تصویر

تیتر مهمترین اخبار روز

طرح آرامسازی ترافیک در نقاط حادثه خیز کرج اجرا می‌شود آیین مهرپاک در مدارس کرج برگزار شد هنرستان های هنرهای زیبای پسران و دختران کرج،جزء هنرستان های برتر هستند دومین اجلاس مدیران منطقه ۶ سازمان بیمه سلامت ایران برگزار شد دانش آموزان مهمترین انگیزه خیرین برای فعالیت های خیری و ساخت مدرسه هستند از رزمندگان غیور هشت سال جنگ تحمیلی دانشگاه علوم پزشکی البرز تجلیل شد بررسی هشت پرونده در نهمین جلسه کمیسیون ماده ۴۲ اداره کل استاندارد استان البرز آغاز دور جدید خدمت‌ رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق کم برخوردار استان البرز همزمان با شروع سال تحصیلی مدرسه خیری حاج محمد کریم فضلی در ناحیه ۴ کرج افتتاح شد آموزش مسئولانه و تربیت هوشمندانه پاسخ مثبتی به زحمات خیرین مدرسه ساز است پلمب واحد آرایشگاه متخلف در “نظرآباد “ برگزاری آئین افتتاحیه دبستان دخترانه سما ۵ استان البرز در نظرآباد تفاهم‌نامه خرید ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی امضا شد تملک ۲ پلاک و آزادسازی مسیر پروژه پیاده راه و پیست دوچرخه بلوار شهید اسمی فردیس ۴ متهم پرونده توزیع مشروبات الکلی مسموم در استان البرز به اعدام محکوم شدند

گزینش مردم سالاری دینی تبلور مظهر عقلانیت رهبر کبیر انقلاب بود
03 ژوئن 2023 - 12:34
2
امام جمعه ماهدشت با اشاره به ابعاد شخصیتی رهبر کبیر انقلاب، گفت: گزینش مردم سالاری برای نظام سیاسی کشور و تکیه بر آراء مردم حاصل تبلور مظهر عقلانیت امام خمینی«ره» است.
ارسال توسط :
پ
پ


