملک ۲ پلاک و آزادسازی مسیر پروژه پیاده راه و پیست دوچرخه بلوار شهید اسمی فردیس ۴ متهم پرونده توزیع مشروبات الکلی مسموم در استان البرز به اعدام محکوم شدند شهردار مهستان از تقویت ناوگان مکانیزه جمع آوری و حمل زباله در شهرداری خبر داد مسابقات استانی چهارجانبه بسکتبال بانوان در شهر مِهستان برگزار شد بیش از شش میلیون لیتر به ظرفیت تولید آب شرب هشتگرد افزوده می شود بازدید میدانی مدیرکل روستایی از بازنگری طرح هادی روستای ایپک تحقق شعار سال، هم افزایی و تعامل همه دستگاه های اجرایی را می طلبد شهرداری ها اعتبارات کمپ های ماده ۱۶ را پرداخت کنند مسابقات ۵۰۰ امتیازی پدل آقایان کشور آزادی زندانی نیازمند البرزی با مساعدت کمیته امداد، ستاد دیه و خیّر نیکوکار تقویت بنیان خانواده یکی از محورهای اصلی ایجاد تمدن نوین اسلامی است

نهضت ملی مسکن البرز با سبد متنوعی از خانه های ویلایی تا آپارتمانی
03 ژوئن 2023 - 13:21
2
استان البرز یکی از پرتراکم ترین مناطق جمعیتی کشور به واسطه سیل مهاجرت ها است که تامین مسکن و ساماندهی جمعیت همواره از دغدغه ها در این استان به شمار می رود.
ارسال توسط :
پ
پ


استان البرز یکی از پرتراکم ترین مناطق جمعیتی کشور به واسطه سیل مهاجرت ها است که تامین مسکن و ساماندهی جمعیت همواره از دغدغه ها در این استان به شمار می رود.

تجارب بیش از ۶ دهه مهاجرت سیل گونه از چهار گوشه کشور به استان البرز نشان می دهد که بخشی از این استان به سکونتگاه غیر رسمی یا خانه های غیر مقاوم تبدیل شده است.

ساخت این گونه خانه ها آن هم بر روی حدود ۴۰۰ کیلومتر گسل زلزله همواره به عنوان دلمشغولی برای کارشناسان و مدیران دلسوز در استان به شمار رفته است.
وجود بیش از ۲ هزار هکتار بافت مسکونی فرسوده و غیرمقاوم در استان البرز نگاه ها را به این سمت برد که درصورت تامین مسکن مردم، اولویت نخست با استحکام بناها باشد.
براین اساس به اجرا درآمدن طرح مسکن مهر در دولت دهم اگرچه بارقه امیدی برای تامین مسکن محرومان بود اما اجرای بخشی از این پروژه ها دور از دسترس زیرساخت ها خود به مشکلات دیگری دامن زد و تکمیل و واگذاری پروژه های مسکن را زمانبر کرد.
دولت دهم ساخت ۱۱۳ هزار واحد مسکونی مهر را در البرز هدفگذاری کرد که در نتیجه حدود ۹۲ هزار واحدها آنها تاکنون در قالب این طرح تحقق پیدا کرده است.
با این حال تامین مسکن مردم با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و توپوگرافی زمین، سیل مهاجرت ها و نوسازی بافت های فرسوده و غیرمقاوم از قاب نگاه دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم مغفول ماند و بنا به گفته برخی کارشناسان طرح نهضت ملی مسکن افزون بر رفع نقایص طرح های قبلی، پنجره به سوی بازسازی بافت های فرسوده بگشاید.
جنبه دیگر موضوع مسکن در استان البرز محدودیت زمین در این استان کم وسعت و درعین حال پرجمعیت است، استانی که فقط پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و به لحاظ وسعت یک پنجم مساحت کم جمعیت ترین استان کشور یعنی ایلام است.
دولت سیزدهم در شرایطی سکان امور را به دست گرفت که به لحاظ مالی کشور در وضعیت مناسبی قرار نداشت مضاف بر اینکه تحریم های شکننده از هر سو باعث زحمت و دشواری برای پیشبرد امور به حساب می آید.
اینک تاکید کارشناسان برآن است که دولت سیزدهم می بایست برای هر طرح و برنامه بسیار سنجیده عمل کند تا ضمن بهره برداری بهینه از منابع مالی، کمترین ضریب خطا متوجه پروژه های عمرانی از جمله در عرصه ساخت مسکن مردم باشد.
به همین دلیل استان البرز پس از آغاز طرح نهضت ملی مسکن برنامه های متفاوتی برای اجرای این طرح پیش بینی کرده و درصدد اجرای گام به گام آن با لحاظ کردن تمام ابعاد از جمله تامین زمین مناسب، ساخت خانه های مقاوم، تامین زیر ساخت ها و در کنار آن بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده است.
گام نخست این طرح با تامین زمین و جانمایی مناسب پروژه ها در کنار ثبت نام و پالایش متقاضیان واقعی برداشته شد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز با حضور در میزگرد خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز البرز به فرآیند گام به گام طرح نهضت ملی مسکن پرداخت و این طرح را از زاویای مختلف تشریح کرد.

