تیتر مهمترین اخبار

دیدار رییس تامین اجتماعی شهرستان با رئیس دادگستری شهرستان ساوجبلاغ بازدید معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرکت داروسازی اکتوورکو در استان البرز بازدید معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از بزرگترین واحد تولید نان صنعتی کشور آزادسازی ۴۰۰ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته چهارباغ جلسه پشتیبانی جذب مشارکت ذینفعان در بیستمین دوره مسابقات ملی مهارت برگزار شد پارک علم و فناوری البرز و شورای اسلامی استان البرز تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند دیدار چهره به چهره ۶۴ تن از شهروندان البرزی با استاندار البرز سارق خودرو با شلیک گلوله پلیس زمین گیر شد دستگیری سارقان زورگیر اشتهارد در کمتر از ۲۴ ساعت کشف بیش از یک و نیم تن آرد قاچاق در ساوجبلاغ مدیریت شهری کرج پیشگام اجرای طرح حذف پیمانکار تامین نیرو شود تندیس جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به اتاق سفید رسید ضرورت یکپارچه‌سازی محتوای تصویری شهر در مناسبت‌ها و رویدادهای تاریخی وابط عمومی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهری شهرداری کرج در جایگاه برتر ایستاد ضرورت ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کرج

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
هنرمند البرزی رکورد ۴۰ بار کتابت قرآن کریم را به خود اختصاص داد
22 ژوئن 2022 - 9:58
شناسه : 256303
0
«سید علی اصغر موسویان» هنرمند و کاتب قرآن کریم در البرز موفق شد برای چهلمین بار کار کتابت قرآن کریم را به اتمام برساند و یک رکورد جهانی به نام خود ثبت کند.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

«سید علی اصغر موسویان» هنرمند و کاتب قرآن کریم در البرز موفق شد برای چهلمین بار کار کتابت قرآن کریم را به اتمام برساند و یک رکورد جهانی به نام خود ثبت کند.

سید علی اصغر موسویان هنرمند البرزی بیش از ۳۰ سال است که به کتابت قرآن کریم به روش ها و خطوط مختلف مشغول است و تاکنون ۴۰ بار کتاب وحی را کتابت کرده به طوریکه آیت الله جوادی آملی به او لقب «طی القلم» داده است.
موسویان، زاده کرج ولی اصالتا اهل مشهد مقدس است و بیشتر آثار خود را به آستان های مقدس اهل بیت (ع) اهدا کرده است.
این هنرمند تمام آثار زیبای قرآنی خود را بدون کمک از دستگاه های دولتی و با هزینه شخصی خود خلق کرده و یکی از زیباترین، نفیس ترین و ماندگارترین قرآن کتابت شده اش به صورت یک کشتی مطلا تهیه شده که آن را به آستان مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) اهدا کرده است.
موسویان آخرین رونمایی از آثار کتابت شده قرآن کریم را در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ انجام داد و در طی این حدود ۲.
۵ سال با کار شبانه روزی و با عشق به اهل بیت (ع) توانست هفت اثر دیگر را به ثبت برساند.
این هنرمند کاتب قرآن کریم به خبرنگار ایرنا گفت: از ۱۵ سالگی به کتابت قرآن کریم مشغول شدم که دلیل آن تولد در یک خانواده مذهبی و داشتن یک پدر روحانی بود به طوریکه پدرم همیشه به من توصیه می کرد که خودت و هنرت را در راه اهل بیت (ع) هزینه کنید.

موسویان با اشاره به اینکه در کتابت قرآن کریم همیشه بر توصیه های پدر و همچنین رهبر معظم انقلاب و دیگر علما تکیه کرده ام، افزود: این توصیه ها موجب شد که هر زمان به کار کتابت قرآن کریم مشغول می شدم آن را وقف اهل بیت (ع) می کردم و این عشق و علاقه سبب می شد هر زمان که اثری به اتمام می رسد فوری کتابت دیگری را آغاز می کردم به طوریکه در این سال ها هیچ روزی را بدون کتابت قرآن نگذرانده ام.
وی با بیان اینکه تمام هنرمندان برای ماندگار شدن آثارشان باید آن را با قرآن و اهل بیت (ع) گره بزنند، گفت: حضرت علی (ع) اولین کاتب قرآن کریم بوده اند و من نیز با توسل به جدم این هنر را در مسیر خودشان هزینه می کنم و همواره خود را مدیون اهل بیت (ع) می دانم.
این کاتب قرآن البرزی افزود: آیت الله جوادی آملی در خصوص کتابت این تعداد صحف شریف در طول ۳۰ سال گفته که «شما کار کتابت را برعکس خیلی از کاتبان که چندین سال طول می دهند به سرعت انجام می دهید به طوریکه کار ۳۰۰-۲۰۰ سال را در طی ۳۰ سال انجام داده اند».

