تیتر مهمترین اخبار

تقاطع ماهان به پاسِ تکریم بصیرت و روحیه انقلابی مردم کرج «زیرگذر ۹ دی» نامگذاری شد توزیع انواع کودهای شیمیایی در استان البرز دستگاه های اجرایی، مدارس و بانک های استان به جز شعب مرکزی فردا چهارشنبه تعطیل شدند رفع مشکلات ترافیکی خیابان شهید بهشتی با افتتاح زیرگذر ماهان -آزادی کتاب «ما هم جنگیدیم» در البرز رونمایی شد زیرگذر ماهان- آزادی محصول روحیه جهادی شورا و شهرداری کرج در جهت آبادانی شهری است زمینه همکاری‌های مشترک در سازمان ایمیدرو بررسی شد تداوم وزش باد و گرد و خاک در البرز برگزاری مراسم شب شعر به مناسبت سوم خرداد، در ساوجبلاغ دعوت از رسانه ها برای پوشش اخبار طرح های محرومیت زدایی استان البرز دستگیری سارق اماکن خصوصی با ۵۱ فقره سرقت در ” نظرآباد” چهاردهمین هفته فیلم و عکس کرج و اولین جشن فیلم کوتاه و عکس البرز به پایان رسید تصادف اتوبوس با ۲۰ خودرو سواری در میدان حصارک کرج برگزاری مراسم حکیم عمر خیام و افتتاح موسسه فرهنگی هنری استاد شهریار آذربایجان دیدار مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای البرز با رییس سازمان مدیریت ‌و برنامه‌ریزی استان

بانک ایران زمین بانک دیجیتال
۳۰ هزارنمونه زراعی در بانک ژن موسسه چغندرقند کشور نگهداری می شود
15 دسامبر 2021 - 8:45
شناسه : 77937
5
معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قند کشور گفت: ۳۰هزارنمونه زراعی و۳۰۰نمونه بذر خویشاوند چغندر قند همچون چغندرلبویی، چغندرعلوفه ای وچغندر وحشی دربانک ژن این موسسه نگهداری می شود.
ارسال توسط :
پ
پ
امتیاز این [خبر]

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قند کشور گفت: ۳۰هزارنمونه زراعی و۳۰۰نمونه بذر خویشاوند چغندر قند همچون چغندرلبویی، چغندرعلوفه ای وچغندر وحشی دربانک ژن این موسسه نگهداری می شود.

اباذر رجبی افزود: خویشاوندان چغندرقند به دلیل اینکه ژن های مفیدی برای مقابله با تنش های زنده(بیماری ها) و غیرزنده (شوری و خشکی) دارند دربرنامه اصلاح بذر چغندر قند مورد استفاده قرار می گیرند.
وی بیان داشت: در فهرست ارقام گیاهی که توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال منتشر می شود،۲۵۰رقم چغندر قند به ثبت رسیده که در بین محصولات زراعی یکی از متنوع ترین فهرست ها را به خود اختصاص داده است.
وی بابیان اینکه این فهرست هرساله به روزرسانی شده و دراختیار مبادی ذیربط همچون معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی وکارخانه های قند قرار می گیرد، اظهار داشت: این ارقام چغندر قند که ازسال ۱۳۷۹ تا سال جاری به ثبت رسیده اند مراحل اصلی آزمون های تعیین ارزش زراعی رقم راگذرانده اند.
معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قند کشور این آزمون را مشتمل برارزیابی مزرعه ای هرکدام از ارقام به مدت ۲ سال در چهارمنطقه کشور دانست و گفت: هررقمی که خارج ازاین فهرست باشد، غیرمجازبوده و قاچاق محسوب می شود و اجازه ورود به داخل کشور را ندارد.
رجبی افزود: از این ۲۵۰رقم چغندرقند، ۳۹ رقم تولید داخل کشور بوده و توسط موسسه تحقیقات چغندر قند معرفی شده و مابقی ارقام متعلق به ۹شرکت اروپایی است که در داخل کشور ارزیابی ومعرفی شده اند.