امام جمعه ماهدشت با اشاره به ابعاد شخصیتی رهبر کبیر انقلاب، گفت: گزینش مردم سالاری برای نظام سیاسی کشور و تکیه بر آراء مردم حاصل تبلور مظهر عقلانیت امام خمینی«ره» است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی رادمرد، امام جمعه ماهدشت، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه، با تاکید بر اینکه مکتب امام یک بسته‌ کامل و یک مجموعه دارای ابعاد است، گفت: سه بُعد اصلی در مکتب امام بزرگوار ما، بُعد معنویت و بُعد عقلانیت و بُعد عدالت است که هر سه از اسلام گرفته شده است.
در بُعد معنویت امام صرفاً با تکیه‌ بر عوامل مادی و ظواهر مادی، راه خود را پی نمی‌گرفت؛ اهل ارتباط با خدا، اهل سلوک معنوی، اهل توجه و تذکر و خشوع و ذکر بود؛ به کمک الهی باور داشت؛ امید او به خدای متعال، امید پایان‌ناپذیری بود.
وی افزود: در بُعد عقلانیت، به کار گرفتن خرد و تدبیر و فکر و محاسبات، در مکتب امام مورد ملاحظه بوده است.
در رابطه با بُعد عدالت نیز اگرچه به یک معنا، عدالت از همان عقلانیت و معنویت برمی‌خیزد، اما برجستگی بُعد عدالت در منظر امام بزرگوار، آن را به طور مشخص‌تری در مقابل ما قرار می‌دهد.
این سه بُعد اسلامی و قرآنیِ مکتب امام را باید با هم دید.
امام جمعه ماهدشت اضافه کرد: تکیه‌ بر روی یکی از این ابعاد، و بی‌توجهی به ابعاد دیگر، جامعه را به راه خطا و انحراف می‌برد.
این مجموعه، این بسته‌ کامل، میراث فکری و معنوی امام است.
خود امام بزرگوار هم در رفتارش، هم مراقب عقلانیت بود، هم مراقب معنویت بود، هم با همه‌ی وجود متوجه به بُعد عدالت بود.
وی با تاکید بر اینکه اولین نمونه از مظهر عقلانیت امام، گزینش مردم‌سالاری برای نظام سیاسی کشور و تکیه‌ به آراء مردم بود، ادامه داد: قرن‌های متمادی حکومت‌های فردی بر کشور ما حکومت کرده بودند و حتّی در دورانی که در ایران جریان مشروطه به وجود آمد و به ظاهر جریان قانون در کشور رسمی شد، عملاً استبداد و دیکتاتوری دوران پهلوی از استبداد گذشتگان‌شان گزنده‌تر و سخت‌تر و مصیبت‌بارتر بود.
رادمرد اضافه کرد: در کشوری با این سابقه، امام بزرگوار ما مسئله‌ حضور مردم و انتخابات مردمی را به یک حقیقت نهادینه شده تبدیل کرد و مردم آزادانه پای صندوق‌های رأی، با آراء خودشان منشأ تشکیل مجلس و دولت و خبرگان و امثال اینها شدند.
وی با بیان اینکه یک مظهر دیگر عقلانیت امام راحل، تدوین قانون اساسی بود، تصریح کرد: امام خبرگان ملت را از طریق انتخابات مأمور کرد که قانون اساسی را تدوین کنند.
آن تدوین‌کنندگان قانون اساسی، با انتخاب ملت این کار را انجام دادند.
بعد امام همین قانون اساسی را مجدداً در معرض آراء مردم قرار داد و رفراندوم قانون اساسی در کشور تشکیل شد.
وی‌ اخلاص و کار برای خدا، توکل به خدا، تضرع و اخلاق‌مداری را از صفات بارز امام خمینی«ره» برشمرد و گفت: امام عدالت محور بودند و در این راستا می‌توان به خصایصی ازجمله اصرار بر رسیدگی به محرومان، توصیه اکید مسؤولین به اجتناب از اشرافیت، توصیه به مردمی بودن مسؤولین، ایشان توصیه می‌کردند که مسؤولین با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند و اصرار داشت که خدمات به اقصی نقاط کشور برده شود؛ مردم نقاط دور، از خدمات عمومی کشور بهره‌مند شوند.
وی گفت: امام اصرار داشت که مسؤولین از میان مردم انتخاب شوند، از خود مردم باشند، وابستگی‌ها ملاک قبول مسؤولیت‌ها نباشد.
وابستگی به شخصیت‌ها، به فامیل‌ها، بلای هزار فامیلی که در دوران قاجار و دوران پهلوی بر سر این کشور آمد، امام بزرگوار نسبت به این قضیه حساس بود، اشاره کرد.
امام جمعه‌ ماهدشت با تاکید بر اینکه برای به‌دست آوردن انقلاب هزینه داده‌ایم، اضافه کرد: در این مسیر هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است، امّا صدها برابرِ آن هزینه‌ها، منافع وجود دارد؛ این یک تجارت پرسود است برای ملّت.
بله، هشت سال جنگ هزینه بود، شورش‌ها هزینه بود، تحریم‌ها هزینه بود.
اینها همه هزینه‌ انقلاب است- امّا صدها برابر این هزینه‌ها، سود در این راه وجود دارد؛ هزینه‌ها و منافع و سودها از اوّل با هم همراه بودند؛ هم هزینه دادیم، هم سود بردیم.
در جنگ، جوانان ما رفتند و به شهادت رسیدند امّا ملّت و مجموعه‌ی جوان کشور دستاوردهای بزرگی را از همان جنگ پرهزینه به‌دست آوردند.
وی تصریح کرد: انقلاب ریشه دوانده است، درخت نظام اسلامی مستحکم شده است، حقایق بسیاری روشن شده، راهکارهایی به وجود آمده؛ امروز اوضاع برای ملّت ایران روشن‌تر و زمینه آماده‌تر و راه هموارتر است از گذشته؛ هزینه هست، باز هم هست امّا هزینه‌ها سبک‌تر و قابل دفع‌تر و قابل اجتناب‌تر از گذشته است.
این آن مسیر پر افتخاری است که امام عزیز برای ما باز کرد و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای مدظله العالی ما در آن مسیر حفظ کرد و حرکت داد.