"رضا خالقی" در بدو سخنانش به این موضوع اشاره کرد که پس از نام نویسی از متقاضیان مسکن، بلافاصله شناسایی مکان مناسب و تامین زمین به یک اقدام ضربتی در استان مبدل گشت.

مدیرکل راه و شهرسازی البرز با بیان اینکه انعکاس اقدامات صورت گرفته دراین بخش خود بخشی از جهاد تبیین است، گفت: اصلی ترین نیاز طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین بود که در دهه های ۶۰ و ۷۰ نقشه لازم دراین استان تهیه و آماده سازی شده بود اما بانک اطلاعاتی زمین در استان ضعیف بود.
وی ادامه داد: پس از نام نویسی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن استان بلافاصله کار جهادی را برای جانمایی زمین مناسب در حوزه های املاک و شهرسازی آغاز شد و مشاوران ذیصلاح به کار گرفته شدند.
مدیرکل راه و شهرسازی البرز با تاکید براین نکته که این استان جرو استان هایی بود که طی ۶ ماه تمام زمین طرح نهضت ملی را تامین کرد، گفت: طبق برنامه ابلاغی می بایست یک هزار و ۷۰۰ هکتار زمین تامین می کردیم که این رقم را ۲ هزارو ۷۰۰ هکتار زمین در قالب چهار شهرک مسکونی رساندیم.
وی ادامه داد: با سند آمایش استان مصوبات مسکن را پیش بردیم و در کنار شناسایی متقاضیان بالقوه طرح نهضت ملی مسکن را انجام دادیم؛ ۲۳۸ هزار نفر در سامانه نهضت ملی البرز ثبت نام کردندکه در برنامه چهار ساله دولت سیزدهم ۹۶ هزار واحد مسکونی برای البرز تعریف شده است .
وی گفت: ثبت نام اولیه متقاضیان نیاز به پالایش داشت که این اتفاق هم افتاد و جزو استان های پیشرو هستیم و بیش از ۹۶ درصد متقاضاضیان پالایش شدند.

۱۵۶ هزارواجد شرایط اولیه
مدیرکل راه و شهرسازی البرز گفت: از مجموع ۲۳۸ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن البرز ۱۵۶ هزار نفر آنان واجد شرایط اولیه شناخته شدند.
در نتیجه تاکنون ۲۸ هزار نفر تایید نهایی شده اند و برای آن ها افتتاح حساب شده که از این تعداد تا امروز ۱۸ هزار نفر آورده را به حساب واریز کرده اند.
وی ادامه داد: تاکنون تخصیص پروژه برای ۱۸ هزار نفر در تمام شهرهای استان تعریف شده است که ۱۵ هزار پروژه دارای زمین، نقشه مشاور و پیمانکار است.

شروع ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی
مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز گفت : اکنون عملیات ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی در استان البرز آغاز شده و مابقی پروژه ها نیز به تدریج عملیاتی می شود.
در کنار ساخت این واحدها ، آماده سازی اراضی شهرک های جدید مسکونی با سرعت در حال اجرا است .

طرح نهضت ملی مسکن البرز/ سبد متنوع از خانه های ویلایی تا آپارتمانی
وی با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن در قالب آپارتمانی و ویلایی پیش می رود، افزود: در سایت های ویلایی ماهدشت، خانه های ۲ طبقه حیاط دارپیش بینی شده است.
خالقی بیان کرد: در سایت ماهدشت ۷۰ هکتارزمین برای خانه های ویلایی اختصاص یافته که آماده سازی آن از ۲ ماه شروع شده است و عملیات اجرایی این پروژه به زودی آغاز می شود.
وی گفت: سبد متنوع از روش های تامین مسکن را اجرا کرده ایم، ساخت آپارتمان ساخت مساکن یک یا ۲ طبقه حیاط دار و واگذاری زمین به مردم برای ساخت است که در اشتهارد زمین به مردم واگذار شده تا خود خانه بسازند.