رونمایی ازسه رقم جدید چغندرقند
معاون پژوهش وفناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قندکشور بابیان اینکه در اواخر سال گذشته سه رقم جدید چغندرقند معرفی شد که ۲ رقم آن ها مخصوص کشت بهاره (ارقام نیکاو تارا) ویک رقم نیزبه کشت پاییزه (رقم هما) اختصاص داردکه این سه رقم درجشنواره ملی ارقام گیاهی که دردی ماه سالجاری برگزارخواهدشد،رونمایی می شود.
وی ضمن پیش بینی معرفی سه رقم دیگرتاپایان سال جاری،گفت: در کشت بهاره چغندر قند بیش از۳۰رقم از ارقام معرفی شده درگردونه کشت قراردارد و درکشت پاییزه نیز۶۰رقم معرفی شده که متناسب بااقلیم و عرض جغرافیایی هرمنطقه کشت می شود.
رجبی به موضوع بذرچغندر قند نیز اشاره کردو افزود: سالانه حدود۲۵۰ تا۳۰۰هزار واحد (یونیت) بذرچغندر قند در کشور نیازداریم که حدود ۲۰ درصد آن ازبذرهای داخلی ومابقی از طریق واردات تامین می شود.
وزن هریونیت حدودیک کیلوو۱۰۰ (۱.
۱۰۰) تا یک کیلو و ۲۰۰ (۱.
۲۰۰) گرم است که هر یونیت ۱۰۰ هزاربذر چغندرقند را شامل می شود.
وی ادامه داد: برای هر هکتارکشت چغندر قند نیاز به ۱.
۵ تا ۲ یونیت بذر می باشد.
معاون پژوهش وفناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذرچغندر قند کشور با اشاره به وجود توانمندی و ظرفیت کامل در داخل کشور برای افزایش تولید بذرچغندر قند،گفت: درآینده با معرفی ارقام جدید بذرچغندر قند از این ظرفیت استفاده خواهدشد.

نقش بخش خصوصی در تولید چغندرقند
رجبی به نقش بخش خصوصی در تولیدچغندر قند اشاره کرد و افزود: ۱۰۰درصد تولید محصول چغندر قند دراختیاربخش خصوصی که شامل کشاورزان ودیگر بهره برداران می باشد، قراردارد.
وی تصریح کرد: زراعت چغندر قند یک زراعت قراردادی باکارخانجات قند می باشد و قیمت تضمینی آن هرساله توسط وزارت جهادکشاورزی اعلام می شود که قیمت آن برای سال زراعی جاری به موقع وباقیمتی مناسب اعلام شده است.
رجبی با اشاره به اینکه کشت پاییزه چغندرقند ازمهرماه آغاز و بهارسال بعد برداشت می شود،گفت: قیمت تضمینی محصول چغندرقند پاییزه در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ برابر ۱۶ هزار و ۴۱۰ ریال و برای کشت بهاره ۱۷ هزار ریال اعلام شده است.
معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قند کشور پیش بینی کرد با این قیمت گذاری، از سوی کشاورزان استقبال بیشتری برای کشت انجام شود.
وی در خصوص نقش بخش خصوصی در تولید بذر چغندر قند اظهار داشت: موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذرچغندر قند هسته های اولیه بذر را اصلاح و تولید می کند و آن را درقالب قرارداد انتقال دانش فنی برای تولید بذر تجارتی در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد.
موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر چغندر قند از۸۰سال پیش فعالیت خود را درکرج با عنوان «بنگاه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند» شروع کرده است.
وظیفه این موسسه اصلاح و معرفی ارقام مناسب با عملکرد بالا و سازگار با اقلیم کشور است.
موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند ۶ بخش تحقیقاتی و ۶ آزمایشگاه دارد ضمن اینکه در مراکزاستان های خراسان رضوی، فارس، آذربایجانغربی، کرمانشاه، همدان وخوزستان نیز بخش تحقیقاتی فعال دارد.
همچنین،مؤسسه دارای سه ایستگاه تولیدبذرمی باشد که تولید بذر الیت در ایستگاه فیروزکوه، تولیدبذر تجارتی در ایستگاه اردبیل وتولید هسته های اولیه بذردر ایستگاه مهندس مطهری واقع در کمالشهر کرج انجام می شود.
منبع ایرنا

شاید این اخبار هم برایتان جالب باشد

از شما درخواست میکنیم نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک بگذارید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  •  لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • بابت اینکه نظرات و تجربیات گرانبهایتان را با ما به اشتراک میگذارید متشکریم.