وی با اشاره به اینکه کتابت این قرآن ها با خطوط ثلث، نسخ، شکسته نستعلیق، ریحان و نستعلیق و ترکیبی از این خطوط به نام «مقام» انجام شده، اظهار داشت: خط مقام را از لفظ مقام معظم رهبری گرفته ام زیرا ایشان ۳۰ سال پیش به من گفتند که در کارهایت نوآوری را لحاظ کنید.
موسویان گفت: در نحوه کتابت قرآن نیز بعضی اولین ها را ثبت کرده ایم که کتابت نخستین قرآن جهان بخط ثلث، کتابت نخستین قرآن دو خط جهان، کتابت نخستین قرآن جهان از ترکیب سه خط نسخ، ثلث و ریحان، کتابت نخستین قرآن جهان بخط شکسته نستعلیق بوسیله خودکار، کتابت نخستین قرآن جهان در روی فلز برنز، کتابت نخستین قرآن مرقع مطلای جهان بر روی ورق برنج و کتابت نخستین قرآن جهان بر روی کشتی چوبی با بدنه فلز برنز که آیات الهی روی آن بوسیله یک سوزن فولادی حک شده است از جمله این آثار شاخص هستند.
وی در خصوص ابزار کتابت نیز افزود: ۲۸ کتابت با قلم، هفت کتابت بر روی فلز برنج و برنز با سوزن فولادی و با آبکاری طلا و پنج کار با خودکار معمولی انجام شده است.
این هنرمند قرآنی با بیان اینکه تعدادی از آثار کتابت شده را به مقام معظم رهبری اهدا کردم که ایشان نیز این آثار را تحویل موزه حرم رضوی داده اند، اظهار داشت: تعداد دیگری از آثار نیز به حرم حضرت فاطمه معصومه (س)، حرم حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (ع)، حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، حرم حضرت علی (ع) و حرم حضرت ابوالفضل (ع) اهدا شده است.

مسوولان فرهنگی در خواب هستند/ قرآن همیشه مهجور است
موسویان در ادامه با بیان اینکه هزینه کتابت تمام آثار را به صورت شخصی تامین کرده ام، افزود: تاکنون حتی یک ریال از هیچ مسوولی نه گرفته ام و نه داده اند ولی درخواست من از مسوولان که هیچ گوش شنوایی نیز ندارند این است که حداقل یک حمایت معنوی حتی در حد یک تشویق معنوی از این اقدامات داشته باشند.

وی دلیل اصلی این بی توجهی را مهجوریت قرآن عنوان کرد و اظهار داشت: برای مهجوریت قرآن همین بس که جایش در خانه هایمان بر روی طاقچه یا زمان راهی کردن مسافران است ولی باید بدانیم همین قرآن در قیامت هم شاکی و هم شافی ما است.
این هنرمند کاتب قرآن کریم در خصوص هفت اثر خلق شده اخیر گفت: دو کار با خط نسخ بر روی فلز برنج با یک سوزن فولادی حکاکی شده که هر کدام از این کارها ۳۲ برگه در ابعاد ۲۲ در ۲۸ سانتی متر بوده و به صورت مرقع و با لولاهایی به هم دیگر متصل شده اند.
وی با بیان اینکه این آثار را به حرم های حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) اهدا کرده، افزود: چهار اثر دیگر نیز با قلم و با جوهر مشکی کتابت شده که ۲ کار با خط نسخ و ۲ کار به صورت ترکیبی سه خط ثلث، نسخ و ریحان به تعداد ۷۰۰ در ابعاد برگه A۳ کتابت شده و یک کار دیگر نیز با خودکار با خط شکسته نستعلیق کتابت شده است.
موسویان با اشاره به اینکه کار کتابت را ابتدا با نیت ۱۴ معصوم (ع) آغاز کردم که اکنون به بیش از دو برابر این عدد رسیده ایم، گفت: مدینه منوره مدفن پنج تن از معصومین ما می باشد که به این نیت پنج کار را به حرم سیدالشهدا (ع) اهدا کرده ام.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.