مدیرکل راه و شهرسازی البرز ادامه داد: با توجه به وسعت استان در تامین زمین جزو استان برتر کشور شدیم و این اتفاق افتاد، پروژه ها با سرعت خوبی در حال پیشرفت است .

تامین منابع مالی خوب
خالقی بیان کرد: تامین مالی خوبی در وزارتخانه ابلاغ شده که گشایش ایجاد می کند تا در پروژه های در حال ساخت با پیمانکاران اجازه داده که قیمت ساخت را ثابت نگه داشته تا مردم پول را انطباق دهند و برنامه ریزی کنند.
وی گفت: در استان البرز تیمی که الان کار نهضت ملی را انجام می دهند فعالان مسکن مهر هستند که با تجربه شده اند، نیروهای فنی خوبی در استان داریم که از تجارب مسکن مهر استفاده کنند.

نقاط قوت و ضعف مسکن مهر لحاظ می شود
مدیرکل راه و شهرسازی البرز گفت : در اجرای طرح نهضت ملی مسکن نکات مثبت و منفی طرح مسکن مهر لحاظ شده است.
در طرح جدید از مزایای طرح های قبلی استفاده می شود و در مرحله طراحی از مشاوران ذیصلاح استفاده می شود.
خالقی افزود: آزمایشگاه مکانیک خاک البرز را جدی گرفتیم و به آن ماموریت دادیم که به عنوان کمیته نظارت و کیفیت ساخت گزارش ها را به دبیر خانه اداره کل راه و شهرسازی بدهند.
وی بیان کرد: یکی از دستورات رییس جمهور این است که در همه حوزه ها مردمی سازی کنیم و در حوزه مسکن این سیاست تبیین و ابلاغ شد که در البرز، تهران و مازندران در فازهای بعدی قرار بود که واگذاری زمین به اشخاص صورت بگیرد اما با کار خوب و جهادی که در استان البرز با حمایت استاندار انجام شد اکنون در اشتهارد ظرفیت خوبی ایجاد کردیم که قرار است ابلاغ نهایی انجام شود.

مشکل مسکن کارگران برطرف می شود
مدیرکل راه و شهرسازی البرز با اشاره به مشکل مسکن کارگران شهرک های صنعتی اشتهارد گفت: برای رفع این مشکل یک هزار و ۷۰ هکتار زمین اختصاص دادیم.
وی ادامه داد: تامین آب شیرین شهرستان اشتهارد با کمک سایر دستگاه های اجرایی در حال انجام است.

طرح نهضت ملی وتوسعه همه سونگر
خالقی گفت : در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، توسعه همه سو نگر پیش بینی شده است، برای تمام دستگاه های اجرایی وظایف محوله در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تعریف شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی البرز بیان کرد: شرکت توزیع برق ،آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و سایر دستگاهها باید به خوبی زیر ساخت ها را مهیا کنندو کاستی ها جبران شود تا مردم اشتیاق اسکان پیدا کنند.
در این حال بازآفرینی بافت های فرسوده شهری نیز در قالب طرح نهضت ملی مسکن در استان البرز پیگیری می شود و دراین زمینه مشوق هایی مانند پرداخت تسهیلات ، بکارگیری ظرفیت سرمایه گذاران ، صدور پروانه رایگان و پرداخت تسهیلات پیش بینی شده است.
اینک مردم انتظار دارند تا طرح نهضت ملی مسکن با سرعت و شتاب و رعایت الگوهای فنی و مهندسی با تامین زیر ساخت ها زمینه اسکان آنان را در البرز فراهم کند.

منبع ایرنا برچسب ها: استان البرز یکی از پرتراکم ترین مناطق جمعیتی کشور به واسطه سیل مهاجرت ها است که تامین مسکن و ساماندهی جمعیت همواره از دغدغه ها در این استان به شمار می رود.
استان البرز یکی از پرتراکم ترین مناطق جمعیتی کشور به واسطه سیل مهاجرت ها است که تامین مسکن

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.