رزمایش رژیم صهیونیستی
وی در بخش دیگری به رزمایش زمینی، دریایی و هوایی اخیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: هدف آنان نشان دادن قدرتشان بود اما تحلیلگران معتقدند این اقدام نشان از ترس دارد نه اقتدار! رسانه‌های صهیونیستی در گذشته نیز بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند که رژیم صهیونیستی خودش را برای جنگی از چند جبهه مختلف آماده می‌کند.
ترس اصلی صهیونیست‌ها از این مسأله است که در این جنگ، چندین جبهه به طور همزمان علیه رژیم صهیونیستی فعال شود به طوری که صهیونیست‌ها توان مقابله با آن را نداشته باشند.
رادمرد افزود: در روزهای اخیر رسانه‌های صهیونیستی پس از رزمایش بزرگ حزب‌ا.
.
.
لبنان در جنوب این کشور و آزمایش موشکی اخیر ایران (موشک خیبر یا همان خرمشهر۴ با بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر بُرد)، درباره افزایش توانمندی موشکی حزب‌ا.
.
.
لبنان و از طرفی قدرت‌نمایی نظامی ایران هشدار داده‌اند.
پس از رونمایی از موشک خرمشهر ۴ که می‌توان گفت بی‌تردید یک شاهکار فناوری بود، خبر رونمایی قریب‌الوقوع موشک هایپرسونیک هوافضای سپاه نیز دومین ضربه سنگین به غربی‌ها و صهیونیست‌ها در فاصله زمانی کوتاه خواهد بود! عملا سپاه پاسداران به این قابلیت دست یافته است که به طور صد درصدی هر هدفی را که اراده کند، بدون هیچ نگرانی از سامانه‌های پیشرفته پدافند صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی با خاک یکسان کند!امام جمعه ماهدشت بیان کرد: ریشه اصلی این ترس و واهمه و راه‌اندازی رزمایش توسط صهیونیست‌ها چیست؟ دلیل اصلی را در کلام این مقام بلند پایه ارتش صهیونیستی باید یافت؛ اسحاق بریک، ژنرال ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی نیز چند روز پیش در مصاحبه با تلویزیون این رژیم گفت: «در جنگ آینده پنج جبهه متقارن وجود خواهد داشت: یکم- نخستین آن حزب‌ا.
.
.
است که بر شهرک‌های شمالی مسلط خواهد شد؛ همچنین سوریه و ارتش و گروه‌های هم‌پیمان ایران در داخل سوریه و نزدیک جولان آن هم با جدیدترین تسلیحات و توانایی رزمی است.
وی تصریح کرد: حماس و جهاد در غزه است که به عنوان پیاده نظام به سوی اسرائیل پیشروی خواهد کرد؛ از طرفی کرانه باختری است و منفجر خواهد شد و در آن هزاران فرد مسلح شرکت خواهند کرد و به سوی شهرک‌نشینان و جاده‌ها تیراندازی خواهند کرد.
در نهایت وقوع درگیری‌ها در داخل سرزمین‌های اشغالی با هزاران عرب است.
وی در ادامه استنباط کرد: بدین ترتیب رژیم جعلی که روزی سودای نیل تا فرات را داشت اکنون از هر جهت خود را در محاصره می‌بیند.
و بزودی شاهد افول و محو این غده سرطانی خواهیم بود.

خطیب نماز جمعه ماهدشت در بخش دیگزی به بیانات حضرت آقا در دیدار با اعضای ستاد مرکزی کنگره‌ ملی شهدای سبزوار و نیشابور اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند؛ هم امروز هستند کسانی که انگیزه دارند برای اینکه نگذارند این شهدا نشانه‌های عظمت معنوی در ملّتها زنده بماند، [انگیزه دارند] آنها را کم‌رنگ کنند و از بین ببرند.
بارها شنیده‌اید که سعی کردند کربلا را نابود کنند، کربلایی نمانَد، زمینی نمانَد، قتلگاهی نمانَد، یاد شهدایی باقی نمانَد.
این افراد امروز هم هستند؛ امروز هم کسانی منفعتشان و مصلحتشان این است که یادی از مجاهدتها باقی نمانَد، یادی از این همه تلاشها باقی نمانَد، یادی از خونهای پاکِ ریخته‌شده باقی نمانَد.
قدرتهای استکباری امروز موافق نیستند که نام شهیدان ما، یاد شهیدان ما، بر فرازِ پرچم‌های بلندِ افتخارِ این کشور دیده بشود.

وی گفت: حفظ یاد شهید جهاد است؛ حفظ یاد شهیدپرور جهاد است.
شهیدپرور کیست؟ پدر، مادر، معلّم، همسر، رفیق خوب؛ اینها شهیدپرورند و یاد اینها را گرامی داشتن، جهاد است.
کارهایی که ما باید در این منطقه هم پیگیری کنیم تا از این ظرفیت و گنجینه ارزشمند شهدا بهره مند بشویم.

منبع فارس برچسب ها: امام جمعه ماهدشت با اشاره به ابعاد شخصیتی رهبر کبیر انقلاب، گفت: گزینش مردم سالاری برای نظام سیاسی کشور و تکیه بر آراء مردم حاصل تبلور مظهر عقلانیت امام خمینی«ره» است.
امام جمعه ماهدشت با اشاره به ابعاد شخصیتی رهبر کبیر انقلاب، گفت: گزینش مردم سالا

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.